Czym jest kultura masowa i jak wpływa na jednostkę?

Czym jest kultura masowa i jak wpływa na jednostkę?

Wstęp

Kultura masowa to pojęcie, które jest obecne na co dzień w naszym życiu. Słyszymy o nim w radiu, telewizji, Internecie, czy w czasie rozmowy z innymi ludźmi. Właściwie wszędzie, gdzie jesteśmy, towarzyszy nam kultura mass-media. Warto zastanowić się, co to dokładnie jest i jak wpływa na jednostkę.

Czym jest kultura masowa?

Kultura masowa, w skrócie, to wszelkie produkty kultury, jakie są masowo udostępniane i konsumowane przez ludzi. Możemy tu wymienić filmy, muzykę, literaturę, gry komputerowe, telewizję czy dostępne w Internecie treści wideo. Kultura ta charakteryzuje się przede wszystkim łatwością w dostępności – jest dostępna dla każdego, jest tanio i szybko przyswajalna. Stąd też bierze się jej popularność.

Pochodzenie kultury masowej

Kultura masowa pojawiła się wraz z rozwojem przemysłu i techniki, w XVIII i XIX wieku. Pierwszymi produktami tej kultury były gazety. Z biegiem czasu jednak kultura masowa zaczęła mieć coraz większy wpływ na nasze życie codzienne. Rozwijała się wraz z postępem technologicznym – radio, telewizja, Internet, gry komputerowe, a teraz także portale społecznościowe.

Jak wpływa na jednostkę?

Kultura masowa może wpływać na jednostkę na wiele sposobów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Pozytywnym wpływem mogą być na przykład rozrywki, jakie niesie ze sobą kultura masowa. Filmy czy gry komputerowe umożliwiają nam relaks i odprężenie. Wpływają na rozwój wyobraźni i kreatywności, a także pozwala poznać nowe obszary wiedzy i zainteresowań.

Jednakże, jak zwykle bywa, kultura masowa ma także mniej korzystne strony. Może ona wpływać negatywnie na nasze życie i samopoczucie. Masowo dostępne treści mogą mieć negatywny wpływ na nasze wartości i w działania. Często poziom tych treści jest niski, a cele jakie serwują twórcy, zupełnie nieodpowiedzialne. Kultura masowa może także kształtować nasze podejście do rzeczywistości, dając nam często niewłaściwy obraz świata.

Jak korzystać z kultury masowej?

Kultura masowa, jak widać, ma swoje wady i zalety. Jednak ważne jest, jak z niej korzystać. Warto być ostrożnym i wybierać ciekawe, wartościowe treści. Nie należy pochłaniać kultury masowej bezmyślnie. Ważne jest, by pamiętać, że to co dostępne dla każdego, nie musi być najlepsze i najkorzystniejsze. Warto też szukać ciekawych inspiracji w kulturze klasycznej, czy lokalnej, które często są niedoceniane.

Podsumowanie

Kultura masowa jest nierozerwalnie związana z naszym życiem. Nie da się uciec od jej wpływu. Na każdym kroku jesteśmy jej poddani. Ważne jest, by umiejętnie z niej korzystać, wybierając ciekawe, wartościowe treści, ale także pamiętając, że nie jest ona jedynym źródłem inspiracji w naszym życiu. Kultura masowa to nie tylko rozrywka, ale także narzędzie do nauki i poznawania świata, o ile wykorzystamy ją w właściwy sposób.