Zdobycie Lizbony

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Zdobycie Lizbony. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zbadamy wszystkie aspekty związane z Zdobycie Lizbony i jego wpływem na różne obszary społeczeństwa. Przeanalizujemy jego ewolucję w czasie, różne perspektywy, które istnieją na Zdobycie Lizbony i jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Dodatkowo zbadamy jego możliwe przyszłe implikacje i rolę, jaką odgrywa we współczesnym społeczeństwie. Dzięki odpowiednim danym i analizom ten artykuł zapewni pełny i szczegółowy obraz Zdobycie Lizbony, aby zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Zdobycie Lizbony
Rekonkwista
II wyprawa krzyżowa
Ilustracja
król Alfons I odbiera kapitulację miasta
Czas

28 czerwca – 24 października 1147

Miejsce

Lizbona

Terytorium

Portugalia

Wynik

Zwycięstwo chrześcijan

Strony konfliktu
Królestwo Portugalii, Krzyżowcy Maurowie
Dowódcy
Alfons I Zdobywca
Siły
12 000 – 15 000 Portugalczyków,
13 000 krzyżowców
7 000 – 12 000
Straty
1 000 zabitych i rannych 4 000 zabitych, nieznana liczba rannych
Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
38°42′N 9°11′W/38,700000 -9,183333

Zdobycie Lizbony – zajęcie miasta przez wojska chrześcijańskie w roku 1147 w okresie Rekonkwisty.

Król Portugalii Alfons I po zdobyciu twierdzy Santarém w dniu 15 marca 1147 r. skierował się ku stolicy kraju Lizbonie. Siły królewskie były jednak zbyt słabe aby zdobyć tak wielkie miasto, zaopatrywane przez Maurów od strony morza. Z pomocą Alfonsowi przybyły wojska krzyżowców, którzy wybierali się wówczas na II krucjatę. Flota przewożąca 13 000 krzyżowców opuściła angielski port Dartmouth, kierując się ku Galicji. Wojska krzyżowców składały się z Niemców, Normanów, Szkotów, Fryzów, Flamandów i Anglików.

W Composteli do modlących się na grobie Św. Jakuba krzyżowców zawitał w imieniu króla Portugalii, biskup Porto, który nakłonił przybyłych do pomocy w zdobyciu Lizbony. Dnia 28 czerwca 1147 r. miasto zostało otoczone od strony lądu i morza. Trwające 4 miesiące oblężenie zakończyło się w końcu kapitulacją Maurów 27 października tego samego roku.

Bibliografia

  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Alma-press, Warszawa 2004.