Anthemis cotulaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Anthemis cotula, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Anthemis cotula, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Anthemis cotula, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Anthemis cotula, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Anthemis cotula, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Anthemis cotula. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Anthemis cotula
ANTHEMIS cotula Köhler.png
Cuchncy rumianek
Klasyfikacja naukowa edytowa
Królestwo: Plantae
Klad : Tracheofity
Klad : Okrytozalkowe
Klad : Eudicots
Klad : Asterydy
Zamówienie: Asterale
Rodzina: Asteraceae
Rodzaj: Hymn
Gatunek:
A. kotula
Nazwa dwumianowa
Anthemis cotula
L. , ( 1753 ) nie Blanco 1837
Synonimy
  • Anthemis foetida Lam.
  • Anthemis psorosperma Dziesi.
  • Anthemis ramosa Link z firmy Spreng.
  • Chamaemelum cotula (L.) Wszystkie.
  • Maruta cotula (L.) DC.
  • Maruta foetida Cass.

Anthemis cotula , zwany równie rumiankiem mierdzcym , to kwitnca rolina jednoroczna o wyczuwalnym i silnym zapachu. Zapach jest czsto uwaany za nieprzyjemny i wanie od tego zyskuje powszechny przydomek mierdzcy. W czasach przedkolonialnych jego dystrybucja ograniczaa si do Starego Kontynentu i Afryki; cho zadomowia si w wikszoci krajów Europy, nie wystpowaa w Finlandii, Irlandii ani na najbardziej wysunitych na pónoc kracach Szkocji, mimo e w tych krajach wystpuj regiony klimatyczne sprzyjajce tej rolinie i znajduj si w pobliu krajów, w których gatunek ten wystpuje. rodzimych, takich jak Rosja , Estonia , Litwa i Anglia . Z powodzeniem migrowa do Nowej Europy, gdzie ronie na kach, przy drogach i na polach.

Nazwa cotula pochodzi od greckiego sowa oznaczajcego may kubek, opisujcego ksztat kwiatów; zosta przypisany przez Carla Linneusza w jego dziele Gatunki Plantarum w 1753 roku.

Anthemis cotula jest równie znany pod wieloma innymi nazwami, w tym mather, dog- lub wieprz-koper, dog-finkle, dog-daisy, pig-sty-daisy, chigger-weed, mayweed, Johnnyweed, maroute, Maruta cotula, Cotula Maruta foetida, Manzanilla loca, dziki rumianek, Camomille puante. Rumianek Foetid, maithes, maithen, rumianek mathor mayweed, camomille des chiens, camomille puante, stinkende Hundskamille, camomila-de-cachorro, macéla-fétida i manzanilla hedionda.

Opis

mierdzcy rumianek Anthemis cotula jest tak nazwany ze wzgldu na podobiestwo do prawdziwej roliny rumianku, Anthemis nobilis ; oba maj rozgazione, pionowe odygi, z których kada zakoczona jest pojedyncz du gówk kwiatow, chocia cuchncy rumianek wyrónia si brakiem boniastych usek pod kwiatami prawdziwego rumianku, a take charakterystycznym silnym zapachem. Licie Anthemis cotula maj podobny wygld do lici kopru woskiego ( Foeniculum vulgare ), od którego pochodzi nazwa Psy Koper.

Anthemis cotula to jednoroczna rolina gruczoowa o ostrym smaku i cierpkim zapachu. Jego wysoko waha si od 30-60 cm (12-24 cali).

