Ciekawostki o planetach zewnętrznych

Ciekawostki o planetach zewnętrznych

W Układzie Słonecznym znajdują się cztery planety zewnętrzne: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. W porównaniu do planet wewnętrznych (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars), planety zewnętrzne są znacznie większe i są zbudowane z gazów i lodów, a nie z kamieni i metali. W tym artykule omówimy ciekawostki dotyczące planet zewnętrznych.

Jowisz

Jowisz to największa planeta w Układzie Słonecznym. Ma średnicę około 143000 km, co sprawia, że jest ponad 11 razy większa od Ziemi. Jowisz ma również najwięcej księżyców w Układzie Słonecznym - ponad 70. Największy z nich, Ganimedes, jest większy niż Merkury.

Ciekawostką o Jowiszu jest także jego burza, zwana Wielką Czerwoną Plamą. Jest to olbrzymia burza atmosferyczna, która trwa od co najmniej 350 lat i jest duża wystarczająco, aby zmieścić Ziemię wewnątrz niej. Inna ciekawostką jest ekscentryczna orbita Jowisza. Podczas swojego obiegu wokół Słońca, Jowisz pozostaje w pewnym momencie odległy od niego o ponad 800 milionów kilometrów.

Saturn

Saturn to druga największa planeta w Układzie Słonecznym i jest znana przede wszystkim z pięknego systemu pierścieni. Są to gęste obszary pyłów, kryształków lodu i skał, które krążą wokół planety. Niektóre z pierścieni są szerokości zaledwie kilku metrów, ale mają setki kilometrów długości. W 2017 roku NASA zakończyła misję Cassini, która zajmowała się badaniem Saturna i jego pierścieni.

Saturn jest również jedyną planetą w Układzie Słonecznym, której gęstość jest mniejsza niż gęstość wody. Oznacza to, że gdybyśmy mogli umieścić Saturna w ogromnym oceanie, utonąłby on.

Uran

Uran to jedna z najdziwniejszych planet w Układzie Słonecznym. Jest praktycznie obrócona na bok, z jego osią obrotu skierowaną prawie w ten sam sposób, co jego orbita wokół Słońca. Oznacza to, że na Uranie pory roku trwają około 20 lat, a na co dzień jest tam tak zimno, że średnia temperatura to około -215°C.

Inną ciekawostką na temat Urana jest fakt, że został on odkryty przez przypadek przez Williama Herschela w 1781 roku. Herschel prowadził obserwacje gwiazd, kiedy zauważył obiekt, który wydawał się być kometą. Okazało się jednak, że to był nowy obiekt w Układzie Słonecznym - planeta Uran.

Neptun

Neptun to ostatnia planeta w Układzie Słonecznym. Jest ona podobna do Urana, ponieważ również zbudowana jest głównie z gazów i lodów. Współczynnik jej masy wynosi zaledwie 17 razy więcej niż Ziemia, co czyni ją najlżejszą spośród planet zewnętrznych.

Jednakże Neptun posiada najmocniejsze wiatry ze wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Według badań, w jednej złotówce wiatr wieje z prędkością ponad 2000 km/h. Neptun jest również znany z dużych ilości lodu w jego systemie księżyców. Największym z nich jest Tryton, który jest jednym z niewielu księżyców w Układzie Słonecznym, który krąży w kierunku przeciwnym do kierunku obiegu jego planety macierzystej.

Podsumowanie

Planety zewnętrzne są fascynującymi i ciekawymi obiektami do badań naukowych. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun różnią się od planet wewnętrznych, ale każda z nich posiada coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Od burzy Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu, po pierścienie Saturna i dziwną rotację Urana, każda z planet ma ciekawe cechy, które zasługują na bliższe przyjrzenie się podczas badań naukowych.