Anthony Davis (kompozytor)Wszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Anthony Davis (kompozytor), jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Anthony Davis (kompozytor), które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Anthony Davis (kompozytor), których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Anthony Davis (kompozytor), ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Anthony Davis (kompozytor), bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Anthony Davis (kompozytor). Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Anthony Davis (ur. 20 lutego 1951) to amerykaski pianista i kompozytor . czy kilka stylów, w tym jazz , rhythm'n'blues , gospel, muzyk niezachodni, afrykask, europejsk, klasyczn, indonezyjski gamelan i muzyk eksperymentaln . Gra z kilkoma grupami, jest take profesorem muzyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego .

Davis jest chyba najbardziej znany ze swoich oper ; zosta nazwany dziekanem afroamerykaskich kompozytorów operowych. Jego bardziej znane kompozycje to X, The Life and Times of Malcolm X , którego premiera odbya si w New York City Opera w 1986 roku; Amistad , którego premiera odbya si z Lyric Opera of Chicago w 1997 roku; oraz Sen Wakondy , którego premiera odbya si w 2007 roku w Opera Omaha. Premiera jego opery The Central Park Five odbya si 15 czerwca 2019 roku w Long Beach Opera Company w Kalifornii. Zdoby mu Nagrod Pulitzera w dziedzinie muzyki 4 maja 2020 r.

Biografia

Davis urodzi si w Paterson w stanie New Jersey w 1951 roku. Ukoczy Yale University w 1975 roku i wykada na Yale i Harvard University .

Davis jest wybitnym profesorem muzyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego , do którego doczy w 1996 roku. Otrzyma uznanie jako pianista free-jazzowy , wspólider lub sideman z rónymi zespoami. Do takich zespoów nale te, w których Smith by liderem zespou w latach 1974-1977. Gra z Anthonym Braxtonem i Leo Smithem . W 1981 roku Davis utworzy oktet o nazwie Episteme. Pisa te o przypadkowej muzyk do broadwayowskiej wersji Tony Kushner s Anioy w Ameryce .

Wiele z jego oper przedstawia ludzi i wydarzenia z historii Afroamerykanów. W 1997 roku w Chicago Lyric Opera miaa premier jego opera Amistad z librettem jego kuzyna Thulani Davisa . Jego ambicja zostaa doceniona, ale produkcja zebraa mieszane recenzje. Zosta przyjty do produkcji w 2008 roku na Spoleto Festival USA . Przeszed gruntown rewizj, a produkcja zostaa wysoko oceniona. Opera Today stwierdzia, e zrewidowana Amistad bya znacznie szczuplejsza, bardziej skoncentrowana i znacznie bardziej skuteczna ni orygina. W ten sposób [Davisowie] stworzyli nie tylko arcydzieo amerykaskiej opery, ale take dzieo, które wbrew wspóczesnym horyzont zaciemniony przez prdy rasizmu rezonuje dzi daleko poza Memmingerem i Spoleto w USA.

Davis zbada take inn histori etniczn. Jego opera Sen Wakondy (2007), z librettem Yusef Komunyakaa , to opowie o wspóczesnej rdzennej rodzinie Ponca w Nebrasce i historii, która ich dotyczy.

Jego opera, Lilith , ( libretto przez Allan Havis ) mia swoj wiatow premier w Music Center Conrad Prebys na UCSD na 4 grudnia 2009. Jest to opowie o posta demonicznej mitologii ydowskiej, która bya czasem mówi si, e biblijny Adam s pierwszy ona. Jest osadzony w epoce nowoytnej.

Prac nad muzyk do opery The Central Park Five rozpocz w 2014 roku. Wczesna wersja, zatytuowana Five , zostaa wykonana w 2016 roku w Newark w stanie New Jersey przez Trilogy Company . Autorem librecisty zarówno wersji wczesnej, jak i kocowej by dramaturg Richard Wesley . Premiera The Central Park Five odbya si 15 czerwca 2019 r. w produkcji Long Beach Opera Company w San Pedro w Kalifornii . W 2020 roku praca przyniosa mu Nagrod Pulitzera w dziedzinie muzyki . Jest trzecim profesorem UCSD w 60-letniej historii uniwersytetu, który wygra Pulitzera. Skomentowa: Jest dla mnie równie bardzo ekscytujce, e moesz tworzy prace polityczne, które maj wpyw i mówi o problemach w naszym spoeczestwie. Skoczyem swoj karier tworzc prace polityczne i nigdy nie sdziem, e kiedykolwiek dostan Pulitzera. Dowiedzia si, e wygra nagrod podczas spotkania Zoom z kolegami z wydziau muzycznego, wic wszyscy usyszeli telefon; jeden z nich póniej skomentowa Najlepszy Zoombomb w historii!

Pracuje

Orkiestrowy

  • Wayang V (Koncert fortepianowy, 1984)
  • Mapy (Koncert skrzypcowy, 1988)

(Te dwa utwory zostay wydane na Gramavision 18-8807-1, 12-calowej pycie , na której Davis jako solista w koncercie fortepianowym i dedykowa Shema Guibbory jako solista w koncercie skrzypcowym. W kadym z nich William McGlaughlin prowadzi Kansas City Orkiestra Symfoniczna .)

  • Masz prawo milcze (Koncert klarnetowy, 2007)
  • Symfonia Amistad (2009)

Scena

Dyskografia

Jako lider/wspólider

Jako sideman

Z Barrym Altschulem

Z Rayem Andersonem

Z Anthonym Braxtonem

Z Marion Brown

Z Chico Freemanem

Z Jayem Hoggardem

  • Mistyczne wiatry, tropikalne bryzy (India Navigation, 1982)

Z Leroyem Jenkinsem

Z Georgem E. Lewisem

Z Bobbym Previtem

Z Davidem Murrayem

Z Wadad Leo Smith

Bibliografia

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Marianna Paluch

Bardzo ciekawy ten post o Anthony Davis (kompozytor).

Bogdan Andrzejewski

Artykuł o Anthony Davis (kompozytor) jest kompletny i dobrze wyjaśniony. Nie dodawałbym ani nie usuwał przecinka.

Renata Bieniek

Wpis _zmienna bardzo mi się przydał.

Kris Lewandowski

To dobry artykuł dotyczący Anthony Davis (kompozytor). Podaje niezbędne informacje, bez ekscesów.