Kwas siarkowy to związek chemiczny, który występuje w postaci bezbarwnych kryształów lub cieczy bezbarwnej. Jest to związek o wyjątkowo silnych właściwościach chemicznych, co czyni go jednym z najważniejszych kwasów w przemyśle chemicznym.
Kwas siarkowy jest silnym utleniaczem i w reakcji z wodą powoduje dehydratację, czyli usuwanie z wody cząsteczek H2O. W wyniku tej reakcji powstaje bardzo gorąca i toksyczna para, dlatego reakcję tę należy wykonywać w specjalnie wyposażonej aparaturze.
Kwas siarkowy reaguje z wieloma metalami, np. z miedzią, żelazem czy cynkiem. Podczas tych reakcji powstaje siarczan metalu i wodór. Reakcja kwasu siarkowego z metalem jest bardzo gwałtowna i może prowadzić do powstania toksycznych gazów. Właśnie dlatego w przemyśle chemicznym stosuje się specjalne zabezpieczenia i procedury bezpieczeństwa podczas pracy z kwasem siarkowym.
Kwas siarkowy reaguje z tlenkami, np. z tlenkiem węgla CO2, tworząc sole kwasu siarkowego. Reakcja ta zachodzi przy niskiej temperaturze i jest łatwa do kontrolowania. Kwas siarkowy jest stosowany w przemyśle chemicznym do produkcji soli kwasu siarkowego.
Kwas siarkowy reaguje z alkoholami, tworząc estry. Jest to reakcja odwrotna do reakcji estryfikacji, która polega na reakcji alkoholu z kwasem. W wyniku reakcji kwasu siarkowego z alkoholem powstają estry siarczanowe.
Kwas siarkowy jest bardzo ważnym związkiem chemicznym, stosowanym w przemyśle chemicznym do produkcji wielu innych związków chemicznych, m.in. olejów mineralnych, barwników, kosmetyków, a także leków. Kwas siarkowy jest również stosowany w przemyśle spożywczym, jako środek konserwujący oraz do produkcji nawozów sztucznych.
Kwas siarkowy można pozyskać z siarczanów, które są pierwotnym źródłem siarki. Siarczany można pozyskać z naturalnych złóż siarki, a także poprzez reakcję piasku z siarką i tlenem przy wysokiej temperaturze. Inne metody pozyskiwania kwasu siarkowego to elektroliza siarczanu sodu oraz proces kontaktowy.
Kwas siarkowy to jeden z najważniejszych związków chemicznych, używanych w przemyśle chemicznym do produkcji wielu innych związków chemicznych. Jest to związek o silnych właściwościach chemicznych, co czyni go jednym z najgroźniejszych związków w laboratorium. Należy pamiętać o zachowaniu specjalnych procedur bezpieczeństwa podczas pracy z kwasem siarkowym.