AnkaraWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Ankara, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Ankara, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Ankara, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Ankara, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Ankara, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Ankara. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Ankara
Söütözü
Atakule
Antkabir
Meczet Kocatepe
Gençlik Park
Zamek w Ankarze
Plac Kzlay
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od góry: panorama Söütözü , Antkabir , Gençlik Park , Plac Kzlay , Zamek Ankara , Meczet Kocatepe , Atakule
Oficjalne logo Ankara
Pseudonimy: 
Serce Turcji
Ankara znajduje si w Turcji
Ankara
Ankara
Lokalizacja w Turcji
Ankara znajduje si w Azji
Ankara
Ankara
Ankara (Azja)
Wspórzdne: 39° 5548N 32°5100E / 39,93000°N 32,85000°E / 39,93000; 32.85000 Wspórzdne : 39°5548N 32°5100E / 39,93000°N 32,85000°E / 39,93000; 32.85000
Kraj indyk
Region rodkowa Anatolia
Województwo Ankara
Rzd
  Burmistrz Mansur Yava ( CHP )
  Gubernator Vasip ahin
Powierzchnia
  Cakowity 24 521 km 2 (9468 ²)
Podniesienie
938 m (3077 stóp)
Populacja
 (2020)
  Cakowity 5 663 322
  Gsto 230 / km 2 (600 / mil kwadratowych)
Strefa czasowa UTC+3 ( TRT )
Kod pocztowy
06xxx
Numer kierunkowy (y) 1
Tablica rejestracyjna 06
PKB PPP US $ 105 mld
PKB PPP na mieszkaca 21 000 USD
HDI (2018) 0,855 bardzo wysoki
Stronie internetowej www .ankara .bel .tr
www .ankara .gov .tr

Ankara ( / k r / ANK --r , US równie / - / AHNK --r ; turecki:  [akaa] ( sucha )O tym dwiku ), historycznie znany jako Ancyry i Angora , jest kapita z Turcji . Znajduje si w centralnej czci z Anatolii , miasto liczy 4,5 mln w jego miejskim centrum i ponad 5,6 mln w prowincji Ankara , dziki czemu Turcji drugie co do wielkoci miasto po Stambule .

Suc jako stolica staroytnego celtyckiego pastwa Galacja (280-64 pne), a póniej prowincji rzymskiej o tej samej nazwie (25 pne-VII w.), miasto jest bardzo stare z rónymi hattyjskimi , hetyckimi , lidyjskimi , frygijskimi , Galatian , grecki , perski , Roman , bizantyjskiej i Ottoman archeologicznych . Osmanie uczynili miasto stolic najpierw z Anatolii Eyalet (1393koniec XV wieku), a nastpnie Angora Vilayet (18671922). Historyczne centrum Ankary to skaliste wzgórze wznoszce si 150 m (500 stóp) nad lewym brzegiem rzeki Ankara , dopywu rzeki Sakarya . Wzgórze pozostaje zwieczone ruinami zamku w Ankarze . Chocia niewiele z jego dzie przetrwao, w caym miecie znajduj si dobrze zachowane przykady architektury rzymskiej i osmaskiej , z których najbardziej niezwykym jest witynia Augusta i Rzym z 20 rpne, która szczyci si Monumentum Ancyranum , inskrypcj rejestrujc Res Gestae Divi Augusti .

23 kwietnia 1920 r. w Ankarze utworzono Wielkie Tureckie Zgromadzenie Narodowe , które podczas tureckiej wojny o niepodlego stao si siedzib Tureckiego Ruchu Narodowego . Ankara zostaa now stolic tureck po utworzeniu Republiki 29 padziernika 1923 r., zastpujc w tej roli dawn stolic tureck Stambu po upadku Imperium Osmaskiego . Rzd jest wybitny pracodawca, ale Ankara jest równie wanym handlowe i przemysowe miasto, pooone w centrum sieci drogowych i kolejowych Turcji. Nazwa miasta pochodzi od weny angorskiej strzyonej z królików angorskich , dugowosej kozy angorskiej (ródo moheru ) i kota angorskiego . Obszar ten jest równie znany z gruszek, miodu i winogron muszkatoowych . Cho pooona w jednym z najbardziej suchych regionów Turcji i otoczona gównie rolinnoci stepow (z wyjtkiem obszarów lenych na poudniowych peryferiach), Ankara moe by uwaana za zielone miasto pod wzgldem powierzchni zieleni na mieszkaca, przy 72 metrach kwadratowych (775 stopy) na gow.

Etymologia

Ortografia nazwy Ankara zmieniaa si na przestrzeni wieków. Utosamiany jest z orodkiem kultu hetyckiego Ankuwasz , cho pozostaje to przedmiotem dyskusji. W staroytnoci klasycznej iw okresie redniowiecza miasto byo znane jako Ankyra ( , owietlona   kotwica ) po grecku i Ancyra po acinie ; Galatian Celtic nazwa by prawdopodobnie podobny wariant. Po aneksji przez Turków selduckich w 1073, miasto stao si znane w wielu jzykach europejskich jako Angora ; by równie znany w tureckim osmaskim jako Engürü . Forma Angora jest zachowana w nazwach ras wielu rónych gatunków zwierzt oraz w nazwach kilku lokalizacji w USA (patrz Angora ).

Historia

Historia regionu siga epoki brzu hattyckiej cywilizacji , któr w II tysicleciu pne zastpili Hetyci , w X wieku pne Frygowie , a póniej Lidyjczycy , Persowie , Grecy , Galacjanie , Rzymianie , Bizantyjczycy i Turków ( Sutanat Selduków w Rûm , Imperium Osmaskie i wreszcie republikaska Turcja ).

Historia staroytna

Wzorce z brzu Alaca Höyük to grobowiec sprzed Hetytów, datowany na trzecie tysiclecie p.n.e. Do dzi uwaany jest za symbol miasta.

Najstarsze osady w centrum Ankary i wokó niego naleay do cywilizacji Hattic, która istniaa w epoce brzu i zostaa stopniowo wchonita ok. 2000 1700 pne przez indoeuropejskich Hetytów . Miasto znacznie wzroso pod wzgldem wielkoci i znaczenia pod rzdami Frygów, poczwszy od okoo 1000 roku pne, i dowiadczyo duej ekspansji po masowej migracji z Gordion (stolicy Frygii ), po trzsieniu ziemi, które w tym czasie powanie uszkodzio to miasto. W tradycji frygijskiej król Midas by czczony jako zaoyciel Ancyry, ale Pausanias wspomina, e miasto byo w rzeczywistoci znacznie starsze, co jest zgodne z obecn wiedz archeologiczn.

Po panowaniu frygijskim nastpio najpierw panowanie lidyjskie, a póniej perskie , cho silnie frygijski charakter chopstwa pozosta, o czym wiadcz nagrobki ze znacznie póniejszego okresu rzymskiego. Suwerenno Persów trwaa a do klski Persów z rk Aleksandra Wielkiego, który podbi miasto w 333 rpne. Aleksander przyby z Gordion do Ankary i przebywa w miecie przez krótki czas. Po jego mierci w Babilonie w 323 rpne i póniejszym podziale jego imperium pomidzy jego generaów, Ankara i jej okolice znalazy si w czci Antygonu .

Inna wana ekspansja miaa miejsce za czasów Greków z Pontos, którzy przybyli tam okoo 300 pne i rozwinli miasto jako centrum handlowe dla handlu towarami midzy portami Morza Czarnego a Krymem na pónocy; Asyria, Cypr i Liban na poudniu; oraz Gruzja, Armenia i Persja na wschodzie. W tym czasie miasto przyjo równie swoj nazw ( Ánkyra , co po grecku oznacza kotwic ), co w nieco zmienionej formie daje wspóczesn nazw Ankary .

Historia celtycka

Dying Galatian by synny posg na zlecenie pewnego czasu midzy 230 a 220 pne przez króla Attalos I z Pergamonu na cze zwycistwa nad Celtic Galatów w Anatolii . Rzymska marmurowa kopia dziea hellenistycznego z koca III wieku p.n.e. w Muzeach Kapitoliskich w Rzymie.

W 278 rpne miasto, wraz z reszt centralnej Anatolii, zostao zajte przez grup celtyck , Galatów , którzy jako pierwsi uczynili Ankar jednym ze swoich gównych orodków plemiennych, siedzib plemienia Tektosage . Inne orodki to Pessinus , dzisiejsze Ballhisar, dla plemienia Trocmi i Tavium , na wschód od Ankary, dla plemienia Tolistobogii . Miasto byo wówczas znane jako Ancyra . Element celtycki by prawdopodobnie stosunkowo niewielki liczebnie; arystokracja wojownicza, która wadaa chopami mówicymi po frygijsku . Jednak jzyk celtycki nadal by uywany w Galacji przez wiele stuleci. Pod koniec IV wieku w. Hieronim , pochodzcy z Dalmacji, zauway, e jzyk uywany w Ankarze jest bardzo podobny do jzyka uywanego w pónocno-zachodniej czci wiata rzymskiego w pobliu Trewiru .

