Zima Helikonii

W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Zima Helikonii. Od początków do dzisiejszego znaczenia, Zima Helikonii był tematem ciągłego zainteresowania badaczy, pracowników akademickich i ogólnie entuzjastów. Przez lata Zima Helikonii wykazał swój wpływ na różne aspekty życia codziennego, czy to w historii, nauce, kulturze czy technologii. W tym artykule zagłębimy się w jego wiele aspektów, aby lepiej zrozumieć jego wpływ na otaczający nas świat. Dołącz do nas w tej wycieczce i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania Zima Helikonii.

Zima Helikonii
Helliconia Winter
Autor

Brian Aldiss

Typ utworu

powieść fantastycznonaukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1985

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1992

Wydawca

Iskry

Przekład

Tomasz Wyżyński

Zima Helikonii (tyt. oryg. Helliconia Winter) – powieść fantastycznonaukowa brytyjskiego pisarza Briana Aldissa z 1985 roku, trzeci tom trylogii o Helikonii.

Fabuła

Na planecie Helikonii, opisywanej w cyklu powieści Briana Aldissa, zbliża się tysiącletnia zima, a do ludzkich siedzib coraz częściej zbliżają się fagory, rogate istoty podobne do Minotaura. Głównym motywem książki są przygody młodego Luterina Shokerandita, który uczestniczy w wojnie, a następnie wyrusza na pielgrzymkę[1].

Nagrody i wyróżnienia

W 1985 roku powieść otrzymała nagrodę BSFA dla najlepszej powieści science fiction[2] oraz nominację do nagrody Nebula[3].

Polskie wydanie

Polskie wydanie książki zostało opublikowane w 1992 roku przez wydawnictwo Iskry w przekładzie Tomasza Wyżyńskiego w serii Fantastyka-Przygoda[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Bartosz Szczyżański: Zima Helikonii – Brian W. Aldiss. polter.pl, 2009-07-20. .
  2. Jesse Hudson: Helliconia Winter: Deserves the BSFA award it won. fantasyliterature.com. . (ang.).
  3. Helliconia Winter by Brian W. Aldiss. nebulas.sfwa.org. . (ang.).
  4. Brian Aldiss: Zima Helikonii. Tomasz Wyżyński (tłum.). Warszawa: Iskry, 1992. ISBN 83-207-1381-1.