Antarktyka (statek)Wszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Antarktyka (statek), jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Antarktyka (statek), które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Antarktyka (statek), których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Antarktyka (statek), ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Antarktyka (statek), bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Antarktyka (statek). Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

SS Antarktyka w Tromsø A.jpg
Antarktyka w porcie Tromsø , 1898
Historia
Nazwa: Antarktyda
Port rejestru:  Szwecja
Uruchomiona: 1871, w Drammen , Norwegia
Los: zaton 12 lutego 1903
Ogólna charakterystyka
Klasa i typ: Parowiec
Tona: 226 netto
Dugo: 41,5 m (136 stóp)
Wysoko: 33,5 m (110 stóp)
Napd: agle, pomocniczy silnik parowy 45 KM (34 kW)
Plan aglowy: Bark
Prdko: 6 wzów (11 km/h)
Pojemno: 346 brutto

Antarctic by szwedzki parowiec zbudowany w Drammen , Norwegia , w roku 1871. Bya uywana na kilku wyprawach badawczych na arktycznym regionie i Antarktydy z roku 1898 do roku 1903. W 1895 roku pierwsze potwierdzone ldowania na kontynencie Antarktydy zostaa wykonana z tego statku.

Statek

Antarktyka to trzymasztowy bark wyposaony w silnik parowy , zbudowany w 1871 roku w Holmen w Drammen w Norwegii pod nazw Cap Nor .

Pocztkowo Antarktyda bya wykorzystywana do polowa na foki w okolicach Svalbardu , Jan Mayen i Grenlandii . W tym okresie okrtem dowodzi Gullik Jensen.

Na pocztku lat 90. XIX wieku norweski armator Svend Foyn chcia rozszerzy swoj dziaalno na Ocean Antarktyczny, potrzebujc w ten sposób zdolnych statków. Foyn nastpnie kupi Cap Nor , dokona rozlegych napraw i po zakoczeniu zmieni nazw statku na Antarktyd . Od 1893 statek by wysyany na Ocean Antarktyczny w celu polowania na wieloryby .

W 1897 roku statek zosta zakupiony przez Alfreda Gabriela Nathorsta na jego planowan wypraw na Svalbard. Ponownie dokonano rozlegych napraw przed wypraw w 1898 roku.

W 1899 Nathorst sprzeda statek Georgowi Carlowi Amdrupowi na jego wypraw do Wschodniej Grenlandii .

W 1900 Amdrup sprzedawane Antarktyka do Otto Gustav Nordenskiöld który potrzebowa statku dla jego antarktycznej wyprawy .

Wyprawy

W 1893 roku kapitan Antarktyki pod dowództwem Leonarda Kristensena wyruszy na wielorybnicz wypraw na Antarktyd prowadzon przez Henrika Johana Bulla i finansowan przez Foyn. Okrt zosta wyposaony w 11 dzia harpunowych, arsena materiaów wybuchowych, 8 odzi wielorybniczych i 31 ludzi i opuci Tønsberg 20 wrzenia 1893 roku. Pierwsze lato spdzi wokó Wysp Kerguelena z obozem zimowym w Melbourne . 28 wrzenia 1894 roku statek wypyn w morze, kierujc si na Morze Rossa .

24 stycznia 1895 roku na przyldku Adare na pónocnym kracu Ziemi Wiktorii wyldowaa ód z szecioma mczyznami, w tym Bullem, Borchgrevinkiem , Kristensenem i Tunzelmannem . Partia dokonaa pierwszego potwierdzonego ldowania na kontynencie Antarktydy, a kto pierwszy wyszed na ld, nigdy nie zosta oczyszczony, poniewa wszyscy czonkowie twierdzili, e zaszczyt ten by (by moe brytyjsko-amerykaski fok John Davis dokona ju ldowania na Pówyspie Antarktycznym 7 lutego 1821 r. to twierdzenie nie moe jednak zosta potwierdzone).