Historia rzymska

Ancyra bya stolic celtyckiego królestwa Galacji , a póniej rzymskiej prowincji o tej samej nazwie, po jej podboju przez Augusta w 25 pne.

Miasto zostao nastpnie przekazane pod kontrol Cesarstwa Rzymskiego . W 25 roku pne cesarz August podniós j do rangi polis i uczyni go stolic rzymskiej prowincji w Galacji . Ankara synie z Monumentum Ancyranum ( witynia Augusta i Rzymu ), w której znajduje si oficjalny zapis Dziejów Augusta , znany jako Res Gestae Divi Augusti , inskrypcja wyryta w marmurze na cianach tej wityni. Ruiny Ancyry do dzi dostarczaj cennych paskorzeb , inskrypcji i innych fragmentów architektonicznych. Dwa inne galackie orodki plemienne, Tavium w pobliu Yozgat i Pessinus (Balhisar) na zachodzie, w pobliu Sivrihisar, nadal byy do wanymi osadami w okresie rzymskim, ale to Ancyra wyrosa na wielk metropoli.

Czyny boskiego Augusta jest self-laudatory autobiografia ukoczony w 13 rne, tu przed mierci, przez pierwszego rzymskiego cesarza Augusta . Wikszo tekstu zachowaa si na cianach Monumentum Ancyranum .
Roman Baths Ankara zostay zbudowane przez cesarza Karakalli (212-217) na cze Asklepiosa , boga medycyny i zbudowany wokó trzech gównych Pokoje: caldarium (gorca kpiel), The tepidarium (ciepa kpiel) oraz frigidarium (zimna kpiel) w typowym, klasycznym kompleksie o wymiarach 80 na 120 metrów (260 na 390 stóp).

Szacuje si, e w Ancyrze yo w dobrych czasach w czasach Cesarstwa Rzymskiego 200 000 ludzi, znacznie wicej ni miao to miejsce po upadku Cesarstwa Rzymskiego a do pocztku XX wieku. Przez centrum rzymskiego miasta przepywaa niewielka rzeka Ankara . Obecnie zosta przykryty i przebudowany, ale stanowi pónocn granic starego miasta w okresie rzymskim, bizantyjskim i osmaskim. Çankaya, krawd majestatycznego wzgórza na poudnie od obecnego centrum miasta, znajdowaa si daleko poza rzymskim miastem, ale moga by letnim kurortem. W XIX wieku pozostaoci przynajmniej jednej rzymskiej willi lub duego domu wci stay niedaleko od dzisiejszej rezydencji prezydenckiej Çankaya. Na zachodzie rzymskie miasto rozcigao si a do obszaru parku Gençlik i dworca kolejowego, podczas gdy po poudniowej stronie wzgórza mogo rozciga si w dó, a do miejsca zajmowanego obecnie przez Uniwersytet Hacettepe . Byo to wic due miasto pod wszelkimi normami io wiele wiksze ni rzymskie miasta Galii czy Brytanii .

Znaczenie Ancyry polegao na tym, e bya to punkt, w którym przecinay si drogi w pónocnej Anatolii biegnce z pónocy na poudnie i ze wschodu na zachód, co nadawao jej due znaczenie strategiczne dla wschodniej granicy Rzymu. Przez Ankar przechodzia wielka cesarska droga biegnca na wschód i tdy przechodzili nastpcy cesarzy i ich armie. Nie byli jedynymi, którzy korzystali z rzymskiej sieci autostrad, równie wygodnej dla najedców. W drugiej poowie III wieku Ancyra zostaa szybko najechana przez przybyych z zachodu Gotów (którzy wjechali daleko w serce Kapadocji , zabierajc niewolników i grabic), a póniej przez Arabów . Przez okoo dziesi lat miasto byo jedn z zachodnich placówek jednej z palmiryjskich cesarzowej Zenobii na pustyni syryjskiej , która wykorzystaa okres saboci i nieporzdku w Cesarstwie Rzymskim, aby zaoy wasne, krótkotrwae pastwo.

Miasto zostao ponownie wczone do Cesarstwa Rzymskiego pod panowaniem cesarza Aureliana w 272. Tetrarchia , system wielu (do czterech) cesarzy wprowadzony przez Dioklecjana (284305), wydaje si by zaangaowany w znaczcy program odbudowy i budowy dróg od Ankary na zachód do Germe i Dorylaeum (obecnie Eskiehir ).

W czasach swojej wietnoci Roman Ankara bya duym rynkiem i orodkiem handlowym, ale funkcjonowaa równie jako gówna stolica administracyjna, gdzie rzdzi wysoki urzdnik z miejskiego Pretorium, duego paacu administracyjnego lub urzdu. Wydaje si, e w III wieku ycie w Ancyrze, podobnie jak w innych miastach Anatolii, ulego zmilitaryzowaniu w odpowiedzi na najazdy i niestabilno miasta.

Historia bizantyjska

Miasto jest dobrze znane w IV wieku jako centrum dziaalnoci chrzecijaskiej (patrz take poniej ), dziki czstym wizytom cesarskim i listom pogaskiego uczonego Libaniusa . Biskup Marcellus z Ancyry i Bazyli Ancyra byli aktywni w sporach teologicznych swoich czasów, a miasto byo miejscem co najmniej trzech synodów kocielnych w 314 , 358 i 375, z których dwa ostatnie opowiaday si za arianizmem .

Miasto odwiedzi cesarza Constans I (337-350 r.) W 347 i 350, Julian (r. 361-363) w czasie jego kampanii perskiej w 362, i Juliana nastpca Jowisza (r. 363-364), w zimie 363 / 364 (wstpi do konsulatu bdc w miecie). Wkrótce po mierci Jowiana Walentynian I (364375) zosta ogoszony cesarzem w Ancyrze, a w nastpnym roku jego brat Walens (364378) wykorzysta Ancyr jako baz przeciwko uzurpatorowi Prokopiuszowi . Kiedy prowincja Galacja zostaa podzielona w latach 396/99, Ancyra pozostaa cywiln stolic Galacji I, jak równie jej centrum kocielnym (stolica metropolitalna ). Cesarz Arkadiusz (r. 383-408) czsto wykorzystywa miasto jako swoj letni rezydencj, a pewne informacje o sprawach kocielnych w miecie na pocztku V wieku mona znale w pracach Palladiusa z Galacji i Nilusa z Galacji.

W 479 r. buntownik Marcian zaatakowa miasto, nie bdc w stanie go zdoby. W 610/11 Comentiolus , brat cesarza Fokasa (r. 602610), wszcz w miecie wasn nieudan rebeli przeciwko Herakliuszowi (r. 610641). Dziesi lat póniej, w 620 lub prawdopodobnie 622, zosta zdobyty przez Persów Sasanidów podczas wojny bizantyjsko-sasanidzkiej w latach 602628 . Chocia miasto wrócio w rce Bizancjum po zakoczeniu wojny, obecno Persów pozostawia lady w archeologii miasta i prawdopodobnie rozpocza proces jego transformacji z pónoantycznego miasta w redniowieczn ufortyfikowan osad.

W 654 miasto zostao po raz pierwszy zdobyte przez Arabów z kalifatu Rashidun , pod rzdami Muawiyah , przyszego zaoyciela kalifatu Umajjadów . Mniej wicej w tym samym czasie w Anatolii ustanowiono motywy , a Ancyra staa si stolic Motywu Opsyjskiego , który by najwikszym i najwaniejszym tematem, dopóki nie zosta rozbity pod rzdami cesarza Konstantyna V (r. 741775); Ancyra staa si wówczas stolic nowego motywu Bucellarian . Miasto zostao zdobyte przynajmniej tymczasowo przez ksicia Umajjadów Maslam ibn Hishama w 739/40, ostatnie zdobycze terytorialne Umajjadów z Cesarstwa Bizantyjskiego. Ancyra zostaa zaatakowana bez powodzenia przez siy Abbasydów w 776 i 798/99. W roku 805 cesarz Nikeforos I (r. 802811) wzmocni jego fortyfikacje, co prawdopodobnie uchronio go przed spldrowaniem podczas masowego najazdu kalifa Haruna al-Rashida na Anatoli w nastpnym roku. róda arabskie podaj, e Harun i jego nastpca al-Ma'mun (813833) zajli miasto, ale ta informacja jest póniejsz wymysem. Jednak w 838, podczas kampanii Amorium , armie kalifa al-Mutasima (833-842) zebray si i spotkay w miecie; opuszczona przez mieszkaców Ancara zostaa zrównana z ziemi, zanim armie arabskie rozpoczy oblenie i zniszczenie Amorium . W 859 cesarz Micha III (r. 842867) przyby do miasta podczas kampanii przeciwko Arabom i nakaza odrestaurowa jego fortyfikacje. W 872 r. miasto byo zagroone, ale nie zdobyte przez paulicjan pod wodz Chrysocheira . Ostatni najazd arabski, który dotar do miasta, podj w 931 r. abbasydzki gubernator Tarsu , Thamal al-Dulafi , ale miasto ponownie nie zostao zdobyte.

