Związek Wyborców Południowego Szlezwiku

W tym artykule zbadamy wpływ Związek Wyborców Południowego Szlezwiku na współczesne społeczeństwo. Związek Wyborców Południowego Szlezwiku jest kluczowym punktem zainteresowania i debaty w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Przez lata Związek Wyborców Południowego Szlezwiku okazał się tematem o ogromnym znaczeniu i wpływie na życie ludzi, zapewniając zarówno korzyści, jak i wyzwania dla całego społeczeństwa. Poprzez szczegółową analizę sprawdzimy, jak Związek Wyborców Południowego Szlezwiku ukształtował nasze przekonania, wartości i działania oraz jak jego wpływ rozciąga się na różne aspekty współczesnego życia. Dodatkowo zbadamy różne perspektywy i opinie na temat Związek Wyborców Południowego Szlezwiku, podkreślając złożoność i różnorodność opinii na ten temat. Krótko mówiąc, ten artykuł oferuje głębokie i wyczerpujące spojrzenie na Związek Wyborców Południowego Szlezwiku, odnosząc się do jego znaczenia i wpływu na współczesną rzeczywistość.

Związek Wyborców Południowego Szlezwiku
Südschleswigscher Wählerverband
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Skrót

SSW

Data założenia

1948

Adres siedziby

Flensburg

Ideologia polityczna

regionalizm

Członkostwo
międzynarodowe

Wolny Sojusz Europejski

Barwy

niebieska, żółta

Strona internetowa

Związek Wyborców Południowego Szlezwiku[1] (niem. Südschleswigscher Wählerverband, duń. Sydslesvigsk Vælgerforening, płnfryz. Söödschlaswiksche Wäälerferbånd, SSW) – niemiecka regionalna partia polityczna działająca w Szlezwiku-Holsztynie. Partia należy do Wolnego Sojuszu Europejskiego[2]

Ugrupowanie reprezentuje Duńczyków zamieszkujących południową (niemiecką) część Szlezwiku, a także Fryzów[3]. Partia powstała w 1948. W latach 1949–1953 była reprezentowana w Bundestagu przez Hermanna Clausena.

W pierwszych wyborach do landtagu w 1947 lista mniejszości (jako Südschleswigscher Verein) wprowadziła 6 posłów. W 1950 SSW otrzymała 4 mandaty. W 1954 partia utraciła swoją reprezentację poselską. Od wyborów w 1962 do wyborów w 1992 uzyskiwała po 1 miejscu w landtagu. Od 1996 jej reprezentacja wynosi od 2 do 4 posłów[4]. W 2012 Anke Spoorendonk została pierwszym przedstawicielem związku w rządzie Szlezwiku-Holsztyna w ramach koalicji SSW z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec i Zielonymi[5].

Od pierwszej połowy lat 60. partia nie uczestniczyła w wyborach federalnych[3]. W 2020 podjęła decyzję o wystartowaniu do Bundestagu w 2021[6]. W wyniku tych wyborów uzyskała 1 mandat poselski w niższej izbie federalnego parlamentu[7]. Utrzymała go także w kolejnych wyborach z 2025[8].

Przypisy

  1. Wybory w Szlezwiku-Holsztynie – duńskie porządki w Kilonii?. twojaeuropa.pl, 10 maja 2012. .
  2. Member Parties. e-f-a.org. . (ang.).
  3. a b A concise history of the SSW. ssw.de. . (ang.).
  4. Parties and Elections in Europe: Schleswig-Holstein. parties-and-elections.eu. . (ang.).
  5. Dänen-Ampel steht – Albig regiert in Kiel. welt.de, 12 czerwca 2012. . (niem.).
  6. SSW stimmt für Teilnahme an der Bundestagswahl 2021. ndr.de, 19 września 2020. . (niem.).
  7. SSW: 55.330 Stimmen und ein Sitz im Bundestag. ndr.de, 27 września 2021. . (niem.).
  8. Bundestagswahl 2025: Gewählte Abgeordnete. bundeswahlleiterin.de. . (niem.).