Jak działa teleskop Hubble'a?

Teleskop Hubble'a to bez wątpienia jeden z najważniejszych narzędzi używanych przez astronomów na całym świecie. Odkąd 24 kwietnia 1990 roku został umieszczony na orbicie, dostarczył on niezliczone ilości informacji dotyczących kosmosu i pomógł w odkryciu wielu nowych ciał niebieskich. W tym artykule dowiesz się, jak działa ten wyjątkowy teleskop, jak został zbudowany i jakie są jego możliwości.

Podstawowe informacje na temat teleskopu Hubble'a

Teleskop Hubble'a należy do tzw. teleskopów kosmicznych, które są umieszczone na orbicie wokół Ziemi. Dzięki temu nie są one narażone na wpływ zanieczyszczeń atmosfery ziemskiej, a ich obraz jest dużo bardziej klarowny i wyraźny niż obraz uzyskiwany przez teleskopy naziemne. Teleskop Hubble'a umieszczony jest na orbicie okołoziemskiej, czyli na wysokości około 560 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Jego średnica to 2,4 metra, a masa wynosi około 11 ton.

Jak działa teleskop Hubble'a?

Teleskop Hubble'a działa na podobnej zasadzie, co teleskopy naziemne. Główną różnicą jest to, że ze względu na umieszczenie na orbicie nie jest on narażony na wpływ zanieczyszczeń atmosfery ziemskiej, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo wyraźnego obrazu nieba.

Teleskop Hubble'a składa się z dwóch głównych elementów: lustra głównego i instrumentów naukowych. Lustra główne, czyli zwierciadło główne oraz pomocnicze (które kierują światło w pobliże instrumentów naukowych), są w stanie zbierać światło z Kosmosu i skupiać je w jednym punkcie - na płytce światłoczułej, czyli detektorze CCD.

Instrumenty naukowe to m.in. kamera WFPC2, kamera ACS, spektograf COS czy kamery zaawansowane, w tym NIRCam, NIRSpec i FGS. Te urządzenia pobierają światło ze zwierciadeł i przetwarzają je na różne sposoby. Na przykład spektograf COS umożliwia badanie widma światła z dalekich obiektów, podczas gdy kamera ACS pozwala na uzyskanie zdjęć z większą rozdzielczością i kontrastem.

Jednym z najważniejszych elementów teleskopu Hubble'a jest układ kontroli położenia, który pozwala na skierowanie teleskopu dokładnie w określone miejsce na niebie. Układ ten składa się m.in. z trzech silniczków do regulacji położenia teleskopu, czujników pozycji oraz systemu napędowego pozwalającego na płynną zmianę przyrządów oraz przesuwanie teleskopu na różnych trajektoriach.

Zabytkowe zdjęcia teleskopu Hubble'a

Teleskop Hubble'a dostarczył już wiele niezwykłych zdjęć Kosmosu. Jednym z najważniejszych jest tzw. zdjęcie Pilares de la Creación (Filary Stworzenia), przedstawiające kolumny gazu i pyłu kosmicznego znajdujące się w Gromadzie Oriona. Zdjęcie to zostało wykonane w 1995 roku i od razu stało się hitem wśród miłośników astronomii. Jednak to tylko jedno z wielu niezwykłych zdjęć, jakie udało się uzyskać dzięki teleskopowi Hubble'a.

Jak został zbudowany teleskop Hubble'a?

Teleskop Hubble'a był wynikiem współpracy NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Budowa rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku, a koszt całego projektu wyniósł około 2,5 miliarda dolarów.

Budowa teleskopu Hubble'a była dużym wyzwaniem technicznym, ponieważ musiał on działać w skrajnie trudnych warunkach kosmicznych. Konstrukcja musiała być lekka, ale jednocześnie wytrzymała i odporna na wpływ promieniowania kosmicznego. Dodatkowo, lustra teleskopu musiały być wykonane z ekstremalną precyzją, aby mikroskopijne defekty nie wpłynęły na jakość uzyskiwanych obrazów.

Budowa teleskopu Hubble'a była również żmudnym procesem. Konstrukcję narzędzia przestrzegano przed wpływem otoczenia zewnętrznego poprzez dokładanie kolejnych warstw, takich jak izolacja termiczna, panele słoneczne, a także metalowe płaszczyzny ochraniające przed mikrometeorytami. Ostatecznie, teleskop Hubble'a został umieszczony na orbicie w 1990 roku przy użyciu wahadłowca kosmicznego Discovery.

Podsumowanie

Teleskop Hubble'a to niezwykle ważne narzędzie astronomiczne, które dostarczyło już wiele ważnych informacji na temat kosmosu. Jego zadaniem jest zbieranie światła z odległych obiektów kosmicznych i przekazywanie tych informacji do różnych instrumentów naukowych umieszczonych na pokładzie. Dzięki temu można uzyskać wyjątkowo wyraźne i szczegółowe zdjęcia, które pomagają w badaniach kosmosu. Teleskop Hubble'a to bez wątpienia jedno z największych osiągnięć technologicznych w dziedzinie astronomii, a jego wpływ na naszą wiedzę na temat kosmosu będzie trwał jeszcze przez wiele lat.