Historia kocielna

Wczesnochrzecijascy mczennicy z Ancyry, o których niewiele wiadomo, to Proklos i Hilarios, którzy pochodzili z nieznanej skdind pobliskiej wioski Kallippi i byli represjonowani przez cesarza Trajana (98117). W latach 80. syszymy o Philumenos, chrzecijaskim handlarzu zboem z poudniowej Anatolii, który zosta schwytany i zamczony w Ankarze i Eustacjuszu.

Podobnie jak w innych miastach rzymskich, panowanie Dioklecjana oznaczao kulminacj przeladowa chrzecijan. W 303 r. Ancyra bya jednym z miast, w których wspóimperatorzy Dioklecjan i jego zastpca Galeriusz rozpoczli antychrzecijaskie przeladowania. W Ancyrze ich pierwszym celem by 38-letni biskup miasta, który nazywa si Klemens. ycie Klemensa opisuje, jak zosta zabrany do Rzymu, a nastpnie odesany i zmuszony do poddania si wielu przesuchaniom i trudnociom, zanim on, jego brat i inni towarzysze zostali skazani na mier. Pozostaoci kocioa w. Klemensa mona dzi znale w budynku tu przy Iklar Caddesi w dzielnicy Ulus. Cakiem moliwe, e oznacza to miejsce, w którym pierwotnie pochowano Klemensa. Cztery lata póniej miejski lekarz Platon i jego brat Antioch równie zostali sawnymi mczennikami pod rzdami Galeriusza. Teodot z Ancyry jest równie czczony jako wity.

Jednak przeladowania nie powiód si i w 314 Ancyra bya centrum wanej rady z wczesnego Kocioa ; jej 25 kanonów dyscyplinarnych stanowi jeden z najwaniejszych dokumentów we wczesnej historii udzielania sakramentu pokuty . Synod rozwaa take polityk kocieln na rzecz odbudowy Kocioa chrzecijaskiego po przeladowaniach, a w szczególnoci traktowanie lapsi chrzecijan, którzy ulegli przymusowemu pogastwu (ofiarom), aby unikn mczestwa podczas tych przeladowa.

Chocia pogastwo prawdopodobnie chwiao si w Ancyrze w czasach Klemensa, nadal mogo by religi wikszoci. Dwadziecia lat póniej jego miejsce zajo chrzecijastwo i monoteizm . Ancyra szybko przeksztacia si w chrzecijaskie miasto, w którym dominowali mnisi i ksia oraz spory teologiczne. Rada miejska lub senat ustpi miejsca biskupowi jako gównemu lokalnemu figurantowi. W poowie IV wieku Ancyra bya zaangaowana w zoone spory teologiczne dotyczce natury Chrystusa i wydaje si, e wanie tam powstaa forma arianizmu .

W latach 362363 cesarz Julian przejeda przez Ankyr w drodze na niefortunn kampani przeciwko Persom i wedug róde chrzecijaskich by zaangaowany w przeladowania rónych witych ludzi. Kamienna podstawa posgu, z napisem opisujcym Juliana jako Wadc caego wiata od Oceanu Brytyjskiego do barbarzyskich narodów, jest nadal widoczna, wbudowana we wschodni stron wewntrznego obwodu murów zamku w Ankarze. Kolumna Juliana, która zostaa wzniesiona na cze wizyty cesarza w miecie w 362 roku, stoi do dzi. W 375 r. biskupi ariascy spotkali si w Ancyrze i obalili kilku biskupów, w tym w. Grzegorza z Nyssy .

Pod koniec IV wieku Ancyra staa si czym w rodzaju cesarskiej miejscowoci wypoczynkowej . Po tym, jak Konstantynopol sta si stolic wschodniorzymsk , cesarze w IV i V wieku przeszli na emerytur z wilgotnej letniej pogody nad Bosforem do bardziej suchej górskiej atmosfery Ancyry. Teodozjusz II (408450) trzyma swój dwór w Ancyrze latem. O czasie, jaki tam spdzili, wiadcz wydawane w Ancyrze prawa.

Metropolis z Ancyra nadal mieszkaniowej See z Kocioem prawosawnym a do 20 wieku, z okoo 40.000 wiernych, gównie turecko-mówienia, ale e sytuacja zakoczya wskutek 1923 z Konwencji dotyczce wymiany greckich i tureckich populacjach . Wczeniejsze ludobójstwo Ormian pooyo kres rezydencjonalnej eparchii Ancyry Kocioa Ormiasko-Katolickiego , która powstaa w 1850 roku. Jest to take tytularna metropolia Patriarchatu Konstantynopolitaskiego Ekumenicznego .

Zarówno staroytne bizantyjskie arcybiskupstwo metropolitalne, jak i nowoczesna eparchia ormiaska s obecnie wymieniane przez Koció katolicki jako stolice tytularne z osobnymi sukcesjami apostolskimi .

Historia Selduków i Turków

Prezydent Mustafa Kemal Atatürk (w rodku) i premier smet nönü (po lewej) opuszczaj Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji podczas obchodów 7. rocznicy Republiki Tureckiej w 1930 roku.
Widok na stary budynek dyrekcji generalnej Ziraat Bank . Zosta zaprojektowany przez urodzonego w Stambule woskiego architekta lewantyskiego Giulio Mongeri i zbudowany w latach 1926-1929.

Po bitwie pod Manzikertem w 1071 r. Turcy selduccy zajli znaczn cz Anatolii. W 1073 tureccy osadnicy dotarli w okolice Ancyry, a miasto zostao zdobyte niedugo potem, najpóniej w czasie buntu Nikephorosa Melissenosa w 1081. W 1101, kiedy przybya krucjata pod dowództwem Rajmunda IV z Tuluzy , Miasto byo przez jaki czas pod kontrol Duczyków . Krzyowcy zdobyli miasto i przekazali je cesarzowi bizantyjskiemu Aleksemu I Komnenosowi (10811118). Rzdy bizantyjskie nie trway dugo, a miasto zostao zdobyte przez selducki sutanat Rumu w jakim nieznanym miejscu; w 1127 wrócia pod kontrol Danishmend a do 1143, kiedy Seldukowie z Rumu odbili go.

Po bitwie pod Köse Da w 1243 roku, w której Mongoowie pokonali Selduków, wikszo Anatolii staa si czci dominium Mongoów. Wykorzystujc Selduków spadku, pó-religijnych obsada rzemielników i ludzi handlu nazwie Ahiler wybra Angora jako niezalenego miasta-pastwa w 1290 roku Orhan I , II Bey w Imperium Osmaskim , zdoby miasto w 1356. Timur pokonany Bajazyda I w bitwie pod Ankar w 1402 i zaj miasto, ale w 1403 Angora ponownie znalaza si pod kontrol osmask.

Levant Spóka utrzymywaa fabryk w miecie od 1639 do 1768. W 19 wieku, liczba ludnoci szacuje si na 20.000 do 60.000. Zosta zwolniony przez Egipcjan pod rzdami Ibrahima Paszy w 1832 roku.

Od 1867 do 1922 miasto suyo jako stolica Angora Vilayet , która obejmowaa wikszo staroytnej Galacji.

Przed I wojn wiatow , miasto miao brytyjskiego konsulatu i zamieszkuje okoo 28.000, z grubsza 1 / 3 z nich byy chrzecijaninem.

stolica republiki tureckiej

Antkabir , mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka w Ankarze, jest odwiedzane przez tumy kadego roku podczas wit narodowych, takich jak Dzie Republiki 29 padziernika.

Po klsce osmaskiej w I wojnie wiatowej stolica osmaska Konstantynopol (wspóczesny Stambu) i dua cz Anatolii zostaa zajta przez aliantów, którzy planowali podzieli te ziemie midzy Armeni , Francj , Grecj , Wochy i Wielk Brytani , wyjedajc dla Turków. gówny kawaek ziemi w rodkowej Anatolii. W odpowiedzi przywódca tureckiego ruchu nacjonalistycznego Mustafa Kemal Atatürk zaoy w 1920 r. siedzib swojego ruchu oporu w Angorze. Po wygraniu tureckiej wojny o niepodlego, a traktat w Sèvres zosta zastpiony traktatem z Lozanny (1923) tureccy nacjonalici zastpili Imperium Osmaskie Republik Turcji 29 padziernika 1923 r. Kilka dni wczeniej Angora oficjalnie zastpia Konstantynopol jako now stolic Turcji, 13 padziernika 1923 r., a republikascy urzdnicy ogosili, e miasto nazywa si Ankara .

Po tym, jak Ankara zostaa stolic nowo powstaej Republiki Turcji, nowa zabudowa podzielia miasto na star cz, zwan Ulus i now, zwan Yeniehir . Staroytne budynki odzwierciedlajce histori rzymsk, bizantyjsk i osmask oraz wskie krte uliczki wyznaczaj star cz. Nowa cz, teraz skupiona na placu Kzlay , ma cechy bardziej nowoczesnego miasta: szerokie ulice, hotele, teatry, centra handlowe i wieowce.

