Antoniego HarveyaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Antoniego Harveya, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Antoniego Harveya, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Antoniego Harveya, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Antoniego Harveya, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Antoniego Harveya, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Antoniego Harveya. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Anthony Harvey
Urodzi si ( 1930-06-03 )3 czerwca 1930
Zmar 23 listopada 2017 (23.11.2017)(w wieku 87 lat)
Zawód reyser,
montaysta filmowy
lata aktywnoci 1950-1994

Anthony Harvey (3 czerwca 1930 - 23 listopada 2017) by angielskim filmowcem, który rozpocz karier jako nastoletni aktor, by montayst filmowym w latach 50., aw poowie lat 60. zaj si reyseri. Harvey mia pitnacie filmów jako montaysta i wyreyserowa trzynacie filmów. Drugi film wyreyserowany przez Harveya, Lew w zimie (1968), przyniós mu nominacj do Oscara dla najlepszego reysera . Zmar w listopadzie 2017 roku w wieku 87 lat. Kariera Harveya jest równie godna uwagi ze wzgldu na jego powtarzajc si prac z wieloma czoowymi aktorami i reyserami, w tym Terry-Thomas , Peter Sellers , Katharine Hepburn , Peter O'Toole , Richard Attenborough , Liv Ullman , Sam Waterston , Nick Nolte , Boulting Brothers , Anthony Asquith , Bryan Forbes i Stanley Kubrick .

Biografia

Harvey urodzi si w Londynie w 1930 roku, ale jego ojciec zmar, gdy by mody, a on zosta wychowany i wzi swoje imi od ojczyma, aktora i pisarza Morrisa Harveya . Karier rozpocz na ekranie jako aktor podczas gdy nastolatek i zadebiutowa filmie gra Ptolemeusza, modszy brat Kleopatry (grana przez Vivien Leigh , znajomy jego ojczyma) w filmowej wersji George Bernard Shaw s Cezara i Kleopatra (1945), gdzie wspomina, e opiekowaa si nim gwiazda Claude Rains . Harvey otrzyma stypendium na studia w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej, ale chocia pracowa przez jaki czas w teatrze repertuarowym, zda sobie spraw, e prawdopodobnie nie odniesie sukcesu jako aktor i postanowi zaj si krceniem filmów.

Kariera jako montaysta filmowy

Harvey zosta zatrudniony jako asystent redaktora przez Boulting Brothers ( Roy Boulting i John Boulting ). Wkrótce sta si bardzo poszukiwany i w latach 50. i wczesnych 60. montowa seri brytyjskich filmów, nawizujc owocne relacje robocze z kilkoma gównymi reyserami tamtego okresu, w tym z Anthonym Asquithem , Royem i Johnem Boultingiem, Bryanem Forbesem , Martinem Rittem. , oraz brytyjski reyser Stanley Kubrick .

Pierwszym filmem Harveya jako montaysty by krótkometraowy film Anthony'ego Asquitha W tak noc (1956), a nastpnie jego pierwszym filmem fabularnym, komedi wojenn Ealing Private's Progress (równie 1956), z udziaem Richarda Attenborough i Terry-Thomasa . Jego kolejne prace jako montaysty obejmoway komedie Roya Boultinga Bracia w prawie (1957) i Szczliwa panna moda (1958), dramat Tread Softly Stranger (1958) w reyserii Gordona Parry'ego , komedia polityczna Carlton-Browne z FO (znana równie jako The Czowiek w przekrzywionym kapeluszu , 1959) i jestem w porzdku Jack (równie 1959). Harvey zmontowa dramat przemysowy The Angry Silence (1960) w reyserii Guya Greena oraz komedi Anthony'ego Asquitha Millionaires (równie 1960), w której wystpili Peter Sellers i Sophia Loren .

