Antoniego SaksoniiWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Antoniego Saksonii, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Antoniego Saksonii, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Antoniego Saksonii, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Antoniego Saksonii, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Antoniego Saksonii, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Antoniego Saksonii. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Antoniusz
Anton-Sachsen.jpg
Portret autorstwa Carla Christiana Vogla von Vogelstein (1827)
Król Saksonii
Królowa 05.05.1827 06.06.1836
Poprzednik Fryderyk August I
Nastpca Fryderyk August II
Urodzi si ( 1755-12-27 )27 grudnia 1755
Drezno , Elektorat Saksonii , wite Cesarstwo Rzymskie
Zmar 6 czerwca 1836 (1836-06-06)(w wieku 80 lat)
Drezno , Królestwo Saksonii , Konfederacja Niemiecka
Pogrzeb
Wspómaonek
( M.  1781, zmar 1782)
( M.  1787, zmar 1827)
Wydanie Ksiniczka Maria Ludovika
Ksi Fryderyk August
Ksiniczka Maria Johanna
Ksiniczka Maria Teresa
Nazwy
Niemiecki : Anton Clemens Theodor Maria Joseph Johann Evangelista Nepomuk Franz Xaver Aloys Januar
Angielski: Anthony Clement Theodore Mary Joseph Jan Ewangelista Nepomuk Francis Xavier Aloysius Januarius
Dom Wettin
Ojciec Fryderyk Christian, elektor Saksonii
Mama Maria Antonia z Bawarii
Religia rzymskokatolicki

Antoni ( niem . Anton ; 27 grudnia 1755 w Drenie 6 czerwca 1836 w Drenie ), by królem Saksonii (1827-1836) z rodu Wettinów . Sta si znany jako Anton der Gütige , (en: Anthony the Kind).

By pitym, ale trzecim yjcym synem Fryderyka Christiana, elektora saskiego i Marii Antonii z Bawarii .

Wczesne ycie

Majc niewielkie szanse na udzia w polityce elektoratu saskiego lub otrzymanie jakiejkolwiek ziemi od swojego starszego brata Fryderyka Augusta III, Anton y w cieniu. aden elektor saski po Johannie Jerzym I nie udzieli apanay swoim modszym synom.

W pierwszych latach panowania starszego brata jako elektora, Antoni by trzeci w kolejce, poprzedzony jedynie starszym bratem Karolem. mier Karola (8 wrzenia 1781 r.) uczynia go kolejnym w elektoracie ksiciem- elektorem (de: Kurprinz ); dziao si tak, poniewa wszystkie cie elektorki Amalie, z wyjtkiem jednej córki, koczyy si martwym urodzeniem.

Jego ciotka, Dauphine z Francji , chciaa zarczy swoj córk Marie Zéphyrine z Francji z Anthonym; Marie Zéphyrine zmara w 1755 porzucajc plany. Inn francusk kandydatk bya siostra Marie Zéphyrine Marie Clothilde (póniejsza królowa Sardynii ), ale znowu nic si nie stao.

W Turynie 29 wrzenia 1781 r. (przez penomocnika) i ponownie w Drenie 24 padziernika 1781 r. (osobicie) Antoni najpierw oeni si z ksiniczk Mari Karolin Sabaudzk , córk króla Sardynii Wiktora Amadeusza III i Marii Antonietty z Hiszpanii . Caroline zmara po zaledwie roku maestwa, 28 grudnia 1782 r., zaraona osp . Nie mieli dzieci.

We Florencji 8 wrzenia 1787 r. (przez penomocnika) i ponownie w Drenie 18 padziernika 1787 r. (osobicie) Antoni zawar drugie maestwo, z arcyksin Mari Teres Austrii (Mari Teres Josephe Charlotte Johann), córk wielkiego ksicia Leopolda I Toskanii, póniej cesarz Leopold II . Opera Mozarta Don Giovanni pierwotnie miaa by wystawiona na cze jego narzeczonej, która odwiedzia Prag 14 padziernika 1787 r., gdy podróowaa midzy Wiedniem a Dreznem na ceremoni osobist, a libretta zostay wydrukowane z nazwiskami zarówno Antona, jak i arcyksinej. Premiera nie mog by rozmieszczane w czasie, jednak, tak opery Wesele Figara zastapiony na wyrany rozkaz od wuja panny modej, cesarz Józef II . Wybór Wesela Figara przez wielu obserwatorów zosta uznany za niewaciwy dla nowej panny modej, a arcyksina wczenie opucia teatr operowy, nie widzc caego wykonanego dziea. Mozart gorzko skary si na intrygi towarzyszce temu incydentowi w licie do swojego przyjaciela Gottfrieda von Jacquina, który zosta napisany etapami midzy 15 padziernika a 25 padziernika 1787 r. Anthony by obecny w Pradze we wrzeniu 1791 r. na prawykonaniu opery Mozarta askawo Tytu , który zosta napisany w ramach uroczystoci koronacyjnych jego tecia, cesarza Leopolda II na króla Czech .

