Leki przeciwhistaminowe: jak działają i kiedy je stosować?

estadistica

Wstęp

Leki przeciwhistaminowe są powszechnie stosowane na całym świecie w leczeniu objawów alergii. Jednak wiele osób nie wie, jak dokładnie działają te leki i kiedy należy je stosować. W tym artykule dokładnie omówimy te kwestie.

Czym są leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe to kluczowe leki stosowane w leczeniu objawów alergicznych. Innymi nazwami tych leków są również antyhistaminy. Są to substancje, które hamują działanie histaminy - związku chemicznego wytwarzanego przez organizm w przypadku reakcji alergicznej. Histamina powoduje wiele objawów alergicznych, takich jak swędzenie, łzawienie oczu i katar. Leki przeciwhistaminowe zapobiegają lub łagodzą te objawy przez blokowanie receptorów histaminowych.

Jakie są rodzaje leków przeciwhistaminowych?

Obecnie w leczeniu alergii stosuje się dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych: leki pierwszej i drugiej generacji.

Leki pierwszej generacji

Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji były pierwotnymi lekami stosowanymi w leczeniu alergii. Przykłady leków pierwszej generacji to difenhydramina, chlorfenamina i prometazyna. Te leki działają szybko i skutecznie, ale mają wiele skutków ubocznych, takich jak senność, suche oczy i suchość w jamie ustnej. Ze względu na te skutki uboczne, leki pierwszej generacji rzadziej są teraz stosowane w leczeniu alergii.

Leki drugiej generacji

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji pojawiają się na rynku w latach osiemdziesiątych. Przykłady leków drugiej generacji to loratadyna, cetiryzyna i fexofenadyna. Te leki nie powodują senności i innych skutków ubocznych, które były obecne w lekach pierwszej generacji. Są one skuteczne w redukcji objawów alergicznych i są bardziej powszechnie stosowane w leczeniu alergii.

Kiedy stosować leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe są stosowane w leczeniu objawów alergicznych, takich jak swędzenie, łzawienie oczu i katar. Są one skuteczne zarówno w leczeniu objawów sezonowych, jak i całorocznych alergii. Leki przeciwhistaminowe mogą również pomóc w łagodzeniu objawów innych chorób, takich jak egzema, pokrzywka, czy reakcja na ukąszenia owadów.

Jak długo należy stosować leki przeciwhistaminowe?

Częstość i czas stosowania leków przeciwhistaminowych zależą od rodzaju alergii oraz od reakcji organizmu na leki. Leki pierwszej generacji są zazwyczaj stosowane przez krótki okres czasu ze względu na ich skutki uboczne. Leki drugiej generacji są bardziej bezpieczne i często stosowane są długoterminowo, nawet przez wiele miesięcy.

Podsumowanie

Leki przeciwhistaminowe to kluczowe leki stosowane w leczeniu alergii. Działają poprzez blokowanie histaminy, która powoduje wiele objawów alergicznych. Obecnie stosuje się dwa rodzaje leków przeciwhistaminowych: leki pierwszej i drugiej generacji. Leki pierwszej generacji były pierwotnymi lekami stosowanymi w leczeniu alergii, ale ze względu na skutki uboczne, teraz stosowane są rzadziej. Leki drugiej generacji są bardziej powszechne i bezpieczniejsze w stosowaniu. Leki przeciwhistaminowe są skuteczne w redukcji objawów alergicznych, zarówno sezonowych, jak i całorocznych alergii. Częstość i czas stosowania leków zależą od rodzaju alergii i reakcji organizmu na leki.