Ostatnimi czasy zaczyna coraz częściej pojawiać się w debatach publicznych temat równości małżeńskiej. W Polsce nadal nie jest ona dopuszczalna przez prawo, jednakże jest to temat, który budzi wiele emocji i dyskusji. Jednym z argumentów przeciwko wprowadzeniu równości małżeńskiej jest kwestia tradycyjnych modeli rodziny. Czy rzeczywiście wprowadzenie równości małżeńskiej zmienia tradycyjne modele rodziny? Czy jest to argument wystarczający, aby nie wprowadzać równości małżeńskiej?
Tradycyjnie w Polsce rodzina składa się z ojca, matki i ich dzieci. To właśnie ten model rodzinny był przez wiele lat uznawany jako jedyny słuszny. Współcześnie jednakże, modele rodziny ulegają zmianie i nie można mówić o jednym, jedynym, prawidłowym modelu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na życie w związkach partnerskich, bez ślubu, a także na samotne rodzicielstwo. Czy więc można mówić o jednym, tradycyjnym modelu rodziny?
Argument przeciwko wprowadzeniu równości małżeńskiej często łączy się z argumentem, że osoby homoseksualne naruszają tradycyjne modele rodziny. Jednakże, czy to nie jest forma dyskryminacji wobec osób homoseksualnych? Czy nie mają one prawa do prowadzenia swojego życia tak, jakby chciały?
Ponadto, równość małżeńska to nie tylko sprawa związków homoseksualnych, ale także związów innych mniejszości seksualnych, takich jak osoby biseksualne czy transpłciowe. Wszystkie te osoby zasługują na równość wobec prawa i taki jest jeden z fundamentów demokracji.
Wprowadzenie równości małżeńskiej nie musi wpłynąć na tradycyjne modele rodziny. Ludzie i tak będą żyli tak, jak będą chcieli i niezależnie od tego, jaki model rodziny wybiorą, będą mieli pełne prawa wobec prawa. Decyzja o wprowadzeniu równości małżeńskiej nie jest więc kwestią wpływającą na tradycyjne modele rodziny, ale raczej kwestią równego traktowania wszystkich obywateli.
Często argumentem przeciwko wprowadzeniu równości małżeńskiej jest kwestia wpływu na dzieci. Jednakże badania wskazują, że dzieci wychowujące się w rodzinach homoseksualnych nie różnią się od dzieci wychowujących się w tradycyjnych rodzinach. Nie ma zatem powodów, aby wątpić w zdolności rodziców homoseksualnych do wychowywania dzieci.
Wprowadzenie równości małżeńskiej nie wpłynie również negatywnie na instytucję małżeństwa. Wręcz przeciwnie – wprowadzenie równości małżeńskiej pomoże w oczyszczeniu małżeństwa z różnego rodzaju nieprawidłowości i niedoskonałości. Wprowadzenie równości małżeńskiej pozwoli na uporządkowanie systemu prawno-majątkowego, zabezpieczać w ten sposób partnerów, którzy nie podejmowali formalnego związku małżeńskiego.
Wprowadzenie równości małżeńskiej to kwestia równości wobec prawa i traktowało by to wszystkich obywateli w sposób równy. Wprowadzenie równości małżeńskiej nie wpłynie na tradycyjne modele rodziny, ale raczej przyczyni się do uporządkowania systemu prawno-majątkowego w związkach partnerskich. Nie można zatem uzasadniać braku wprowadzenia równości małżeńskiej argumentem o naruszaniu tradycyjnych modeli rodziny.