W nowej czci znajduj si równie urzdy pastwowe i ambasady zagraniczne. Ankara dowiadczya fenomenalnego rozwoju, odkd zostaa stolic Turcji w 1923 roku, kiedy bya maym miasteczkiem bez znaczenia. W 1924 roku, rok po przeniesieniu si tam rzdu, Ankara miaa okoo 35 000 mieszkaców. Do 1927 roku byo 44 553 mieszkaców, a do 1950 populacja wzrosa do 286 781. Ankara nadal szybko si rozwijaa w drugiej poowie XX wieku i ostatecznie przewyszya Izmir jako drugie co do wielkoci miasto Turcji, po Stambule . Ludno miejska Ankary osigna 4 587 558 w 2014 roku, podczas gdy ludno prowincji Ankara osigna 5 150 072 w 2015 roku.

Po 1930 roku sta si oficjalnie znany w jzykach zachodnich jako Ankara. Pod koniec lat 30. opinia publiczna przestaa uywa nazwy Angora.

Gospodarka i infrastruktura

Dzielnica biznesowo-handlowa Söütözü

Miasto od wieków eksportuje na cay wiat moher (z kozy angorskiej ) i wen angorsk (z królika angorskiego ). W XIX wieku z miasta eksportowano take znaczne iloci skór kozich i kocich, gum , wosk , miód , jagody i korze marzanny . Przed I wojn wiatow byo poczone kolej ze Stambuem , nadal eksportujc moher, wen, jagody i zboe .

Region Centralnej Anatolii jest jednym z gównych miejsc produkcji winogron i wina w Turcji , a Ankara jest szczególnie znana z winogron Kalecik Karas i Muscat ; oraz wino Kavakldere , które jest produkowane w dzielnicy Kavakldere w dzielnicy Çankaya miasta. Ankara synie równie z gruszek. Innym znanym produktem naturalnym Ankary jest rodzimy rodzaj miodu ( Ankara Bali ), który jest znany ze swojego jasnego koloru i jest produkowany gównie przez gospodarstwo lene i zoo Atatürk w dystrykcie Gazi oraz przez inne zakady w Elmada, Çubuk i Beypazar dzielnice. Cubuk-1 i Cubuk-2 zapory na Cubuk Brook w Ankarze byy jednymi z pierwszych zapór skonstruowanych, w Turcji.

Ankara jest centrum pastwowych i prywatnych tureckich firm obronnych i kosmicznych , gdzie znajduj si zakady przemysowe i centrala Turkish Aerospace Industries , MKE , ASELSAN , HAVELSAN , ROKETSAN , FNSS , Nurol Makina i wiele innych. W ostatnich dziesicioleciach eksport tych firm z brany obronnej i lotniczej do innych krajów stale rós. IDEF w Ankarze jest jedn z najwikszych midzynarodowych ekspozycjach wiatowego przemysu zbrojeniowego . Wiele wiatowych koncernów motoryzacyjnych ma równie zakady produkcyjne w Ankarze, np. niemiecki producent autobusów i ciarówek MAN SE . Ankara jest gospodarzem Strefy Przemysowej OSTIM , najwikszego parku przemysowego w Turcji .

Duy odsetek skomplikowanego zatrudnienia w Ankarze zapewniaj instytucje pastwowe; takie jak ministerstwa , ministerstwa i inne organy administracyjne rzdu tureckiego. Jest równie wielu obcokrajowców pracujcych jako dyplomaci lub urzdnicy w ambasadach swoich krajów.

Geografia

Ankara i jej prowincja znajduj si w rodkowej Anatolii w Turcji. Przez centrum Ankary przepywa potok Çubuk. Wie si to w zachodnich przedmieciach miasta do rzeki Ankara , która jest dopywem z rzeki Sakarya .

Klimat

Ankara ma zimny, pópustynny klimat ( klasyfikacja klimatu Köppena : BSk ). Zgodnie z klasyfikacj klimatu Trewartha , Ankara ma umiarkowany klimat kontynentalny ( DC ). Ze wzgldu na swoje pooenie i pooenie w gbi ldu Ankara ma mrone i niene zimy oraz gorce i suche lata. Opady deszczu wystpuj gównie wiosn i jesieni. Miasto ley w strefie 7b USDA Hardiness , a jego rednie roczne opady s do niskie i wynosz 414 milimetrów (16 cali), jednak opady mona obserwowa przez cay rok. rednie miesiczne temperatury wahaj si od 0,9 °C (33,6 °F) w styczniu do 24,3 °C (75,7 °F) w lipcu, ze redni roczn 12,6 °C (54,7 °F).

Dane klimatyczne dla Ankary (Turecki State Meteorological Service Compound, Keçiören), 1991-2020, ekstrema 1927-2020
Miesic Jan luty Zniszczy kwiecie Móc Czerwiec Lipiec sie Sep Padziernik Listopad Grudzie Rok
Rekord wysokiej °C (°F) 16,6
(61,9)
21,3
(70,3)
27,8
(82,0)
31,6
(88,9)
34,4
(93,9)
37,0
(98,6)
41,0
(105,8)
40,4
(104,7)
39,1
(102,4)
33,3
(91,9)
24,7
(76,5)
20,4
(68,7)
41,0
(105,8)
rednia wysoka °C (°F) 4,7
(40,5)
7,4
(45,3)
12,2
(54,0)
17,5
(63,5)
22,8
(73,0)
27,3
(81,1)
31,0
(87,8)
31,0
(87,8)
26,5
(79,7)
20,3
(68,5)
13,0
(55,4)
6,7
(44,1)
18,4
(65,1)
rednia dzienna °C (°F) 0,9
(33,6)
2,7
(36,9)
6,7
(44,1)
11,5
(52,7)
16,5
(61,7)
20,6
(69,1)
24,2
(75,6)
24,3
(75,7)
19,6
(67,3)
13,9
(57,0)
7,3
(45,1)
2,8
(37,0)
12,6
(54,7)
rednia niska °C (°F) -2,2
(28,0)
-1,2
(29,8)
1,9
(35,4)
6,0
(42,8)
10,5
(50,9)
14,1
(57,4)
17,2
(63,0)
17,4
(63,3)
13.1
(55.6)
8,4
(47,1)
2,7
(36,9)
-0,3
(31,5)
7,3
(45,1)
Rekord niski °C (°F) -24,9
(-12,8)
-24,2
(-11,6)
-19,2
(-2,6)
-7,2
(19,0)
-1,6
(29,1)
3,8
(38,8)
4,5
(40,1)
5,5
(41,9)
-1,5
(29,3)
-9,8
(14,4)
-17,5
(0,5)
-24,2
(-11,6)
-24,9
(-12,8)
rednie opady mm (cale) 38,6
(1,52)
36,6
(1,44)
46,9
(1,85)
44,5
(1,75)
51,0
(2,01)
40,2
(1,58)
14,8
(0,58)
14,6
(0,57)
17,9
(0,70)
33,4
(1,31)
31,9
(1,26)
43,2
(1,70)
413,6
(16,28)
Dni rednich opadów 13.60 12.67 13.87 13.40 14.53 11.47 4,60 5.10 5.50 9.23 8.93 14.00 126,9
rednia wilgotno wzgldna (%) 79 75 65 58 57 51 43 41 46 56 70 78 60
rednie miesiczne godziny nasonecznienia 68,2 101,7 148,8 189,0 238,7 279,0 328,6 316,2 264,0 195,3 129,0 74,4 2 332,9
rednie dzienne godziny nasonecznienia 2,2 3,6 4,8 6,3 7,7 9,3 10,6 10.2 8,8 6,3 4.3 2,4 6,4
ródo 1: Turecka Pastwowa Suba Meteorologiczna
ródo 2: Deutscher Wetterdienst (wilgotno 1931-1960)

Dane demograficzne

Ankara liczya 75 000 w 1927 roku. W 2019 roku prowincja Ankara liczya 5 639 076.

Kiedy Ankara zostaa stolic Republiki Turcji w 1923 roku, zostaa wyznaczona jako planowane miasto dla 500 000 przyszych mieszkaców. W latach 20., 30. i 40. miasto rozwijao si w zaplanowanym i uporzdkowanym tempie. Jednak od lat pidziesitych miasto roso znacznie szybciej ni przewidywano, poniewa bezrobocie i bieda zmuszay ludzi do migracji ze wsi do miasta w poszukiwaniu lepszego standardu ycia. W rezultacie wokó miasta zbudowano wiele nielegalnych domów zwanych gecekondu , powodujc nieplanowany i niekontrolowany krajobraz miejski Ankary, poniewa niewystarczajca liczba planowanych mieszka moga zosta zbudowana wystarczajco szybko. Mimo niepewnej budowy, zdecydowana wikszo z nich ma prd, biec wod i nowoczesne udogodnienia dla gospodarstw domowych.

Niemniej jednak, wiele z tych gecekondu zostay zastpione przez duych projektów mieszkaniowych publicznego w postaci bloków , takich jak Elvankent, Eryaman i Güzelkent ; a take jako kompleksy mieszkaniowe dla wojska i suby cywilnej. Chocia nadal istnieje wiele gecekondus, one równie s stopniowo zastpowane przez masowe osiedla mieszkaniowe, poniewa w Ankarze nie mona znale pustych dziaek pod nowe projekty budowlane.

