Zaurofaganaks

W tym artykule zbadamy Zaurofaganaks i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Zaurofaganaks to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Jego znaczenie sięga od aspektów politycznych i ekonomicznych po kwestie społeczne i kulturalne. Co więcej, Zaurofaganaks wywołał debatę i kontrowersje wśród różnych grup interesu, co czyni go tematem bardzo interesującym do dyskusji i analiz. W tym artykule zagłębimy się w złożoność Zaurofaganaks i jego implikacje, mając na celu przedstawienie kompleksowej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Zaurofaganaks
Saurophaganax
Chure, 1995
Ilustracja
Okaz holotypowy
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Rodzaj

zaurofaganaks

Gatunki
  • S. maximus (Stovall, 1941)

Zaurofaganaks (Saurophaganax) – rodzaj dinozaura gadziomiednicznego o niepewnej pozycji filogenetycznej.

Żył w późnej jurze (ok. 155–145 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Jego szczątki znaleziono w USA (w stanie Oklahoma) w osadach formacji Morrison. Gatunkiem typowym jest S. maximus, którego holotypem jest łuk kręgu piersiowego; pierwotnie jako skamieniałości przedstawicieli gatunku zinterpretowano także znalezione razem z okazem holotypowym kości czaszki (kość zaoczodołowa, dwie niekompletne kości kwadratowe, trzy zęby), kręgi, kości miednicy i kończyn należące do co najmniej dwóch osobników[1]. Początkowo klasyfikowany jako duży teropod, stanowiący gatunek z rodzaju Allosaurus (Allosaurus maximus) lub należący do odrębnego rodzaju[2]. Rewizja materiału kopalnego S. maximus przeprowadzona przez Danisona i współpracowników (2024) doprowadziła jednak autorów do wniosku, że część skamieniałości w rzeczywistości jest kośćmi zauropoda z rodziny Diplodocidae; autorzy nie byli też w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy sam okaz holotypowy jest kością teropoda, czy też zauropoda. Na podstawie materiału kopalnego niewątpliwie należącego do teropoda Danison i współpracownicy opisali nowy gatunek allozaura, Allosaurus anax[3].

Przypisy

  1. Daniel J. Chure: A reassessment of the gigantic theropod Saurophagus maximus from the Morrison Formation (Upper Jurassic) of Oklahoma, USA. W: Ailing Sun i Yuanqing Wang (red.): Sixth symposium on Mezozoic terrestrial ecosystems and biota: short papers. Pekin: China Ocean Press, 1995, s. 103–106. ISBN 7-5027-3898-3.
  2. Daniel J. Chure: A new species of Allosaurus from the Morrison Formation of Dinosaur National Monument (Utah–Colorado) and a revision of the theropod family Allosauridae. Columbia University, 2000, seria: Ph.D. dissertation.
  3. Andrew Danison, Mathew Wedel, Daniel Barta, Holly Woodward, Holley Flora, Andrew Lee i Eric Snively. Chimerism in specimens referred to Saurophaganax maximus reveals a new species of Allosaurus (Dinosauria, Theropoda). „Vertebrate Anatomy Morphology Palaeontology”. 12, s. 81–114, 2024. DOI: 10.18435/vamp29404. (ang.). 

Linki zewnętrzne

  • (niem.)