Harvey pracowa zarówno z Bryanem Forbesem, jak i Stanleyem Kubrickiem, montujc dramat Forbesa Pokój w ksztacie litery L i adaptacj Kubricka Lolity Nabokova (oba 1962). Jego wspópraca ze Stanleyem Kubrickiem rozpocza si po tym, jak Harvey zadzwoni do Kubricka znikd i zapyta, czy mog ze sob wspópracowa. Po Lolicie ponownie pracowa z Kubrickiem przy Dr Strangelove (1964). Nastpnie powsta thriller szpiegowski Szpieg, który przyszed z zimna (1965) w reyserii Martina Ritta z powieci Johna le Carré .

W rozmowie z 2014 r. z nadawc Walkerem Vreelandem Harvey przypomnia swoj wspóprac z Kubrickiem:

Kada chwila, któr z nim spdziem, nigdy nie nauczyem si tak wiele o filmach. Powiedzia, e kiedy masz zblienia i masz dwóch wspaniaych aktorów, nie id do przodu i do tyu, zostaw aktora, który by cudowny i zosta dalej to ujcie. To znacznie lepszy sposób na zmontowanie filmu.
Mialimy wspania przyja. Od czasu do czasu wyrzuca mnie z pracy i mówi: 'Id do domu i nie wracaj!' Ale nastpnego dnia, [to byo] Cze, Tony, jak si masz To by rodzaj artu, poniewa byem bardzo zdeterminowany, aby umieci w filmie moje rzeczy, które wyciem.
Powiedzia, e staj si bardziej niemoliwy ni Peter Sellers. Powiedzia: Lepiej si pospiesz i skieruj, wtedy nie bdziesz tak denerwujcy w krojowni.

Ostatnie dwa osignicia Harveya jako montaysty to jego wasny reyserski debiut Holender (1966) i The Whisperers (1967), jego ostatnia wspópraca z Bryanem Forbesem.

Kariera dyrektora

Pierwszym filmem fabularnym Harveya jako reysera by monochromatyczny krótkometraowy temat, intensywny, godzinny dramat o relacjach midzy rasami Holender (1966), który przedstawia fatalne spotkanie czarnoskórego mczyzny z bia kobiet w nowojorskim metrze . Cho nie doczeka si szerokiej premiery, zosta nominowany do Zotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji .

Aktor Peter O'Toole by pod wraeniem pracy Harveya nad Holendrem i zwróci na to uwag producenta filmu Josepha E. Levine'a . O'Toole opowiada, e Harvey powinien skierowa kinowej adaptacji James Goldman Play s The Lion In Winter (1968). Harvey zyskaa szacunek i zgod drugiej gwiazdy filmu, Katharine Hepburn , co doprowadzio do jej trzeciego Oscara i przyjani na cae ycie. Chocia absolutnie uwielbiaem jej prac, czasami mylaem, e raczej przesadzia wspomina Harvey. Wic powiedziaem: Kate, kiedy jeste prosty, jeste druzgoccy. Bya z tego powodu urocza. Film odniós krytyczny i komercyjny sukces i by nominowany do siedmiu Oscarów, w tym do najlepszego filmu; Hepburn zdobya Oscara dla najlepszej aktorki (z Barbr Streisand , jedyny raz, kiedy bya to wspólna nagroda), a Harvey by nominowany do Oscara dla najlepszego reysera i zdoby nagrod dla najlepszego reysera na Zotych Globach , a take kilka innych wanych nagród. By to ekranowy debiut aktorów Anthony'ego Hopkinsa i Timothy'ego Daltona . Harvey póniej czule wspomina gbokie rodzinne relacje, które rozwiny si wród obsady, i uzna t produkcj za jedno z najlepszych dowiadcze w swojej karierze. Jednak kiedy odnosisz sukces tak wczenie, wszystko póniej jest pod wielk kontrol. Zastanawiasz si, co dalej, u diaba zrobi, powiedzia kiedy. Harvey odrzuci szans wyreyserowania zarówno Love Story (1970), jak i Cabaret (1972). Pozwoliem im odej z cakowitego niezdecydowania powiedzia. To by straszny bd.