W 1898 roku kapitan Antarktyki pod dowództwem Emila Nilssona przeprowadzi ekspedycj polarn Nathorsta na Wysp Niedwiedzi , Svalbard i Ziemi Kong Karlsa . Wród uczestniczcych naukowców byli Axel Hamberg , Otto Kjellström , Gustaf Kolthoff i Henrik Hesselman .

W 1899 r. statek wyruszy na ekspedycj równie pod dowództwem Nathorsta do Pónocnej Grenlandii z podwójnym celem poszukiwania ocalaych z wyprawy balonowej Andrée z 1897 r. oraz mapowania geograficznego tego obszaru.

Póniej tego samego roku Antarktyda przeniosa ekspedycj Amdrupa do wschodniej Grenlandii .

W 1901 roku wypoyczony wówczas z Nordenskjöld statek przeprowadzi drugi sezon szwedzko-rosyjskiej ekspedycji Arc-of-Meridian pod dowództwem Gerarda De Geera na Svalbard .

16 padziernika 1901 Antarktyka, której kapitanem by Carl Anton Larsen, opuci port w Göteborgu na wyprawie antarktycznej Nordenskjolda . Miao to sta si ostatnim rejsem statku.

Rozbicie statku

Po zbadaniu czci Szetlandów Poudniowych ekspedycja kontynuowaa podró przez Cienin Antarktyczn w kierunku Pówyspu Antarktycznego . 15 stycznia 1902 odkryto Hope Bay . W lutym Nordenskjöld wybra Snow Hill Island jako obóz zimowy dla czci wyprawy. Po zakoczeniu wszystkich przygotowa Antarktyda wyjechaa na Falklandy .

Po zimie statek opuci Falklandy 5 listopada, kierujc si z powrotem na Pówysep Antarktyczny przez Ushuaia po zaopatrzenie. 29 grudnia Antarktyda zostaa uwiziona w jucznym lodzie w pobliu Hope Bay, a cz zaogi zostaa wyrzucona na brzeg.

Antarktyda póniej wyrwaa si i kontynuowaa podró w kierunku wyspy Paulet ; po drodze statek ponownie zosta uwiziony w pakie lodowym 3 stycznia 1903 r. 3 lutego statek ponownie uwolni si, ale teraz by uszkodzony i przecieka. Kapitan Larsen zamierza teraz wyldowa na Antarktydzie na wyspie Paulet, ale statek by zbyt uszkodzony i zaton okoo 40 km (25 mil) od wybrzea 12 lutego 1903 roku.

W listopadzie wszyscy czonkowie zaogi (w tym Carl Skottsberg , Johan Gunnar Andersson , José María Sobral i Frank Wilbert Stokes ) zostali uratowani przez argentysk korwet Urugwaj, której kapitanem by Julián Irízar .

Epitafium

Kiedy Nathorst usysza o rozbiciu statku, skomentowa: wydaje mi si wspanialsze, ni gdyby wyruszya na spotkanie zwykego losu statków, aby powoli gni w jakim porcie lub by wykorzystywana do czego dalekiego od jej przeznaczenia i celów jako oblodzenie. morza i statek badawczy".

W 1944 r. Johan Gunnar Andersson opublikowa pamitkow ksik Antarktyka: Stolt har hon levat Stolt skall hon dö Antarktyka: dumna ya, dumna, umrze .

Antarctic dwiku , Antarctic Bay (Grenlandia) i Antarktyczne Haven w Grenlandii , a take Antarctic Bay w Georgii Poudniowej i Antarktyczne dwiku w Antarktyce, zostay nazwane po statku.

Zobacz te

Bibliografia

Linki zewntrzne

Wspórzdne : 63°50S 5700W / 63,833°S 57,000°W / -63.833; -57.000

Opiniones de nuestros usuarios

Renata Kaczyński

Świetny post o Antarktyka (statek).

Marika Grabowski

Bardzo ciekawy ten post o Antarktyka (statek).

Zuzanna Cieśla

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Antarktyka (statek)

Jaroslaw Rosiński

W tym poście o Antarktyka (statek) dowiedziałem się rzeczy, których nie znałem, więc mogę już iść spać.