Çorum i Yozgat, które znajduj si w centralnej Anatolii i których populacja spada, to prowincje o najwyszym saldzie migracji do Ankary. Okoo jedna trzecia ludnoci Centralnej Anatolii, liczcej 15 608 868 osób, zamieszkuje w Ankarze.

Ludno Ankary ma wyszy poziom wyksztacenia ni rednia krajowa. Wedug danych z 2008 r. wyszy o 15 lat wskanik alfabetyzacji stanowi 88% caej populacji prowincji (91% mczyzn i 86% kobiet). Stosunek ten wyniós 83% dla Turcji (88% mczyzn, 79% kobiet). Rónica ta jest szczególnie widoczna w wyksztaconej czci populacji. Stosunek absolwentów szkó wyszych i szkó rednich do cakowitej populacji wynosi 10,6% w Ankarze, podczas gdy w Turcji 5,4%.

Transport

Dworzec kolejowy w Ankarze jest wzem komunikacyjnym dla pocigów konwencjonalnych.
Nowy terminal ATG jest wzem komunikacyjnym dla usug kolei duych prdkoci ( YHT ).

W energi elektryczn, gaz, Bus Dyrekcja Generalna (EGO) zarzdza Metro w Ankarze i innych form transportu publicznego. Ankara jest obsugiwana przez kolej podmiejsk o nazwie Ankaray (A1) i trzy linie metra (M1, M2, M3) metra w Ankarze z okoo 300 000 dojedajcych dziennie, podczas gdy dodatkowa linia metra (M4) jest w budowie. Kolej gondolowa o dugoci 3,2 km (2,0 mil) z czterema stacjami czy dzielnic entepe ze stacj metra Yenimahalle .

Central Station Ankara jest wanym wzem kolejowego w Turcji. Turecki State Railways prowadzi pocig pasaerski usugi z Ankara do innych duych miast, takich jak: Istambu , Eskiehir , Balkesir , Kütahya , Izmir , Kayseri , Adana , Kars , Elazig , Malatya , Diyarbakr , Karabük , Zonguldak i Sivas . Kolej podmiejska kursuje równie midzy stacjami Sincan i Kaya . W dniu 13 marca 2009 r. rozpocza dziaalno nowa linia szybkiej kolei Yüksek Hzl Tren (YHT) midzy Ankar a Eskiehir. 23 sierpnia 2011 roku kolejna linia duych prdkoci YHT rozpocza komercyjnie obsug midzy Ankar a Kony . 25 lipca 2014 r. do suby wesza linia duych prdkoci AnkaraStambu naleca do YHT.

Midzynarodowy Port Lotniczy Esenboa , pooony w pónocno-wschodniej czci miasta, jest gównym lotniskiem Ankary.

Statystyki transportu publicznego w Ankarze

redni czas, jaki ludzie spdzaj na dojazdach rodkami transportu publicznego w Ankarze w dzie powszedni, wynosi 71 minut. 17% pasaerów transportu publicznego jedzi codziennie duej ni dwie godziny. Przecitny czas oczekiwania ludzi na przystanku lub stacji na transport publiczny wynosi szesnacie minut, podczas gdy 28% uytkowników czeka rednio ponad dwadziecia minut dziennie. rednia odlego, jak ludzie zwykle pokonuj podczas jednej podróy komunikacj miejsk, wynosi 9,9 km (6,2 mil), podczas gdy 27% pokonuje ponad 12 km (7,5 mil) w jednym kierunku.

Polityka

Mansur Yava z CHP jest burmistrzem Ankary, wybranym w 2019 roku .

Od 8 kwietnia 2019 r. burmistrzem Ankary jest Mansur Yava z Republikaskiej Partii Ludowej (CHP) , który wygra wybory burmistrza w 2019 r .

Ankara jest politycznie potrójnym polem bitwy midzy rzdzc konserwatywn Parti Sprawiedliwoci i Rozwoju (AKP), opozycyjn kemalistowsk centrolewicow Republikask Parti Ludow (CHP) i nacjonalistyczn, skrajnie prawicow Parti Ruchu Nacjonalistycznego (MHP). Prowincji Ankara jest podzielony na 25 dzielnic. Kluczowa i prawie jedyna polityczna twierdza CHP w Ankarze ley w centralnej czci Çankayi , która jest najbardziej zaludnion dzielnic miasta. Podczas gdy CHP zawsze zdobywaa 60-70% gosów w Çankayi od 2002 roku, poparcie polityczne w innych czciach Ankary jest minimalne. Dua liczba ludnoci w Çankaya, a take w pewnym stopniu w Yenimahalle , pozwolia CHP zaj ogólnie drugie miejsce za AKP zarówno w wyborach lokalnych, jak i powszechnych, z MHP blisko trzecim, pomimo faktu, e MHP jest politycznie silniejsza ni CHP w prawie kadej innej dzielnicy. Ogólnie rzecz biorc, AKP cieszy si najwikszym poparciem w caym miecie. W ten sposób elektorat Ankary gosuje za prawic polityczn, o wiele bardziej ni inne gówne miasta Stambuu i Izmiru . Z perspektywy czasu protesty przeciwko rzdowi AKP w latach 20132014 byy szczególnie silne w Ankarze, wielokrotnie okazujc si miertelne.

Okrg Ankara Gminy
Wybory lokalne, 2019
AKP
19 / 25
CHP
3 / 25
MHP
3 / 25

Miasto ucierpiao w wyniku serii ataków terrorystycznych w 2015 i 2016 r., w szczególnoci 10 padziernika 2015 r .; 17 lutego 2016 ; 13 marca 2016 ; oraz 15 lipca 2016 r .

Melih Gökçek by burmistrzem miasta Ankary w latach 1994-2017. Pocztkowo wybrany w wyborach lokalnych w 1994 r. , zosta ponownie wybrany w latach 1999 , 2004 i 2009 . W wyborach samorzdowych w 2014 roku Gökçek startowa na pit kadencj. Kandydat MHP na mera metropolitalnego w wyborach lokalnych w 2009 r., Mansur Yava , by kandydatem CHP przeciwko Gökçekowi w 2014 r. W mocno kontrowersyjnych wyborach Gökçek zosta ogoszony zwycizc zaledwie o 1% przed Yavaem w zwizku z zarzutami o systematyczne faszerstwa wyborcze. Gdy Najwysza Rada Wyborcza i sdy odrzuciy jego apelacje, Yava zadeklarowa zamiar wniesienia nieprawidowoci do Europejskiego Trybunau Praw Czowieka . Chocia Gökçek zosta zainaugurowany na pit kadencj, wikszo obserwatorów wyborów uwaa, e zwycizc wyborów by Yava. Gökçek zrezygnowa w dniu 28 padziernika 2017 r. i zosta zastpiony przez byego burmistrza dzielnicy Sincan , Mustaf Tuczyka ; którego nastpc zosta Mansur Yava z CHP , obecny burmistrz Ankary, wybrany w 2019 roku .

Gówne zabytki

Staroytne/archeologiczne stanowiska

W Monumentum Ancyranum ( witynia Augusta i Rzym ) w Ulus przetrwaa pierwotna nienaruszona kopia Res Gestae napisana przez pierwszego cesarza rzymskiego Augusta .

Cytadela w Ankarze

Fundamenty zamku i cytadeli w Ankarze pooyli Galatowie na widocznym wychodni lawy ( 39.941°N 32.864°E ), a reszt ukoczyli Rzymianie. Bizantyjczycy i Selducy wykonali dalsze uzupenienia i uzupenienia. Obszar wokó i wewntrz cytadeli, bdcej najstarsz czci Ankary, zawiera wiele wspaniaych przykadów tradycyjnej architektury. Istniej równie tereny rekreacyjne do wypoczynku. Wiele odrestaurowanych tradycyjnych tureckich domów na terenie cytadeli znalazo nowe ycie jako restauracje serwujce dania kuchni lokalnej. 39°5628N 32°5150E / / 39,941; 32.864

Cytadela zostaa przedstawiona na rónych tureckich banknotach w latach 1927-1952 i 1983-1989.

Teatr rzymski

Pozostaoci, scen i kulisy rzymskiego teatru mona zobaczy na zewntrz zamku . Odnalezione tu rzymskie posgi s wystawione w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich . Cz wypoczynkowa jest nadal pod wykopami.

witynia Augusta i Rzymu

Augusteum, obecnie znane jako witynia Augusta i Rzymu, zostao zbudowane 25  x  20 pne po podboju Centralnej Anatolii przez Cesarstwo Rzymskie . Ancyry nastpnie formowane stolic nowej prowincji w Galacji . Po mierci Augusta w 14 rne kopia tekstu Res Gestae Divi Augusti ( Monumentum Ancyranum ) zostaa napisana na wewntrznej stronie pronaos wityni po acinie, a tumaczenie greckie na zewntrznej cianie celli . witynia na staroytnym akropolu Ancyry zostaa powikszona w II wieku i przeksztacona w koció w V wieku. Znajduje si w dzielnicy Ulus miasta. Zosta on nastpnie opublikowany przez ambasadora Austrii Ogiera Ghiselina de Busbecq w XVI wieku.

anie rzymskie

Roman ani Ankara maj wszystkie typowe cechy klasycznej rzymskiej ani kompleks : a frigidarium (chodzcej), A tepidarium (ciepa w pomieszczeniu) i caldarium (gorcej pokojowa). anie zostay zbudowane za panowania rzymskiego cesarza Karakalli na pocztku III wieku ku czci Asklepiosa , boga medycyny. Dzi pozostaa tylko piwnica i pierwsze pitra. Znajduje si w dzielnicy Ulus.