Trzecim projektem reyserskim Harveya by niefortunny niedokoczony film A Glimpse of Tiger (1970), dziwaczna komedia romantyczna o parze artystycznych oszustów mieszkajcych w Nowym Jorku. Zosta napisany (z jego drugiej powieci) przez pisarza Hermana Rauchera . Prawa filmowe do projektu zostay zakupione przez wschodzc amerykask gwiazd Elliotta Goulda , który by równie producentem, w ramach umowy na dwa filmy , któr zawar z Warner Brothers Pictures , ale problemy pojawiy si zaraz po rozpoczciu zdj. Zachowanie Goulda stao si dziwaczne i nieprzewidywalne (podobno zaywa duo narkotyków), partnerka Kim Darby podobno tak bardzo baa si Goulda, e wynaja ochroniarzy, aby j przed nim chronili, Gould wielokrotnie ciera si z Harveyem o jego kierownictwo, a Gould póniej twierdzi, e z produkcji zdefraudowano due sumy pienidzy i e groono mu uzbrojonymi mczyznami. W wyniku zamieszania, kiedy Gould nie pojawi si na planie po ultimatum ze studia, Warner Bros zamkno produkcj po zaledwie czterech dniach zdj; Gould by wtedy na czarnej licie Hollywood, a jego kariera pozostaway przez dwa lata, dopóki nie pojawiy si ponownie Robert Altman s The Long Goodbye (1973).

Kolejnym filmem Harveya bya adaptacja innej sztuki Jamesa Goldmana, niecodziennego komediodramatu They Might Be Giants (1971) z Georgem C. Scottem i Joanne Woodward , w którym Scott gra Justina Playfaira, bogatego, ale ekscentrycznego emeryta, który jest przekonany, e jest Sherlock Holmes . Wedug Harveya nie by to sukces, poniewa Universal znaczco zmieni ostatnie pó godziny filmu.

Harvey zjednoczona z Hepburn za uznaniem wykonane dla telewizji adaptacji Tennessee Williamsa " Szklana menaeria (1973), które równie biorce Sam Waterston i Michael Moriarty . Jego kolejnym filmem by wystawny dramat historyczny The Abdication (1974) z Liv Ullmann w roli gównej , opowiadajcy o abdykacji królowej Szwecji Krystyny , w którym u boku wystpi Peter Finch i do którego napisa muzyk Nino Rota .

Nastpnie pojawi si bardziej wspóczesny utwór z epoki, The Disappearance of Aimee , z udziaem Faye Dunaway i Bette Davis , który bada tajemnicze tymczasowe zniknicie w 1926 roku amerykaskiej ewangelistki celebrytek Aimee Semple McPherson .

Gracze (1979) to romantyczny dramat osadzony w wiecie midzynarodowego tenisa, w którym wschodzca gwiazda tenisa ( Dean Paul Martin ) zakochuje si w starszej kobiecie ( Ali MacGraw ), która jest zarczona z zamonym mczyzn ( Maximilian Schell ). nie mio. Film wyrónia si take wystpami (jako on sam) wielu prawdziwych gwiazd tenisa z tamtego okresu, w tym Pancho Gonzalez , Guillermo Vilas , John McEnroe i Ilie Nastase .

Kolejnym filmem Harveya by zachodni dramat Eagle's Wing (1980) z udziaem Martina Sheena , Harveya Keitela i Sama Waterstona .

W nastpnym roku Harvey ponownie spotka si z Liv Ullmann w romantycznym dramacie Richard's Things (w którym wystpia równie brytyjska aktorka Amanda Redman ), a w 1981 roku wyreyserowa amerykaskie sekwencje w The Patricia Neal Story , filmie telewizyjnym z Glend Jackson w roli gównej, który szczegóowo opisuje prawdziwe ycie zmaganiami, z jakimi borykaa si nagrodzona Oscarem aktorka Patricia Neal, która u szczytu kariery doznaa straszliwego udaru mózgu, w którym nie moga mówi, oraz wysiki jej ówczesnego ma Roalda Dahla (w tej roli Dirk Bogarde ) oraz ich przyjació i rodziny, aby pomóc jej odzyska.