Para miaa czworo dzieci, ale adne nie przetrwao do drugiego roku ycia:

  1. Maria Ludovika Auguste Fredericka Therese Franziska Johanna Aloysia Nepomucena Ignatia Anna Josepha Xaveria Franziska de Paula Barbara (ur. Drezno, 14 marca 1795 zm. Drezno, 25 kwietnia 1796)
  2. Fryderyk August (ur. i zm. Drezno, 5 kwietnia 1796)
  3. Maria Johanna Ludovica Anna Amalia Nepomucena Aloysia Ignatia Xaveria Josepha Franziska de Chantal Eva Apollonia Magdalena Crescentia Vincentia (ur. Drezno, 5 kwietnia 1798 zm. Drezno, 30 padziernika 1799)
  4. Maria Theresia (ur. i zm. Drezno, 15 padziernika 1799)

Elektorka Amalie po raz ostatni urodzia w 1797 roku kolejne martwe dziecko. Po tym stao si jasne, e Antoni zostanie nastpc elektoratu saskiego, który zosta podniesiony do królestwa w 1806 roku.

Król Saksonii

Antoni zastpi swojego brata Fryderyka Augusta I jako króla Saksonii po jego mierci, 5 maja 1827 r. 71-letni nowy król by cakowicie niedowiadczony w rzdzie, a zatem nie mia zamiaru inicjowa gbokich zmian w polityce zagranicznej lub wewntrznej.

Dyplomaci pruscy dyskutowali o przyznaniu pruskiej Nadrenii (gównie katolickiej ) Antoniemu (katolikowi) w zamian za luterask Saksoni w 1827 r., ale nic z tych rozmów nie wyszo.

Po rewolucji lipcowej 1830 we Francji, jesieni zaczy si zamieszki w Saksonii. Byy one skierowane przede wszystkim przeciwko starej konstytucji. Dlatego 13 wrzenia rzd zdymisjonowa hrabiego Detlev von Einsiedel , a nastpnie Bernharda von Lindenau . Poniewa ludzie chcieli mie modszego regenta, Antoni zgodzi si mianowa swojego siostrzeca Fryderyka Augusta ksicia wspóregentem (de: Prinz-Mitregenten ). Kolejn konsekwencj zamieszek bya nowa konstytucja uchwalona w 1831 r., która wesza w ycie 4 wrzenia tego roku. Wraz z nim Saksonia staa si monarchi konstytucyjn i uzyskaa dwuizbow wadz ustawodawcz i odpowiedzialne ministerstwo, które zastpio stare stany feudalne. Konstytucja bya bardziej konserwatywna ni inne konstytucje istniejce w tym czasie w Zwizku Niemieckim. Mimo to w Saksonii obowizywa do 1918 r. Król zachowa wyczn suwerenno, ale by zobowizany przez Biznes Rzdowy do wspópracy z ministrami i decyzjami zebrania obu Izb Stanowych (de: Kammern der Ständeversammlung ). Wejcie Saksonii do Zollverein w 1833 r. pozwolio na dalszy rozwój handlu, przemysu i handlu.

Bez przetrwania mskiego potomstwa, nastpc Antoniego jako króla zosta jego siostrzeniec, Fryderyk August II .

Przodkowie

Przypisy

Bibliografia

  • Quinger, Heinz (1999). Dresden und Umgebung: Geschichte, Kunst und Kultur der sächsischen Hauptstadt . Maira Dumonta Dumonta. P. 319. ISBN 3-7701-4028-1.

Opiniones de nuestros usuarios

Janusz Piotrowski

Uznałem, że informacje, które znalazłem na temat zmiennej Antoniego Saksonii, są bardzo przydatne i przyjemne. Gdybym musiał umieścić 'ale', może to oznaczać, że nie jest wystarczająco wyczerpujące w swoim sformułowaniu, ale poza tym jest świetne.

Franciszek Domański

Wpis _zmienna bardzo mi się przydał.