Rzymska droga

Roman Road Ankara lub Cardo Maximus zosta znaleziony w 1995 roku przez Turkish archeolog Cevdet Bayburtluolu. Ma dugo 216 metrów (709 stóp) i szeroko 6,7 metra (22,0 stopy). Podczas wykopalisk wzdu drogi odkryto wiele staroytnych artefaktów, a wikszo z nich jest wystawiona w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich .

Kolumna Juliana

Kolumna Juliana lub Julianusa, obecnie w dzielnicy Ulus, zostaa wzniesiona na cze wizyty cesarza rzymskiego Juliana Apostaty w Ancyrze w 362.

Meczety

Meczet Kocatepe

U góry: Meczet Kocatepe (1987) U
dou: Ahmet Hamdi Akseki Meczet (2013)

Meczet Kocatepe to najwikszy meczet w miecie. Pooony w dzielnicy Kocatepe, zosta zbudowany w latach 1967-1987 w klasycznym stylu osmaskim z czterema minaretami. Jego wielko i wyróniajce si pooenie sprawiy, e sta si punktem orientacyjnym dla miasta.

Meczet Ahmet Hamdi Akseki

Meczet Ahmet Hamdi Akseki znajduje si w pobliu Prezydencji ds. Religii przy drodze Eskiehir . Zbudowany w tureckim stylu neoklasycystycznym, jest jednym z najwikszych nowych meczetów w miecie, ukoczony i otwarty w 2013 roku. Moe pomieci 6 tys. osób podczas modlitw ogólnych i do 30 tys. podczas modlitw pogrzebowych. Meczet zosta ozdobiony wzorami w stylu anatolijskim Selduków .

Meczet Yeni (Cenab Ahmet)

Jest to najwikszy osmaski meczet w Ankarze i zosta zbudowany przez synnego architekta Sinana w XVI wieku. Mimbra (ambona) i mihrap (nisza modlitewna) s z biaego marmuru, a sam meczet jest z kamienia ankaryjskiego, co jest przykadem bardzo dobrego wykonania.

Meczet Hac Bayram

Meczet ten, w dzielnicy Ulus obok wityni Augusta , zosta zbudowany na pocztku XV wieku w stylu selduckim przez nieznanego architekta. Zosta on nastpnie odrestaurowany przez architekta Mimara Sinana w XVI wieku, a pytki Kütahya zostay dodane w XVIII wieku. Meczet zosta zbudowany na cze Hac Bayram- Veli , którego grób znajduje si obok meczetu, dwa lata przed jego mierci (1427-28). Powierzchnia uytkowa wewntrz tego meczetu jest 437 m 2 (4704 sq ft) na pierwszym pitrze, 263 m 2 (2831 sq ft) na drugim pitrze.

Meczet Ahi Elvan

Zosta zaoony w dzielnicy Ulus w pobliu cytadeli w Ankarze i zosta zbudowany przez bractwo Ahi pod koniec XIV i na pocztku XV wieku. Szczególnie interesujca jest drobno rzebiona mimbra z orzecha woskiego (ambona).

Meczet Alaeddina

Meczet Alâeddin jest najstarszym meczetem w Ankarze. Ma rzebiony mimber z orzecha woskiego , na którym znajduje si napis, który informuje, e meczet zosta ukoczony na pocztku roku 574 (co odpowiada lecie 1178 r.) i zosta zbudowany przez ksicia selduckiego Muhiddina Mesud ah (zm. 1204), beja Ankary , który by synem anatolijskiego sutana Selduków Klç Arslan II (panowa 11561192).

Nowoczesne zabytki

Pomnik Zwycistwa

Victory Monument ( turecki : Zafer Ant ) zosta spreparowany przez austriackiego rzebiarza Heinricha Krippel w 1925 roku i zosta wzniesiony w 1927 roku w Ulus placu . Pomnik wykonany jest z marmuru i brzu i dysponuje konny posg z Mustafa Kemal Atatürk , który nosi mundur z czasów Republiki nowoczesny wojskowy w randze feldmarszaka .

Posg Ataturka

Posg z marmuru i brzu, znajdujcy si na placu Zafer (Zwycistwa) ( turecki : Zafer Meydan ), zosta wykonany przez znanego woskiego rzebiarza Pietro Canonica w 1927 roku i przedstawia stojcego Atatürka, który nosi nowoczesny mundur wojskowy z czasów Republiki, w randze feldmarszaka .

Pomnik bezpiecznej, pewnej przyszoci

Pomnik ten, znajdujcy si w parku Güven w pobliu placu Kzlay, zosta wzniesiony w 1935 roku i zawiera rad Atatürka dla swojego ludu: Turek! Bd dumny, pracuj ciko i wierz w siebie.

Pomnik zosta przedstawiony na rewersie banknotów tureckich 5 lir z lat 1937-1952 oraz banknotów 1000 lir z lat 1939-1946.

Pomnik Hattiego

Wzniesiony w 1978 roku na placu Shhiye , ten imponujcy pomnik symbolizuje dysk soneczny Hatti (który póniej zosta zaadoptowany przez Hetytów ) i upamitnia najwczeniejsz znan cywilizacj Anatolii. Hatti Sun Disc zosta uyty w poprzednim logo Ankara Metropolitan Municipality. Wykorzystano go równie w poprzednim logo Ministerstwa Kultury i Turystyki.

Zajazdy

Suluhan

Suluhan to historyczna karczma w Ankarze. Jest równie nazywany Hasanpaa Han . Jest to okoo 400 metrów (1300 stóp) na poudniowy wschód od placu Ulus i znajduje si w dzielnicy Hacdoan. Wedug vakfiye (inskrypcji) budynku, han epoki osmaskiej zosta zamówiony przez Hasana Paszy, regionalnego bejlerbeju i zosta zbudowany w latach 1508-1511, w ostatnich latach panowania sutana Bajezyda II . Istniej 102 pokoje (obecnie sklepy), które wychodz na dwa podwórka. W kadym pokoju znajduje si okno, wnka i komin.

Çengelhan Rahmi Koç Muzeum

Çengelhan Rahmi Koç Museum to muzeum techniki przemysowej znajdujce si w Çengel Han , gospodzie z epoki osmaskiej, który zosta ukoczony w 1523 roku, we wczesnych latach panowania sutana Sulejmana Wspaniaego . Wród eksponatów znajduj si artefakty przemysowe/technologiczne z lat 50. XIX wieku. S te sekcje dotyczce Mustafy Kemala Atatürka, zaoyciela wspóczesnej Turcji; Vehbi Koç, ojciec Rahmi Koç i jeden z pierwszych przemysowców w Turcji i Ankarze.

Zakupy

Zagraniczni gocie odwiedzajcy Ankar zazwyczaj lubi odwiedza stare sklepy na Çkrkçlar Yokuu (Droga Tkaczy) w pobliu Ulus, gdzie mona znale mnóstwo rzeczy, od tradycyjnych tkanin, rcznie tkanych dywanów i wyrobów skórzanych po okazyjnych cenach. Bakrclar Çars (Bazar Miedziarzy ) jest szczególnie popularny i mona tu znale wiele interesujcych przedmiotów, nie tylko z miedzi, takich jak biuteria, dywany, kostiumy, antyki i hafty. Na wzgórzu do bramy zamku znajduje si wiele sklepów sprzedajcych ogromn i wie kolekcj przypraw, suszonych owoców , orzechów i innych produktów.

Nowoczesne centra handlowe znajduj si gównie w Kzlay , lub na alei Tunal Hilmi, w tym nowoczesne centrum handlowe Karum (nazwane na cze staroytnych asyryjskich kolonii kupieckich zwanych Kârum, które zostay zaoone w centralnej Anatolii na pocztku II tysiclecia p.n.e. ), które znajduje si w kierunku koniec Alei; oraz w Çankaya , dzielnicy o najwyszym wzniesieniu w miecie. Wiea Atakule obok centrum handlowego Atrium Mall w Çankaya oferuje widoki na Ankar, a na jej szczycie znajduje si równie obrotowa restauracja . Symbolem centrum handlowego Armada jest kotwica , a przy jej wejciu znajduje si duy pomnik kotwicy, nawizujcy do staroytnej greckiej nazwy miasta, (Ánkyra), co oznacza kotwic. Podobnie pomnik kotwicy jest równie powizany z hiszpask nazw centrum handlowego Armada, co oznacza flot morsk .