Harvey wyreyserowa inny amerykaski film telewizyjny, Svengali (1983), oparty na powieci George du Maurier Trilby z 1894 roku ; wystpi w nim Peter O'Toole jako starzejcy si piosenkarz, który odkrywa i pielgnuje nowy talent ( Jodie Foster ), z którym zostaje romantycznie zwizany, ale nad którym stara si cakowicie kontrolowa.

Ostatnim filmem kinowym Harveya bya kolejna niecodzienna czarna komedia, Grace Quigley (1984), w której ponownie spotka si z Katharine Hepburn (zagraa swoj ostatni najwaniejsz rol w filmie fabularnym). Historia dotyczy starszej kobiety z Nowego Jorku, która jest wiadkiem morderstwa popenionego przez czoowego zabójc ( Nicka Nolte ), którego nastpnie szantauje, by zabi niektórych z jej przyjació.

Po dziesicioletniej przerwie Harvey powróci, aby wyreyserowa romantyczny film telewizyjny This Can't Be Love (1994). Mia to by zarówno ostatni film Harveya, jak i ostatni z jego czterech projektów wspópracy z Katharine Hepburn, a take jedyny raz, kiedy Hepburn pracowa na ekranie ze wspógwiazd filmu Anthonym Quinnem . Fabua opowiada o romantycznych zmaganiach pary byych gwiazd filmowych glamour, które w latach czterdziestych miay krótkie, burzliwe maestwo, które kilkadziesit lat póniej ponownie cz si, by przekona si, e ich zwizek jest tak trudny jak zawsze. Harvey jednak pozosta w wielkim powaaniu Hepburn i by jednym z nielicznych kolegów, z którymi utrzymywaa kontakt pod koniec swojego ycia. Prawdziwy angielski dentelmen i genialny reyser, jeden z najlepszych, z jakimi kiedykolwiek pracowaam, powiedziaa Ronaldowi Berganowi w 2001 roku.

W 2014 roku Harvey powiedzia Walkerowi Vreelandowi, e postanowi przesta robi filmy po tym, jak producenci ingerowali w tworzenie This Can't Be Love :

Powiem ci dokadnie, dlaczego przestaem. Poniewa ludzie, którzy krcili film, na etapie montau powiedzieli mi, e nie s do koca zadowoleni z pauz panny Hepburn. I wysali montayst bardzo miego czowieka - który by w ... pokoju pocztowym i zrobi kilka ci na Movieoli - i pomylaem, e to oburzajce. Powiedziaem: "Czy wiesz, e wyciem to i to, i to i tamto, i" Dr Strangelove i naprawd nie chc, eby kto inny oszukiwa moim filmem. Te pauzy z Kate Hepburn byy bardzo wyjtkowe, wic zostaw je w spokoju
Czuem, e nawet jeli nie powinno si da znokautowa temu, co mówi ludzie trzeba to przeoczy i przej do nastpnego czuem, e to bardzo dziwne wpuci faceta idealnie miego faceta w biurze na dole - przyj i wrzuci swój film. Po prostu mylaem, e to nie do opisania. I próbowaem wyjani producentom, a oni po prostu si miali... Po prostu pomylaem, e to mieszne, wic po prostu wszedem i przerobiem cay harmonogram i nic o tym nie wiedzieli. Po prostu pomylaem, e to mieszne.

Harvey przeniós si na Long Island w latach 90. i zmar tam 23 listopada 2017 r. w wieku 87 lat.

Nagrody

Wybrana filmografia

Kierowniczy

Redagowanie

Reyser kadego filmu jest wskazany w nawiasie.

Bibliografia

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Mikolaj Czajkowski

Podoba mi się ta strona, a artykuł o Antoniego Harveya jest tym, którego szukałem.

Paulina Cieślak

Ten wpis na Antoniego Harveya sprawił, że wygrałem zakład, co mniej niż uzyskanie dobrego wyniku.

Marlena Ciesielski

To dobry artykuł dotyczący Antoniego Harveya. Podaje niezbędne informacje, bez ekscesów.