Związek Pisarzy Estońskich

W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Związek Pisarzy Estońskich i jego wpływem na współczesne społeczeństwo. Od swoich początków do chwili obecnej Związek Pisarzy Estońskich odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach, wpływając na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Na tych stronach przeanalizujemy jego ewolucję, liczne aspekty i znaczenie w obecnym kontekście. Poprzez wywiady z ekspertami, najnowsze badania i konkretne przykłady zagłębimy się w wszechświat Związek Pisarzy Estońskich, aby zrozumieć jego znaczenie i możliwe implikacje w przyszłości.

Związek Pisarzy Estońskich
Eesti Kirjanike Liit (EKL)
Ilustracja
Siedziba Związku Pisarzy Estońskich,
ul. Harju 1, Tallinn
Państwo

 Estonia

Siedziba

Tallinn, ul. Harju 1

Data założenia

8 października 1922

Zasięg

Estonia

Prezes

Tiit Aleksejev

brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Pisarzy Estońskich (est. Eesti Kirjanike Liit) – stowarzyszenie estońskich pisarzy, krytyków literackich i tłumaczy założone w 1922 roku w Tallinnie.

Historia

Dom Literatury Tartu, oddział ZPE w Tartu, 2008

Związek Pisarzy Estońskich (ZPE) został założony 8 października 1922 roku podczas III kongresu pisarzy estońskich, który odbył się w ratuszu w Tallinnie. 27 kwietnia 1923 roku stowarzyszenie rozpoczęło wydawanie miesięcznika „Looming”, jednego z najważniejszych czasopism literackich w Estonii. W 1927 roku rozszerzono działalność otwierając oddział w Tartu[1][2][3].

W wyniku okupacji Estonii przez Związek Radziecki ZPE został rozwiązany 19 października 1940 roku. Władze okupacyjne powołały do życia Estoński Związek Pisarzy Radzieckich (Eesti Nõukogude Kirjanike Liit) w październiku 1943 roku w Moskwie. Od 1958 roku stowarzyszenie nosiło nazwę Związek Pisarzy Estońskiej SRR (Eesti NSV Kirjanike Liit)[1][3].

Podczas niemieckiej okupacji Estonii w czasie II wojny światowej od 1941 do 1944 roku pierwotne stowarzyszenie pisarzy estońskich nieoficjalnie kontynuowało swoją pracę. W 1945 roku pisarze, którym udało się uciec z kraju, założyli w Sztokholmie Międzynarodowy Związek Pisarzy Estońskich (Välismaine Eesti Kirjanike Liit)[4]. Izolacja ideologiczna uniemożliwiła nawiązanie oficjalnych kontaktów między dwoma związkami aż do 1989 roku, kiedy to w maju w Helsinkach odbyło się nieoficjalne spotkanie pisarzy z obu stron granicy[1]. Po przywróceniu niepodległości Estonii w 1991 roku, gdy przywrócono też wolność wypowiedzi i wolność prasy, stowarzyszenie zmieniło nazwę na Związek Pisarzy Estońskich. Międzynarodowy Związek Pisarzy Estońskich połączył się ze Związkiem Pisarzy Estońskich w październiku 2000 roku[1][4][3].

W kwietniu 2017 roku Związek Pisarzy Estońskich liczył 313 członków[1]. Siedziba znajduje się na Starym Mieście w Tallinnie, ma także oddział w Tartu. ZPE ma również dom letni w Käsmu nad Morzem Bałtyckim, który jest regularnie udostępniany pisarzom krajowym i zagranicznym[5].

Przewodniczący

Siedziba Związku Pisarzy Estońskich, ul. Harju 1, Tallinn

Związek Pisarzy Estońskich

Międzynarodowy Związek Pisarzy Estońskich

Estoński Związek Pisarzy Radzieckich/Związek Pisarzy Estońskiej SRR

Związek Pisarzy Estońskich

Przypisy

  1. a b c d e Estonian Writers’ Union. Eesti Kirjanike Liit. . (ang.).
  2. Eesti Kirjanike Liit tähistab juubelisünnipäeva. Sirp. . (est.).
  3. a b c Eesti Kirjanike Liit 80. Eesti. . (est.).
  4. a b Subrenat 2004 ↓, s. 189.
  5. Käsmu loomemaja. Eesti Kirjanike Liit. . . (est.).

Bibliografia