Analiza wariancji (ANOVA) to metoda statystyczna stosowana w celu porównania średnich wartości między przynajmniej trzema grupami. Jest to jedna z podstawowych metod analizy danych w naukach społecznych, ekonomii, medycynie i innych dziedzinach, gdzie istotna jest analiza różnic między grupami.
Podstawowymi założeniami analizy wariancji są:
Jeśli powyższe założenia są spełnione, można przystąpić do analizy wariancji.
Przyjrzyjmy się przykładowi zastosowania analizy wariancji w badaniach medycznych. Chcemy zbadać skuteczność trzech różnych leków nasercowych A, B i C. Dobieramy grupę pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i losowo dzielimy ich na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje inny lek – grupa 1 otrzymuje lek A, grupa 2 otrzymuje lek B, a grupa 3 otrzymuje lek C. Po upływie miesiąca badane jest stężenie cholesterolu u każdego pacjenta.
Kroki jakie należy wykonać w analizie wariancji:
Po przeprowadzeniu analizy wariancji otrzymujemy wartości statystyki F i p-wartości. Interpretacja wyników polega na porównaniu wartości statystyki F z wartością progową, która zależy od liczby stopni swobody i poziomu istotności. Jeśli wartość statystyki F jest większa od wartości progowej, to odrzucamy hipotezę zerową o równości średnich wartości w poszczególnych grupach i przyjmujemy hipotezę alternatywną o różnicach międzygrupowych.
Analiza wariancji jest jedną z podstawowych metod analizy danych, która pozwala na porównanie średnich wartości między przynajmniej trzema grupami. Przy jej zastosowaniu należy jednak pamiętać o spełnieniu podstawowych założeń oraz o interpretacji wyników.