Gdy w latach 70. Ankara zacza si rozwija na zachód, wzdu zachodniej autostrady, znanej równie jako Eskiehir Road, zaczo powstawa kilka nowoczesnych, podmiejskich inwestycji i mini-miast . W Armada , CEPA i Kentpark centra na autostradzie The Galleria , Arcadium i Gordion w Ümitköy i ogromne centrum, nieruchomoci w Bilkent Center oferuj pónocnoamerykaskich i europejskich moliwoci w stylu zakupów (miejsca te mog zosta osignite poprzez Eskiehir autostrady). Na obrzeach, przy autostradzie Istanbul Highway, znajduje si równie nowo rozbudowane centrum handlowe ANKAmall , w którym mieci si wikszo znanych midzynarodowych marek. To centrum handlowe jest najwiksze w caym regionie Ankary. W 2014 roku w Ankarze otwarto jeszcze kilka galerii handlowych. S to Next Level i Taurus na Boulevard of Mevlana (znany równie jako Konya Road).

Kultura

Sztuki

Presidential Library to najwiksza biblioteka w Turcji, z kolekcj ponad cztery miliony ksiek.

Turkish State Opera and Ballet , narodowa dyrekcja zespoów operowych i baletowych Turcji, ma swoj siedzib w Ankarze i obsuguje miasto w trzech miejscach:

  • Ankara Opera House ( Opera Sahnesi , znana równie jako Büyük Tiyatro ) to najwiksza z trzech sal operowych i baletowych w Ankarze.

Muzyka

Ankara goci pi orkiestr muzyki klasycznej:

W miecie znajduj si cztery sale koncertowe:

Miasto byo gospodarzem kilku uznanych, corocznych festiwali teatralnych, muzycznych, filmowych:

Ankara ma równie wiele sal koncertowych, takich jak Eskiyeni , IF Performance Hall , Jolly Joker , Kite , Nefes Bar , Noxus Pub , Passage Pub i Route , w których odbywaj si wystpy na ywo i imprezy popularnych muzyków.

Teatr

W Teatry tureckiego pastwa ma równie swoj siedzib w Ankarze i uruchamia nastpujce etapy w miecie:

Ponadto miasto jest obsugiwane przez kilka prywatnych teatrów, wród których godnym uwagi przykadem jest Ankara Sanat Tiyatrosu , która ma wasn scen w centrum miasta.

Muzea

W miecie jest okoo 50 muzeów.

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich ( Anadolu Medeniyetleri Müzesi ) pooony jest przy wjedzie do zamku w Ankarze . Jest to stary XV-wieczny bedesten (kryty bazar), który zosta odrestaurowany i obecnie mieci kolekcj dzie paleolitu , neolitu , hatti , hetytów , frygijskich , urartyjskich i rzymskich, a take du cz powicon skarbom lidyjskim .

Antkabir

Mauzoleum Atatürka . To najpopularniejszy widok Ankary.

Antkabir znajduje si na imponujcym wzgórzu, które stanowi dzielnic Anttepe miasta, gdzie znajduje si mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka , zaoyciela Republiki Turcji. Ukoczony w 1953 roku, jest imponujcym poczeniem staroytnych i nowoczesnych stylów architektonicznych. W ssiednim muzeum znajduje si woskowy posg Atatürka, jego pisma, listy i przedmioty osobiste, a take wystawa fotografii utrwalajcych wane momenty z jego ycia i podczas tworzenia republiki. Antkabir jest otwarty codziennie, a ssiednie muzeum jest otwarte codziennie z wyjtkiem poniedziaków.

Muzeum Etnograficzne w Ankarze

Muzeum Etnograficzne w Ankarze ( Etnorafya Müzesi ) znajduje si naprzeciwko Opery w Ankarze na bulwarze Talat Paa, w dzielnicy Ulus. Istnieje dobra kolekcja przedmiotów folklorystycznych, a take artefakty z okresów selduckich i osmaskich. W przedniej czci budynku muzeum, jest marmur i brz pomnik z Mustafa Kemal Atatürk (który nosi Republika era nowoczesnego mundur, w randze feldmarszaka ), który zosta spreparowany w 1927 roku przez znanego woskiego rzebiarza Pietro Canonica .

Pastwowe Muzeum Sztuki i Rzeby

Pastwowe Muzeum Sztuki i Rzeby ( Resim-Heykel Müzesi ), który zosta otwarty w 1980 roku, jest blisko Muzeum Etnograficzne i domy bogata kolekcja sztuki tureckiej z koca 19 wieku do dnia dzisiejszego. Istniej równie galerie, w których odbywaj si wystawy gocinne.

Cer Modern

Cer Modern to muzeum sztuki nowoczesnej w Ankarze, otwarte 1 kwietnia 2010 roku. Mieci si w odrestaurowanym budynku zabytkowego TCDD Cer Atölyeleri, dawnego warsztatu Tureckich Kolei Pastwowych . W skad muzeum wchodzi najwiksza sala wystawowa w Turcji. W muzeum odbywaj si cykliczne wystawy sztuki nowoczesnej i wspóczesnej, a take inne wydarzenia zwizane ze sztuk wspóczesn.

Muzeum Wojny o Niepodlego

Muzeum Wojny o Niepodlego ( Kurtulu Sava Müzesi ) znajduje si na Placu Ulus . Pierwotnie by to pierwszy budynek Parlamentu (TBMM) Republiki Turcji. Tu zaplanowano i wyreyserowano Wojn o Niepodlego, co utrwalono na rónych fotografiach i eksponatach znajdujcych si obecnie na wystawie. Na innej wystawie wystawione s woskowe figury byych prezydentów Republiki Turcji.

Biblioteka Muzeum Literatury Mehmeta Akifa

Mehmet Akif Literatura Muzeum Biblioteka jest wanym muzeum i archiwum literackim otwarty w 2011 roku i powicona Mehmet Akif Ersoy (1873/36), poeta z tureckiej Hymnu Narodowego .

Muzeum Parowozów TCDD na wieym powietrzu

TCDD Open Air Lokomotywa parowa Muzeum jest skansen , który ledzi histori parowozów .

Muzeum Lotnictwa w Ankarze

Muzeum Lotnictwa w Ankarze ( Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanl ) znajduje si w pobliu drogi Stambu w Etimesgut. Muzeum zostao otwarte dla publicznoci we wrzeniu 1998 roku. Znajduj si w nim róne pociski, awionika, materiay lotnicze i samoloty, które suyy w tureckich siach powietrznych (m.in. samoloty bojowe takie jak F-86 Sabre , F-100 Super Sabre , F -102 Delta Dagger , F-104 Starfighter , F-5 Freedom Fighter , F-4 Phantom oraz samoloty transportowe, takie jak Transall C-160 .) Równie wgierski MiG-21 , pakistaski MiG-19 i bugarski MiG -17 s wystawione w muzeum.

Muzeum Nauki i Techniki METU

Muzeum Nauki i Techniki METU ( ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi ) znajduje si na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego Bliskiego Wschodu .

Sporty

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych miast Turcji, pika nona jest najpopularniejszym sportem w Ankarze. Miasto ma dwa kluby pikarskie rywalizujce w tureckiej Süper Lig : Ankaragücü , zaoony w 1910 roku, jest najstarszym klubem w Ankarze i jest powizany z firm produkujc arsenay wojskowe Ankary MKE . Byli zwycizcami Pucharu Turcji w 1972 i 1981 roku. Gençlerbirlii , zaoona w 1923 roku, znana jest jako Ankara Gale lub Maki ze wzgldu na swoje kolory: czerwony i czarny. Byli zwycizcami Pucharu Turcji w 1987 i 2001 roku. Druyna B Gençlerbirliiego, Hacettepe SK (wczeniej znana jako Gençlerbirlii OFTA) gra w Süper Lig, ale obecnie gra w drugiej lidze TFF . Czwarty zespó, Büyükehir Belediye Ankaraspor , gra w Süper Lig do 2010 roku, kiedy to zostali wydaleni. Klub zosta odtworzony w 2014 roku jako Osmanlspor, ale od tego czasu powróci do swojej starej tosamoci jako Ankaraspor . Ankaraspor gra obecnie w pierwszej lidze TFF na stadionie Osmanl w dzielnicy Sincan Yenikent, poza centrum miasta. Keçiörengücü obecnie gra take w pierwszej lidze TFF .

Ankara ma du liczb mniejszych druyn, grajcych na szczeblu regionalnym. W drugiej lidze TFF : Mamak FK w Mamaku, Ankara Demirspor w Çankaya, Etimesgut Belediyespor w Etimesgut; w III lidze TFF : Çankaya FK w Keçiören; Altndaspor w Altnda; w Lidze Amatorów : Turanspor w Etimesgut, Türk Telekomspor nalecy do firmy telefonicznej w Yenimahalle, Çubukspor w Çubuk i Balumspor w Keçiören.

W Tureckiej Lidze Koszykówki Ankara jest reprezentowana przez Türk Telekom , którego domem jest Ankara Arena , oraz CASA TED Kolejliler , którego domem jest hala sportowa TOBB.

Halkbank Ankara to wiodca krajowa potga mskiej siatkówki, która w 2013 roku zdobya wiele mistrzostw i pucharów w Tureckiej Lidze Siatkówki Mczyzn, a nawet Puchar CEV .

