Antoni PoszepnyWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Antoni Poszepny, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Antoni Poszepny, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Antoni Poszepny, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Antoni Poszepny, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Antoni Poszepny, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Antoni Poszepny. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Antoni Aleksander Poszepny
Urodzi si ( 18.09.1924 )18 wrzenia 1924
Long Beach , Kalifornia , USA
Zmar 27 czerwca 2003 (2003-06-27)(w wieku 78)
Kalifornia , USA
Wierno Stany Zjednoczone Ameryki
Serwis/ oddzia Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i Centralna Agencja Wywiadowcza
Ranga Oficer ds. operacji paramilitarnych
Jednostka 2-ty Morski Batalion Spadochronowy

5 Dywizja Morska

Wydzia Dziaa Specjalnych
Bitwy/wojny II wojna wiatowa Wojna koreaska
Rebelia Permestów Wojna w
Wietnamie Wojna
domowa w Laosie
Nagrody Inteligencja Gwiazda (dwukrotnie) , Purple Heart (dwukrotnie) , Medal Siy Powietrzne Wyrónienie , Corps Dobry Medal Morski Prowadzenie , Medal amerykaskiej kampanii , Medal azjatyckiej Pacific Campaign , Medal World War II Victory , Order Miliona Soni i Biaego Parasola , Zlecenie Biaego Sonia , Medal Suby Granicznej (Tajlandia) Odznaka Spadochroniarza
Alma Mater Uniwersytet Stanowy w San Jose

Anthony Alexander Poshepny (18 wrzenia 1924 27 czerwca 2003), znany jako Tony Poe , by oficerem ds. operacji paramilitarnych CIA w tak zwanym Dziale Dziaa Specjalnych (przemianowanym w 2016 r. na Centrum Dziaa Specjalnych). Najbardziej znany jest ze swojego zaangaowania w Laosie w Special Guerilla Units (SGU) pod dowództwem generaa Vang Pao, finansowanej przez USA tajnej armii w Laosie podczas wojny w Wietnamie i jest czsto wymieniany jako model pukownika Kurtza w filmie Czas apokalipsy .

Wczesne ycie i kariera

Poshepny urodzi si w Long Beach w Kalifornii jako syn Johna Charlesa i Isabel M. (Veriziano) Poshepny. Jego ojciec by oficerem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, którego rodzice byli imigrantami z Czech . Jego matka urodzia si na Guam . Kiedy mia osiem lat, jego dziewicioletni brat John przypadkowo strzeli jej w brzuch rodzinnym karabinem i prawie wykrwawia si na mier.

Krótko po ukoczeniu 18 lat zacign si do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych podczas II wojny wiatowej , suc w 2. Batalionie Spadochronowym Morskim i walczc w 5. Dywizji Piechoty Morskiej na Iwo Jimie . Dwukrotnie otrzyma Purpurowe Serce i zanim zosta honorowo zwolniony, by sierantem. Wracajc do ycia cywilnego, zapisa si do Saint Mary's College , po czym przeniós si na obecny Uniwersytet Stanowy San Jose . Rozwaa pójcie do pracy dla FBI . Ukoczywszy szko w 1950 roku, wstpi do CIA, gdzie by czci pierwszej klasy rekrutów, która przesza cae szkolenie w nowym Camp Peary . Dziaa w Korei podczas wojny koreaskiej , szkolc uchodców do misji sabotaowych za liniami komunistycznymi. Pomaga take szkoli chiskich komandosów nacjonalistycznych do misji na kontynencie.

