Ziemia ciechanowska

W tym artykule zbadamy wpływ Ziemia ciechanowska na różne obszary współczesnego społeczeństwa. Ziemia ciechanowska okazał się tematem rosnącego zainteresowania, przyciągając uwagę naukowców, aktywistów i liderów opinii na całym świecie. Na kolejnych stronach zbadamy rolę, jaką Ziemia ciechanowska odgrywa w codziennym życiu ludzi, a także jego wpływ w tak różnorodnych dziedzinach, jak polityka, kultura, ekonomia i technologia. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu postaramy się zrozumieć złożoność Ziemia ciechanowska i jego znaczenie w kontekście globalnym.

Ziemia ciechanowska jako część województwa mazowieckiego w latach 1529-1795
Ziemia ciechanowska i inne ziemie Mazowsza (XIII–XVIII w.)

Ziemia ciechanowska – ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego w 1526 roku[1], wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi był Ciechanów.

Ziemia ciechanowska, Mazowsze i inne krainy historyczne Polski na tle współczesnych granic administracyjnych

Dzieliła się na 3 powiaty: ciechanowski, przasnyski i sąchocki. Posiadała starostwo grodowe w Ciechanowie, gdzie wybierała 2 posłów na sejm walny, deputata na Trybunał Główny Koronny co piąty rok jednego.

Powierzchnia powiatów ziemi ciechanowskiej
Powiat Powierzchnia w km²
powiat ciechanowski 779
powiat przasnyski 1852
powiat sąchocki 350
ziemia ciechanowska– Razem Σ 2981

Przypisy

  1. województwo mazowieckie formalnie utworzono w 1529 roku

Bibliografia

  • Atlas Historyczny Polski: Mazowsze w II połowie XVI w., cz. 2: komentarze i indeksy, red. Władysław Pałucki, Warszawa 1973, s. 60.
  • Zygmunt Gloger, Geografia historyczna dawnej Polski, Kraków 1900, s. 141-142.
  • Jacek A. Wiśniewski, Kościoły drewniane Mazowsza, Pruszków 1998, s. 17.