Ankara Buz Pateni Saray to miejsce, w którym w miecie odbywaj si zawody ywiarskie i hokejowe .

Istnieje wiele popularnych miejsc do jazdy na deskorolce, które s aktywne w miecie od lat 80-tych. ywiarze w Ankarze zwykle spotykaj si w parku w pobliu Wielkiego Tureckiego Zgromadzenia Narodowego .

W 2012-budowane THF Sport Hall gospodarzem Rczna Super League i dla kobiet Handball Super League mecze odbyy si w Ankarze.

Parki

Gençlik Park (Park Modziey)

Ankara ma wiele parków i otwartych przestrzeni, zaoonych gównie we wczesnych latach Republiki, a nastpnie dobrze utrzymanych i rozbudowanych. Najwaniejsze z tych parków to: Gençlik Park (zamieszkay park rozrywki z duym stawem do wiolarstwa), Ogród Botaniczny , Park Semenler, Park Anayasa, Park Kuulu (synie z abdzi otrzymanych w prezencie od chiskiego rzdu), Abdi pekçi Park, Esertepe Park , Güven Park (pomnik patrz wyej), Kurtulu Park (z lodowiskiem), Altnpark (równie wany obszar wystawienniczy/targowy), Harikalar Diyar (uznany za Najwikszy Park Europy w rodku granice miasta) i Park Göksu. Dikmen Vadisi (Dikmen Valley) to 70-hektarowy park i teren rekreacyjny pooony w dzielnicy Çankaya.

Park Gençlik zosta przedstawiony na odwrocie banknotów o nominale 100 lirów tureckich z lat 1952-1976.

Farma lena i ogród zoologiczny Atatürk ( Atatürk Orman Çiftlii ) to rozlegy teren rekreacyjno-rolniczy, na którym znajduje si zoo , kilka maych gospodarstw rolnych, szklarnie , restauracje, gospodarstwo mleczarskie i browar. Jest to przyjemne miejsce na spdzenie dnia z rodzin, czy to podczas pikników, pieszych wycieczek, jazdy na rowerze, czy po prostu cieszenia si dobrym jedzeniem i natur. Istnieje równie dokadna replika domu, w którym Atatürk urodzi si w 1881 roku w Salonikach w Grecji. Odwiedzajcy Çiftlik (farm), jak pieszczotliwie nazywaj j Ankaranie, mog skosztowa tak znanych produktów z farmy, jak staromodne piwo i lody , wiee produkty mleczne i buki/kebapy misne wykonane na wglu drzewnym, w tradycyjnym restauracja ( Merkez Lokantas , Restauracja Centralna), kawiarnie i inne lokale rozsiane po caym gospodarstwie.

Edukacja

Uniwersytety

Ankara jest znana w Turcji ze wzgldu na mnogo uniwersytetów, dla których jest siedzib. Nale do nich nastpujce, z których kilka jest jednymi z najbardziej renomowanych w kraju:

Fauna

kot angora

Kot angora z dziwnymi oczami (heterochromia), co jest powszechne wród Angorów

Ankara jest domem znanej na caym wiecie rasy kotów domowych angory tureckiej , zwanej po turecku Ankara kedisi (kot ankara ). Angory tureckie to jedna ze staroytnych, naturalnie wystpujcych ras kotów, wywodzca si z Ankary i okolic w rodkowej Anatolii.

Najczciej maj bia, jedwabist sier od redniej do dugiej, bez podszerstka i drobn struktur koci. Wydaje si, e istnieje zwizek midzy kotami angorskimi a persami , a turecka angora jest take dalekim kuzynem tureckiego vana . Chocia s znane ze swojego lnicego biaego paszcza, istnieje ponad dwadziecia odmian, w tym futro czarne, niebieskie i czerwonawe. Wystpuj w prgowanym i prgowanym biaym, wraz z odmianami dymnymi i s w kadym kolorze innym ni spiczasty, lawendowy i cynamonowy (z których wszystko wskazuje na krzyowanie si).

Oczy mog by niebieskie, zielone lub bursztynowe, a nawet jedno niebieskie i jedno bursztynowe lub zielone. W gen , który jest odpowiedzialny za biay paszcz i niebieskiego oka jest cile zwizana z zdolno syszenia, a obecno bkitnego oka, moe wskazywa, e kot guchy boku niebieski oko znajduje. Jednak wiele kotów niebieskich i biaych o dziwnych oczach ma normalny such, a nawet koty guche prowadz normalne ycie, jeli s trzymane w domu.

Uszy s spiczaste i due, oczy s w ksztacie migdaów, a gowa masywna o dwupaszczyznowym profilu. Inn cech charakterystyczn jest ogon, który czsto trzymany jest równolegle do tyu.

Koza angora

Angora kozy ( turecki : Ankara keçisi ) to rasa kóz domowych , które powstay w Ankarze i jego okolic w centralnej Anatolii.

Rasa ta zostaa po raz pierwszy wspomniana w czasach Mojesza , mniej wicej 1500 pne. Pierwsze kozy angorskie zostay sprowadzone do Europy przez Karola V, cesarza rzymskiego okoo 1554 roku, ale podobnie jak póniejszy import, nie byy zbyt udane. Kozy angorskie zostay po raz pierwszy wprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 1849 r. przez dr Jamesa P. Davisa. Siedem dorosych kóz byo prezentem od sutana Abdülmecida I w podzikowaniu za jego usugi i rady dotyczce hodowli baweny.

Runo zaczerpnite z kozy Angora nazywa moher . Pojedyncza koza produkuje od piciu do omiu kilogramów (11 do 18 funtów ) wosów rocznie. Angory s strzyone dwa razy w roku, w przeciwiestwie do owiec , które s strzyone tylko raz. Angory maj wysokie wymagania odywcze ze wzgldu na szybki wzrost wosów. Dieta zej jakoci ograniczy rozwój moheru. Najwikszymi producentami moheru s Stany Zjednoczone, Turcja i RPA.

Przez dugi czas kozy angorskie byy hodowane ze wzgldu na ich bia sier. W 1998 roku powstao Stowarzyszenie Hodowców Kóz Kolorowych Angora w celu promowania hodowli kolorowych Angor. Obecnie kozy angorskie produkuj wókna biae, czarne (od gbokiej czerni do szaroci i srebrnego), czerwone (kolor znacznie zanika wraz z wiekiem) i brzowawe wókna.

Kozy angorskie zostay przedstawione na rewersie banknotów 50 lir tureckich z lat 19381952.

Królik angora

Angora królika ( ania : Ankara tavan ) jest odmian królika domowego hodowane na swojej dugiej, mikkiej wosów. Angora jest jednym z najstarszych gatunków królików domowych, pochodzcym z Ankary i okolic w rodkowej Anatolii, wraz z kotem angorskim i koz angorsk . Króliki byy popularnymi zwierztami domowymi francuskiej rodziny królewskiej w poowie XVIII wieku i rozprzestrzeniy si na inne czci Europy pod koniec wieku. Po raz pierwszy pojawiy si w Stanach Zjednoczonych na pocztku XX wieku. Hodowane s gównie ze wzgldu na dug wen angorsk , któr mona usun przez strzyenie , czesanie lub skubanie (delikatne cignicie lunej weny).

Angory s hodowane gównie ze wzgldu na ich wen, poniewa jest jedwabista i mikka. Maj humorystyczny wygld, poniewa dziwnie przypominaj futrzan kulk. Wikszo jest spokojna i posuszna, ale naley si z ni obchodzi ostronie. Pielgnacja jest konieczna, aby zapobiec matowieniu i filcowaniu wókien na króliku. Stan zwany blokad weny jest powszechny u królików Angora i naley go szybko leczy. Czasami latem s strzyone, poniewa dugie futro moe spowodowa przegrzanie królików.

Stosunki midzynarodowe

Miasta partnerskie i miasta siostrzane

Ankara jest miastem partnerskim :

Miasta partnerskie

  • Macedonia Pónocna Skopje , Macedonia Pónocna (od 1995)
  • Austria Wiede , Austria

Zobacz te

Uwagi

Bibliografia

43. iliki durumu evli izle

Atrybucja

Dalsze czytanie

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Max Marcinkowski

Dzięki za ten post na Ankara, właśnie tego potrzebowałem

Leszek Jakubowski

Ten wpis o Ankara był właśnie tym, co chciałem znaleźć.

Oliwia Nowacki

Informacje o zmiennej Ankara są bardzo ciekawe i rzetelne, podobnie jak pozostałe artykuły, które przeczytałem do tej pory, a jest ich już wiele, bo na randkę na Tinderze czekam prawie godzinę i się nie pojawia, więc daje mi to, że mnie to wystawiło. Korzystam z okazji, aby zostawić kilka gwiazdek dla firmy i srać na moje pieprzone życie.

Teresa Kopeć

Uważam, że ten wpis o zmiennej Ankara jest sformułowany bardzo ciekawie, przypomina mi lata szkolne. Jakie piękne czasy, dzięki za sprowadzenie mnie do nich.