W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030, temat, który przez lata budził zainteresowanie i debatę. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zbadamy wszystkie istotne i kontrowersyjne aspekty związane z Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne perspektywy i interpretacje dotyczące Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030, zagłębiając się w jego implikacje i konsekwencje. Podobnie zagłębimy się w najnowsze badania i postępy, które poczyniono w odniesieniu do Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030, zapewniając zaktualizowaną i kompletną wizję tego ekscytującego tematu.
![]() |
|
---|---|
Stolica igrzysk | |
Otwarcie |
1 lutego 2030 |
Zamknięcie |
17 lutego 2030 |
XXVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie – przyszłe, międzynarodowe wydarzenie sportowe, które ma zostać rozegrane w lutym 2030 roku.
29 listopada 2023 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że rozpoczął procedurę "ukierunkowanego dialogu" z kandydaturą Alp Francuskich. Oznacza to, iż Francja zyskała status "oczekiwanego gospodarza" i stała się jedynym kandydatem do zorganizowania Igrzysk w 2030 roku[1][2]. Potwierdzenie wyboru gospodarza zostało dokonane 24 lipca 2024 roku na sesji MKOl w przededniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu[3].
Będzie to czwarta edycja zimowych igrzysk rozegrana we Francji. Wcześniej gospodarzami były: Chamonix w 1924, Grenoble w 1968 i Albertville w 1992. Francja była również gospodarzem letnich Igrzysk w 1900, 1924 oraz w 2024 roku. Będzie to również druga z rzędu edycja zimowych igrzysk rozegrana w Europie, gdyż gospodarzami poprzedzającej edycji będą włoskie miasta: Mediolan i Cortina d'Ampezzo.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w związku z malejącą liczbą chętnych do organizacji igrzysk, zmienił od 2019 roku procedurę wyłaniania ich gospodarzy. Dotychczasowa procedura, oparta na konkursie, została zastąpiona przez stały dialog między MKOl, a krajami zainteresowanymi organizacją igrzysk. Owocem pierwszej fazy dialogu jest rozpoczęcie "ukierunkowanego dialogu" z preferowanym gospodarzem danej edycji. Procedura wyłaniania gospodarzy igrzysk stała się też bardziej elastyczna, gdyż zrezygnowano z zasady wyboru organizatora na 7 lat przed zawodami[4].
W 2020 roku MKOl poinformował, że wstępne zainteresowanie organizacją Igrzysk w 2030 roku wyraziły: Sapporo, Salt Lake City i Barcelona[5]. Nieco później chęć zorganizowania zawodów zgłosiło też Vancouver[6]. Z powodu bliskości terminu Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, które odbędą się zaledwie 18 miesięcy przed Igrzyskami w 2030 roku, Salt Lake City od początku wskazywało, że jest bardziej zainteresowane organizacją Igrzysk w 2034 roku i zorganizuje Igrzyska w 2030 tylko, jeżeli MKOl nie znajdzie innego kandydata[7][8]. Kandydatura Barcelony została wycofana z powodu nieporozumień między regionalnymi władzami Katalonii i Aragonii[9]. Wydawało się więc, że walka o organizację Igrzysk w 2030 rozstrzygnie się między Sapporo a Vancouver, przy czym to kandydatura japońska od początku uchodziła za faworyta[10][11]. Sapporo mierzyło się jednak z coraz większymi problemami, związanymi głównie ze skandalem korupcyjnym przy organizacji Igrzysk Olimpijskich w Tokio[12] oraz niskim poparciem społecznym[13]. Z kolei kandydatura Vancouver ze względu na zbyt wysokie koszty nie uzyskała wsparcia rządu Kolumbii Brytyjskiej i została wycofana[14]. W obliczu braku odpowiednich kandydatów MKOl w grudniu 2022 roku postanowił opóźnić decyzję o wyborze gospodarza, zaprosić nowych kandydatów do zgłaszania aplikacji oraz zastanowić się nad przyszłością zimowych igrzysk w obliczu zmian klimatu. MKOl nie wykluczył również, że podejmie decyzję o łącznym przyznaniu prawa do organizacji Igrzysk w 2030 i 2034 roku[15].
W kolejnych miesiącach zainteresowanie organizacją Igrzysk wyraziły nowe kraje. Największy rozgłos wzbudziła kandydatura Sztokholmu, który ubiegał się już o organizację Igrzysk w 2026 roku[16]. Nieco później chęć organizacji Igrzysk zgłosiły też francuskie prowincje Owernia-Rodan-Alpy i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże[17]. Ostatnim kandydatem była Szwajcaria, która chciała zorganizować całe Igrzyska na już istniejących obiektach rozsianych po całym kraju[18]. Z drugiej strony ze starań o organizację Igrzysk ostatecznie zrezygnowało Sapporo[19]. Pod koniec 2023 roku MKOl miał zatem do wyboru 4 kandydatury:
29 listopada 2023 roku MKOl zdecydował przyznać Francji status "oczekiwanego gospodarza" Igrzysk w 2030, zaś Salt Lake City Igrzysk w 2034 roku. Szwajcaria została z kolei zaproszona do "uprzywilejowanego dialogu" w sprawie Igrzysk w 2038 roku, co czyni tę kandydaturę wyraźnym faworytem do zorganizowania kolejnej edycji zawodów[20][21]. Całkowicie pominięta została jedynie kandydatura Sztokholmu[22].
24 lipca 2024 roku wybór francuskiej kandydatury został potwierdzony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z powodu chaosu politycznego po przyspieszonych wyborach parlamentarnych z lipca 2024 roku Francja nie miała jednak rządu i premiera uprawnionego do podpisania gwarancji finansowych dla Igrzysk. MKOl zdecydował zatem o zaakceptowaniu kandydatury francuskiej pod warunkiem, że gwarancje zostaną podpisane przez nowego premiera do 1 października 2024 roku i zaakceptowane przez parlament do 1 marca 2025 roku[23].
Zgodnie ze wstępnym planem zaprezentowanym przez organizatorów[24], większość konkurencji zostanie rozegrana na już istniejących obiektach, które często goszczą zawody Pucharu Świata w swoich dyscyplinach. Dyscypliny odbywające się na świeżym powietrzu zostaną rozegrane w kilku alpejskich miejscowościach. Mają to być:
Centrum konkurencji rozgrywanych pod dachem będzie natomiast Nicea. W tym mieście zaplanowano rywalizację w curlingu (Palais Nikaïa), hokeju na lodzie, short tracku i łyżwiarstwie figurowym. Na stadionie Allianz Riviera ma się też odbyć ceremonia zamknięcia Igrzysk.