Antoniego DawsonaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Antoniego Dawsona, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Antoniego Dawsona, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Antoniego Dawsona, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Antoniego Dawsona, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Antoniego Dawsona, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Antoniego Dawsona. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Anthony Dawson
Dn-1-2643-profesor-dent.jpeg
Dawson jako profesor Dent w James Bond filmu Doktor No (1962)
Urodzi si
Anthony Douglas Gillon Dawson

18 padziernika 1916
Zmar ( 1992-01-08 )8 stycznia 1992 (w wieku 75 lat)
Narodowo brytyjski
Alma Mater RADA
Zawód Aktor
lata aktywnoci 1940-1991

Anthony Douglas Gillon Dawson (18 padziernika 1916 - 8 stycznia 1992) by szkocki aktor, najbardziej znany z ról drugoplanowych jako zoczyców w filmach takich jak Alfred Hitchcock s M jak morderstwo (1954) i Mroczne koronki (1960), a take jak gra profesora Dent w James Bond filmu doktor No (1962). Wystpi take jako Ernst Stavro Blofeld w Z Rosji z mioci (1963) i Thunderball (1965).

ycie

Dawson urodzi si w Edynburgu jako syn Idy Violet (Kittel) i Erica Francisa Dawsona.

Kariera zawodowa

Po szkoleniu w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej i subie podczas II wojny wiatowej zadebiutowa w filmie w 1943 roku Spotkali si w ciemnoci . Nastpnie pojawi si w takich klasycznych brytyjskich filmach jak Droga do gwiazd (1945), Dama pikowa (1948) i Drewniany ko (1950), zanim na pocztku lat 50. przeniós si do Ameryki.

To wanie wtedy pojawi si na Broadwayu w sztuce, a nastpnie w filmie Alfreda Hitchcocka " Dial M jak morderstwo" (1954), grajc CA Swanna / kapitana Lesgate. W filmie jest szantaowany przez Tony'ego Wendice'a ( Ray Milland ) do zamordowania swojej ony Margot ( Grace Kelly ). W swoich nieopublikowanych wspomnieniach, Rambling Recollections , Dawson wspomina o tym, jak dosta t rol:

... Nigdy wczeniej nie spotkaem Hitchcocka, a jednak mia mi zrobi najbardziej fantastyczn dobr kolejk, jak mogem sobie wyobrazi. Wspaniaym, Cockneyowym gosem grubasa powiedzia powoli, rzucajc kade sowo z osobna, jakby mia cay dzie: Tony, wanie dzwoniem, eby da ci zna, e chc ci do tego zdjcia, wic jeste cakiem bezpieczny. zrób sobie fajny interes. Co mogem powiedzie Wymamrotaam podzikowania i odoyam telefon, czujc si raczej oszoomiona, zelektryzowana, oszoomiona; wszystkie te. Peen wpyw tego telefonu od Hitcha bardzo szybko wróci do mnie.

Mia dwa inne pamitne role po powrocie do Wielkiej Brytanii , w tym za Marques Siniestro w Hammer s Kltwa Wilkoaka (1961) i pomocnik Profesora Dent w pierwszym James Bond filmu Doktor No (1962).

W swojej karierze czsto mona go byo spotka w filmach reysera Terence'a Younga , m.in. we wspomnianym Dr. No , Nie zostali podzieleni (1950), Dolinie orów (1951), Miosnych przygodach Moll Flanders (1965), Potrójny krzy (1966), Czerwone soce (1971), Inchon (1982) i Czowiek ukadanki (1983). Young obsadzi go take jako fizyczn obecno Ernsta Stavro Blofelda w jego filmach o Bondu Z Rosji z mioci (1963) i Piorun (1965), gaszczcego wszechobecnego biaego kota. Jego twarzy nigdy jednak nie widziano, a gos Blofelda zapewni Eric Pohlmann . Dawson pojawi si wraz z innymi weteranami Bonda Adolfo Celi , Lois Maxwell i Bernardem Lee w podróbce woskiego Bonda OK Connery .

Po wczesnych latach szedziesitych jego role stopniowo si zmniejszay, ale dziaa a do mierci.

mier

Zmar w Sussex na raka w wieku 75 lat w styczniu 1992 roku.

Wybrana filmografia

Bibliografia

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Katarzyna Chojnacki

Ten wpis na Antoniego Dawsona pomógł mi w ostatniej chwili dokończyć pracę na jutro. Już widziałem, jak znowu ciągnę Wikipedię, coś, czego nauczyciel nam zabronił. Dziękuję za uratowanie mnie.

Dawid Tomczak

To dobry artykuł dotyczący Antoniego Dawsona. Podaje niezbędne informacje, bez ekscesów.

Damian Rybak

Czasami, gdy szukasz informacji w Internecie o czymś, znajdujesz zbyt długie artykuły, które nalegają na mówienie o rzeczach, które Cię nie interesują. Podobał mi się ten artykuł o zmiennej, ponieważ idzie do rzeczy i mówi dokładnie o tym, czego chcę, bez gubienie się w informacjach Bezużyteczne.

Edward Kowalik

Język wygląda na stary, ale informacje są wiarygodne i ogólnie wszystko, co napisano o Antoniego Dawsona, daje dużo pewności.