Zrywa się wiatr

W dzisiejszym świecie Zrywa się wiatr stał się bardzo istotną kwestią, która wpływa na różne aspekty codziennego życia. Od czasu swojego pojawienia się Zrywa się wiatr wywołał debaty, kontrowersje i zaznaczył się przed i po sposobie, w jaki ludzie postrzegają określone sytuacje i mierzą się z nimi. Jego wpływ rozszerzył się na różne obszary, od polityki po kulturę popularną, a jego obecność w dzisiejszym społeczeństwie jest niezaprzeczalna. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ i znaczenie Zrywa się wiatr, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i oferując kompleksowy pogląd na jego rolę w dzisiejszym świecie.

Zrywa się wiatr
風立ちぬ
Kaze tachinu
ilustracja
Gatunek

anime, dramat, biograficzny, przygodowy

Data premiery

20 lipca 2013
29 sierpnia 2014 (Polska)

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

126 minut

Reżyseria

Hayao Miyazaki

Scenariusz

Hayao Miyazaki

Główne role

Hideaki Anno
Miori Takimoto
Hidetoshi Nishijima
Masahiko Nishimura
Steve Alpert
Morio Kazama
Keiko Takeshita
Mirai Shida
Jun Kunimura
Shinobu Otake
Nomura Mansai

Muzyka

Joe Hisaishi

Zdjęcia

Atsushi Okui

Montaż

Takeshi Seyama

Produkcja

Toshio Suzuki

Wytwórnia

Studio Ghibli

Dystrybucja

Ghibli International

Strona internetowa

Zrywa się wiatr (jap. 風立ちぬ Kaze tachinu) – pełnometrażowy film anime z 2013 roku w reżyserii Hayao Miyazakiego, nominowany w 2014 roku do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Box office filmu wyniósł ponad 11,6 miliarda jenów, czyniąc go najlepiej zarabiającym filmem w 2013 roku w Japonii[1].

Fabuła

Miyazaki oparł film na własnej mandze o tej samej nazwie, opartej z kolei luźno na opowiadaniu „Kaze tachinu” autorstwa pisarza Tatsuo Horiego. „Kaze tachinu” jest fabularyzowaną biografią japońskiego konstruktora Jirō Horikoshiego, projektanta Mitsubishi A5M (w filmie) oraz jego słynnego następcy, Mitsubishi A6M „Zero”. Oba samoloty były wykorzystywane przez lotnictwo floty japońskiej podczas II wojny światowej.

Obsada głosowa

Angielski dubbing

Przypisy

Bibliografia