Jakie gatunki roślin i zwierząt mieszkały na Ziemi tysiące lat temu, a już ich nie ma?

estadistica
Jakie gatunki roślin i zwierząt mieszkały na Ziemi tysiące lat temu, a już ich nie ma?

Początek życia na Ziemi

Ziemia powstała około 4,6 miliardów lat temu. Pierwsze formy życia pojawiły się około 3,5 miliarda lat temu. Najstarsze znane skamieniałości to prokarioty i eukarioty, utrwalone w skałach z okresu archaicznego. Wtedy na Ziemi panowały ekstremalne warunki, a atmosfera składała się głównie z metanu, amoniaku i dwutlenku węgla.

Gatunki zwierząt, które już nie istnieją

Dinozaury

Najbardziej znane wygasłe gatunki zwierząt to dinozaury. Panowali na Ziemi przez okres 160 milionów lat, ale około 66 milionów lat temu wyginęły. Wśród gatunków dinozaurów można wymienić np. tyranozaura, stegozaura, triceratopsa czy diplodoka.

Tasmanie

Tasman to gatunek zwierzęcia, który zamieszkiwał Australię, głównie Tasmanię. Wyginął na początku XX wieku z powodu polowań organizowanych przez ludzi oraz choroby.

Dodo

Dodo to duży bezlotny ptak zamieszkujący wyspę Mauritius u wybrzeży Afryki. Wyginął w XVII wieku z powodu polowań oraz wprowadzenia do środowiska naturalnego obcych gatunków zwierząt i roślin, które zniszczyły siedliska dodo.

Gatunki roślin, które już nie istnieją

Baobab madagaskarski

Baobab madagaskarski to gatunek drzewa, który występował tylko na terenie Madagaskaru. Wyginął na początku XX wieku z powodu rabunkowej wycinki oraz pożarów lasów.

Goździk biały

Goździk biały to gatunek kwiatu, który występował tylko na wyspie Reunion u wybrzeży Afryki. Wyginął na początku XX wieku z powodu wprowadzenia do środowiska naturalnego obcych gatunków zwierząt i roślin, które zagłuszyły jego odmianę i zaburzyły siedlisko.

Mustard aleksandryjski

Mustard aleksandryjski to gatunek rośliny, który występował tylko w Egipcie. Wyginął w IV wieku z powodu przekształcania terenów uprawnych na potrzeby rolnictwa oraz z powodu zmian klimatycznych.

Wpływ człowieka na wyginięcie gatunków

Człowiek ma kluczowy wpływ na wyginięcie gatunków. Polowania, degradacja siedlisk, wprowadzanie nowych gatunków oraz zmiany klimatyczne to główne czynniki destabilizujące ekosystemy i prowadzące do wyginięcia zwierząt i roślin.

Przykłady zagrożonych gatunków

  • Panda wielka
  • Goryl
  • Słoń afrykański
  • Tygrys syberyjski
  • Mors
  • Koralowiec

Podsumowanie

Wyższe formy życia pojawiły się na Ziemi stosunkowo niedawno. Niektóre gatunki zwierząt i roślin wyginęły tysiące lat temu, a inne są zagrożone w chwili obecnej przez działalność człowieka. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ekologię, ochronę przyrody i dbanie o środowisko naturalne, aby chronić przed wyginięciem kolejne gatunki.