Jakie są najważniejsze składniki kosmetyków i jak działają na skórę?

estadistica

Wstęp

Kosmetyki są nieodłączną częścią naszego życia codziennego. Każdy z nas, bez względu na płeć czy wiek, stosuje co najmniej jeden kosmetyk - mydło, szampon, dezodorant czy krem. Jednakże, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie składniki zawierają kosmetyki i jak działają na naszą skórę. W tym artykule omówimy najważniejsze składniki kosmetyków i ich wpływ na skórę.

Emolienty

Emolienty to składniki kosmetyków, których zadaniem jest zapobieganie utracie wody przez skórę oraz jej nawilżanie. Emolienty są szczególnie istotne dla skóry suchej i skłonnej do podrażnień. Ich działanie polega na tworzeniu warstwy ochronnej na powierzchni skóry, która chroni ją przed utratą wody i utrzymuje odpowiednie nawilżenie.

 • Gliceryna - naturalny składnik, który posiada silne właściwości nawilżające. Jest skuteczny nawet w niskich stężeniach i ma pozytywny wpływ na wygląd skóry.
 • Kwas hialuronowy - jest składnikiem występującym w skórze człowieka. Jego wprowadzenie do kosmetyków pozwala na intensywne nawilżenie i wygładzenie skóry.
 • Masła roślinne - masło shea, olej kokosowy, olej jojoba - to naturalne emolienty, które intensywnie nawilżają i odżywiają skórę.

Humektanty

Humektanty to składniki kosmetyków, które przyciągają i utrzymują wodę w naskórku. Warto pamiętać, że skóra zdrowa i dobrze nawilżona, ma naturalne właściwości utrzymujące odpowiedni poziom wilgotności, jednak wysuszenie skóry wyklucza ten naturalny proces. W takim przypadku kosmetyki z humektantami są idealnym rozwiązaniem.

 • Gliceryna - poza właściwościami nawilżającymi, gliceryna przyciąga wodę z otoczenia, dzięki czemu zwiększa poziom nawilżenia skóry.
 • Mocznik - zwiększa zdolność skóry do zatrzymywania wody, co wpływa na jej elastyczność i gładkość.
 • Kwas mlekowy - poza właściwościami nawilżającymi, kwas mlekowy pobudza procesy regeneracji skóry.

Peelingi

Peelingi to kosmetyki, które są używane do złuszczania martwego naskórka. Prawidłowo wykonany peeling pozostawia skórę gładką i jednolitą oraz pobudza procesy regeneracji.

 • Kwasy AHA/BHA - to składniki, które pomagają w usunięciu martwego naskórka oraz poprawiają wygląd i kondycję skóry.
 • Enzymy roślinne - ananasowy, papainowy - to naturalne składniki, które delikatnie złuszczają martwy naskórek.
 • Mikrogranulki - zawarte w większości peelingu, gwarantują delikatne, ale skuteczne złuszczanie naskórka.

Filtry słoneczne

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinny być stosowane przez każdego, bez wyjątku - niezależnie od tego czy jest lato czy zima, czy spędzamy czas na dworze czy w pomieszczeniach. Filtry przeciwsłoneczne chronią skórę przed szkodliwymi promieniami UV, które mogą prowadzić do wystąpienia nowotworów skóry oraz przedwczesnego starzenia.

 • Tlenek cynku - jest to naturalny składnik, który skutecznie chroni przed promieniowaniem UV. Ma ponadto właściwości kojące i łagodzące.
 • Octan tiusanowy - chroni skórę przed UVA oraz UVB, jest jednym z niewielu składników, który nie powoduje podrażnień nawet u osób z wrażliwą cerą.
 • Ekstrakty roślinne - wyciągi z ziela pławężnika, aloesu, kory wierzby - zawierają naturalne filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę przed promieniowaniem UV.

Antyoksydanty

Antyoksydanty pełnią ważną rolę w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami, które powodują jej uszkodzenia, a tym samym przedwczesne starzenie i pojawienie się zmarszczek.

 • Witamina C - jest jednym z najważniejszych antyoksydantów, pobudza produkcję kolagenu oraz chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
 • Witamin E - pełni funkcję ochronną przed wolnymi rodnikami i wpływa na ochronę bariery lipidowej skóry.
 • Resweratrol - naturalny składnik, który działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem UV oraz przedwczesnym starzeniem się.

Podsumowanie

Najważniejsze składniki kosmetyków to emolienty, humektanty, peelingi, filtry przeciwsłoneczne oraz antyoksydanty. Emolienty i humektanty nawilżają skórę i zwiększają jej elastyczność, peelingi złuszczają martwy naskórek, filtry przeciwsłoneczne chronią skórę przed promieniowaniem UV, a antyoksydanty zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu i uszkodzeniom. Przy wyborze kosmetyków należy zwracać uwagę na ich skład i dobrać je do swojego typu skóry.