Po wojnie koreaskiej Poshepny doczy do majcej siedzib w Bangkoku firmy-przykrywki CIA Overseas Southeast Asia Supply (SEA Supply), która dostarczaa sprzt wojskowy siom Kuomintang z siedzib w Birmie . W 1958 Poszepny bezskutecznie próbowa zorganizowa powstanie wojskowe przeciwko Sukarno , prezydentowi Indonezji . W latach 1958-1960 szkoli róne zespoy misji specjalnych, w tym tybetaskich Khampów i muzumanów Hui w Camp Hale do operacji wewntrz Chin przeciwko komunistycznemu rzdowi. Carole McGranahan cytuje Poe z wywiadu, e Tybetaczycy, których szkoli ... byli najlepsi, z jakimi kiedykolwiek pracowaem. Poszepny czasami twierdzi, e osobicie eskortowa XIV Dalajlam z Tybetu, ale temu zaprzeczaj zarówno byli oficerowie CIA zaangaowani w operacj w Tybecie, jak i tybetaski rzd na uchodstwie.

Laos

CIA bya pod wraeniem zdolnoci Poszepnego do szybkiego szkolenia si paramilitarnych i przyznaa mu w 1959 r. Gwiazd Wywiadu . Dwa lata póniej, pracujc pod wodz Billa Laira , zosta przydzielony wraz z J. Vintonem Lawrence'em do szkolenia plemion Hmong hill w Laosie do walki z Wietnamczykami Pónocnym i siy Pathet Lao , które wtedy próboway przej ten kraj. Poszepny zyska szacunek si Hmong praktykami, które wedug standardów agencji uznano za barbarzyskie. Zapaci bojownikom Hmong, aby przynieli mu uszy zabitych onierzy wroga i przynajmniej raz wysa torb uszu do ambasady USA w Vientiane, aby zweryfikowa liczb jego cia. Dwukrotnie zrzuca odcite gowy na miejsca wroga w przeraajcej formie psy-opów . Chocia jego rozkazy ponownie dotyczyy tylko szkolenia si, wielokrotnie bra z nimi udzia w bitwach i zosta kilkakrotnie ranny odamkami.

Z biegiem lat Poszepny by rozczarowany zarzdzaniem wojn przez rzd Stanów Zjednoczonych. CIA wydobyo Poszepnego z Laosu w 1970 roku i przydzielio go do obozu szkoleniowego w Tajlandii do czasu przejcia na emerytur w 1974 roku. W 1975 otrzyma kolejn gwiazd wywiadu .

Emerytura

Po wycofaniu si Stanów Zjednoczonych z Wietnamu Poszepny pozosta w Tajlandii z on Hmong i czwórk dzieci. W latach 90. przeniós si z rodzin do Kalifornii. Czsto pojawia si na zgromadzeniach weteranów Hmong i pomaga weteranom w emigracji i osiedleniu si w USA. Swobodnie przyzna si dziennikarzom i historykom do swoich kontrowersyjnych dziaa w czasie wojny, mówic, e s one niezbdn odpowiedzi na komunistyczn agresj.

Wiele doniesie prasowych sugerowao, e Poszepny by wzorem dla pukownika Waltera Kurtza w filmie Czas apokalipsy . Tony Poe i jego koledzy z CIA, w tym Jerry Daniels , naciskali na pomnik Hmong, który walczy ze Stanami Zjednoczonymi w Laosie i odniós sukces. Pomnik ten zosta ustanowiony na Cmentarzu Narodowym w Arlington w Dniu Pamici 2018 roku.

Nowa sekcja powicona Tony'emu Poe jest obecnie wystawiana w Muzeum Patpong w Bangkoku w Tajlandii.

Zobacz te

Bibliografia

Odtajnione czytanie

Dalsza lektura

Opiniones de nuestros usuarios

Izabela Kacprzak

Świetny post o Antoni Poszepny.

Maksymilian Chojnacki

Ten wpis o Antoni Poszepny był właśnie tym, co chciałem znaleźć.

Marek Rutkowski

Wpis _zmienna bardzo mi się przydał.

Alex Zakrzewski

W tym poście o Antoni Poszepny dowiedziałem się rzeczy, których nie znałem, więc mogę już iść spać.

Bogdan Kot

Zgadza się. Zawiera niezbędne informacje o Antoni Poszepny.