Antoniego BenezetaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Antoniego Benezeta, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Antoniego Benezeta, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Antoniego Benezeta, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Antoniego Benezeta, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Antoniego Benezeta, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Antoniego Benezeta. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Antoniego Benezeta
Benezet.jpg
Benezet instruuje kolorowe dzieci
ilustracja Johna Warnera Barbera w ksice z 1850 r.
Urodzi si
Antoine Bénézet

( 1713-01-31 )31 stycznia 1713
Zmar 3 maja 1784 (1784-05-03)(w wieku 71)
Filadelfia , Stany Zjednoczone
Narodowo francusko-amerykaski
Zawód Nauczyciel
Znany z Rzecznictwo na rzecz abolicji
Oficjalne imi Antoniego Benezeta (1713-1784)
Rodzaj Miasto
Kryteria Afroamerykanie, Edukacja, Religia, Kobiety, Pisarze
Wyznaczony 04 czerwca 2016
Hrabstwo Filadelfia
Lokalizacja 325 Chestnut St., Filadelfia 39.94904°N 75.14721°W
39°5657N 75°0850W / / 39,94904; -75.14721

Anthony Benezet , urodzony Antoine Bénezet (31 stycznia 1713 - 03 maja 1784), bya francusko-amerykaski abolicjonistyczne i pedagog , który by aktywny w Filadelfii , Pensylwanii . Benezet, jeden z pierwszych amerykaskich abolicjonistów, zaoy jedno z pierwszych na wiecie stowarzysze walczcych z niewolnictwem, Towarzystwo na rzecz pomocy Wolnym Murzynom Nielegalnie Przetrzymywanym w Niewoli (po jego mierci zostao reaktywowane jako Pennsylvania Society for Promoting the Abolition of Slavery ); pierwsza publiczna szkoa dla dziewczt w Ameryce Pónocnej; oraz murzysk szko w Filadelfii , która dziaaa do XIX wieku. By wegetarianinem i opowiada si za yczliwym traktowaniem zwierzt, wczajc to do swoich nauk.

Biografia

Antoine urodzia si w Saint-Quentin , Francji , Jean-Étienne de Bénezet (póniej znany jako John Stephen Benezet ) i on Judith de la Méjanelle, którzy byli Hugenotów (francuski protestantów). Hugenoci byli przeladowani i dowiadczali gwatownych ataków we Francji od 1685 r., gdy uniewaniono edykt nantejski , który zapewnia tolerancj religijn. Przez pewien czas jego rodzina bya chroniona dziki potnym koneksjom. Jednak w 1715 r. skonfiskowano dobra ojca, wic podobnie jak wielu innych, rodzina raczej opucia Francj, ni porzucia swoj religi. Najpierw przenieli si do Rotterdamu , potem na krótko do Greenwich, po czym osiedlili si w Londynie , gdzie ya spora spoeczno hugenotów. W 1727 Benezet wstpi do Religijnego Towarzystwa Przyjació (znanego równie jako Kwakrzy).

W 1731 rodzina Benezetów wyemigrowaa do Filadelfii w Pensylwanii , zaoonej przez kwakrów i jednej z angielskich kolonii Ameryki Pónocnej. W wieku 18 lat Anthony Benezet doczy do Johna Woolmana jako jeden z pierwszych amerykaskich abolicjonistów. Podobnie jak Woolman, Benezet równie opowiada si za sprzeciwem wobec podatków wojennych .

W Filadelfii Benezet pracowa nad przekonaniem swoich kwakierskich braci, e posiadanie niewolników nie jest zgodne z doktryn chrzecijask . Uwaa, e zakaz niewolnictwa na Wyspach Brytyjskich powinien zosta rozszerzony na kolonie pónocnoamerykaskie i karaibskie. (Po tym, jak Amerykanie uzyskali niepodlego w czasie wojny o niepodlego , Benezet nadal nakania Stany Zjednoczone do zakazu niewolnictwa, a stan Pensylwania ustanowi stopniowe znoszenie niewolnictwa w 1780 r.)

Po kilku latach jako nieudany kupiec, w 1739 Benezet rozpocz nauczanie w szkole Germantown , która bya wówczas odrbn jurysdykcj na pónocny zachód od Filadelfii. W 1742 przeniós si do Friends' English School of Philadelphia (obecnie William Penn Charter School ). W 1750 roku doda do swojego planu zaj nocne dla czarnych niewolników.

W 1755 Benezet opuci Friends' English School, aby zaoy wasn szko, pierwsz publiczn szko dla dziewczt na kontynencie amerykaskim. Jego uczniami byy córki ze znanych rodzin, takie jak Deborah Norris i Sally Wister .

W 1770 zaoy w Filadelfii Szko Murzynów dla czarnoskórych dzieci. W Filadelfii rosa wolna spoeczno czarnych , która wzrosa po tym, jak pastwo znioso niewolnictwo. Sympatycy abolicjonizmu, tacy jak Abigail Hopper Gibbons , kontynuowali nauczanie w murzyskiej szkole Benezeta w latach przed wojn secesyjn .

W 1775 r. pomóg zaoy pierwsze stowarzyszenie walczce z niewolnictwem, Towarzystwo Pomocy Wolnym Murzynom bezprawnie przetrzymywanym w niewoli . Po mierci Benezeta Benjamin Franklin i dr Benjamin Rush powoali to stowarzyszenie na Pennsylvania Society for Promoting the Abolition of Slavery .

Spucizna

W 1817 roku abolicjonista Roberts Vaux opublikowa biografi o Anthonym Benezecie.

Pracuje

  • Obserwacje na temat zniewolenia [sp], importu i zakupu Murzynów. Z pewnymi radami na ten temat, zaczerpnitymi z Listu dorocznego spotkania ludzi zwanych kwakrów, które odbyy si w Londynie w roku 1748. 1760

Ta krótka praca, napisana w czasie, gdy Benezet uczya w Quaker Girls' School w Filadelfii, bya pierwsz publikacj autorki, która korzystaa ze róde dokumentujcych afrykaski handel niewolnictwem.

Zobacz te

Uwagi

Bibliografia

Dalsza lektura

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Wojciech Mazurek

Podane informacje o zmiennej Antoniego Benezeta są prawdziwe i bardzo przydatne. Dobrze.

Karol Panek

Uznałem, że informacje, które znalazłem na temat zmiennej Antoniego Benezeta, są bardzo przydatne i przyjemne. Gdybym musiał umieścić 'ale', może to oznaczać, że nie jest wystarczająco wyczerpujące w swoim sformułowaniu, ale poza tym jest świetne.

Gabriela Zych

Artykuł o Antoniego Benezeta jest kompletny i dobrze wyjaśniony. Nie dodawałbym ani nie usuwał przecinka.

Aleksandra Madej

Wreszcie! W dzisiejszych czasach wydaje się, że jeśli nie piszą artykułów składających się z dziesięciu tysięcy słów, to nie są szczęśliwi. Panowie autorzy treści, to TAK to dobry artykuł o Antoniego Benezeta.