Pozostawia
Na licie tej roliny maj czasem bardzo drobne i mikkie wosy na górnej powierzchni, cho rolina jest najczciej bezwosy. Nie ma odygi lici; licie wyrastaj natychmiast z odyg. Licie maj ksztat pierzasty , z wieloma niezwykle cienkimi patkami i mog mie okoo 25-50 mm (1-2 cale) dugoci.
Kwiaty
Kada odyga jest zwieczona pojedyncz gówk kwiatow, która zwykle ma okoo 25 mm (1 cal) rednicy. Gówka kwiatu obejmuje od 10 do 18 róyczek biaych promieni , kady o trójzbnym ksztacie; róyczki maj tendencj do wyginania si w dó na brzegach i czasami mog mie supki , chocia te nie daj owoców . Pod waciwym kwiatem owalne przylistki tworz involucre , z mikkimi woskami na kadym; dalsze przylistki s najeone i siedz pod ktem prostym do kwiatów.
Owoce
Owoce to nieupki (bez pappus ). S pomarszczone, ebrowane z dziesicioma grzbietami i maj na powierzchni mae guzki gruczoowe.

Toksyczno

Anthemis cotula jest potencjalnie toksyczna dla psów, kotów, koni i winek morskich . Objawy kliniczne obejmuj kontaktowe zapalenie skóry, wymioty, biegunk, anoreksj, reakcje alergiczne. Dugotrwae stosowanie moe prowadzi do tendencji do krwawie. Licie mog równie powodowa podranienie skóry.

Dystrybucja

Rodzinny
Bladoarktyczny
Makaronezja : Azory , Wyspy Kanaryjskie , Madera
Afryka Poudniowa : Algieria , Egipt , Libia , Maroko , Tunezja
Eurazja : Armenia , Azerbejdan , Kurdystan , Rosja , Gruzja , Indie , Kaukaz Pónocny , Dagestan , Cypr , Iran , Irak , Palestyna , Liban , Syria , Turcja
Europa Wschodnia : Biaoru , Estonia , otwa , Litwa , Krym , Rosja , Ukraina , Bugaria
Europa pónocna : Dania , Norwegia , Szwecja , Anglia , Szkocja , Finlandia
Europa rodkowa : Austria , Czechy , Niemcy , Wgry , Polska , Szwajcaria
Europa Poudniowa : Albania , Bonia i Hercegowina , Chorwacja , Grecja , Kreta , Wochy , Macedonia Pónocna , Czarnogóra , Rumunia , Serbia , Sycylia , Sowenia , Sardynia , Korsyka , Portugalia , Hiszpania , Baleary
Europa Zachodnia : Belgia , Holandia , Francja , Irlandia , Wielka Brytania
Wprowadzono

Naturalizowany w Amerykach , Afryce Poudniowej i Oceanii

Rozprzestrzenianie si do Stanów Zjednoczonych

Johnny Appleseed zasadzi mierdzcy rumianek, zwany tutaj psim koprem, podczas swoich podróy na pocztku XIX wieku, uwaajc go za rodek przeciwmalaryczny. Jednak psia koper mia ju reputacj agresywnego inwazyjnego gatunku, wic praktyka Appleseed wywoaa kontrowersje. Harper's New Monthly Magazine w 1871 r. przyzna Appleseed za nadmiar psiego kopru:

Konsekwencj byo to, e kolejne, kwitnce plony chwastów rozprzestrzeniy si po caym kraju i spowodoway prawie tyle samo kopotów, co choroba, któr mia odpdzi; a do dzi psie koper, wprowadzone przez Johnny'ego Appleseeda, jest jedn z najgorszych skarg rolników z Ohio.

Bibliografia

Zewntrzne linki

Multimedia zwizane z Anthemis cotula w Wikimedia Commons Dane zwizane z Anthemis cotula w Wikispecies

Opiniones de nuestros usuarios

Ernest Banasiak

Bardzo ciekawy ten post o Anthemis cotula.

Julita Klimek

Informacje o zmiennej Anthemis cotula są bardzo ciekawe i rzetelne, podobnie jak pozostałe artykuły, które przeczytałem do tej pory, a jest ich już wiele, bo na randkę na Tinderze czekam prawie godzinę i się nie pojawia, więc daje mi to, że mnie to wystawiło. Korzystam z okazji, aby zostawić kilka gwiazdek dla firmy i srać na moje pieprzone życie.

Ireneusz Rutkowski

Dzięki za ten post na Anthemis cotula, właśnie tego potrzebowałem