Świat Zoltán Böszörmény zawsze cieszył się stałym i stale rozwijającym się zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy mówimy o postaci historycznej, zjawisku kulturowym czy temacie naukowym, Zoltán Böszörmény w taki czy inny sposób odcisnął swoje piętno na ludzkości. Jego wpływ rozprzestrzenił się w czasie i nadal wywiera wpływ. W tym artykule szczegółowo zbadamy znaczenie Zoltán Böszörmény i sposób, w jaki ukształtował on nasze społeczeństwo, a także konsekwencje, jakie ma na przyszłość. Od swoich początków do chwili obecnej Zoltán Böszörmény wywołał niezliczone dyskusje, debaty i badania, które miały na celu zrozumienie jego zakresu i znaczenia w życiu ludzi.
Data urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
polityk, dziennikarz |
Zoltán Böszörmény (ur. 5 stycznia 1893, zm. prawdopodobnie w maju 1945?) – węgierski działacz narodowosocjalistyczny, twórca Narodowosocjalistycznej Węgierskiej Partii Robotniczej, dziennikarz.
Do roku 1931 blisko współpracował z Gyulą Gömbösem, przyszłym premierem Węgier, kilkakrotnie spotkał się również z Adolfem Hitlerem, który przekonał go do przewagi narodowego socjalizmu nad innymi ideami. W 1931 Gömbös, bojąc się siły ruchu kierowanego przez Böszörménya, znacząco go osłabił, przyciągając wielu zwolenników jego zwolenników na swoją stronę.
W 1936, zainspirowany faszystowskim Marszem na Rzym przeprowadzonym przez Mussoliniego we Włoszech, Böszörmény zorganizował, 1 maja 1936 roku, podobne przedsięwzięcie, próba ta jednak zakończyła się niepowodzeniem. Osadzony w więzieniu, w 1938 zbiegł do Niemiec, gdzie przeżył praktycznie całą II wojnę światową. Na początku 1945 roku pragnął powrócić do ojczyzny jako członek Komunistycznej Partii Węgier[potrzebny przypis], jednak nie uzyskał na to zgody przywódcy kraju, Mátyása Rákosiego. Dalsze losy Zoltána Böszörménya są nieznane – przypuszcza się, iż zginął w tym samym roku w Niemczech.