DenderaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Dendera, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Dendera, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Dendera, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Dendera, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Dendera, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Dendera. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Dendera

Denderah na zewntrz.JPG
Dendera Tempelkomplex 02.JPG
.jpg
DenderaHathorTempleComplexQenaEgipt622-2007luty10ZdjcieCsorfolyDaniel.JPG
Dendera Mammisi Nektanebos I. 02.JPG
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry:
Wejcie do wityni Dendara, Kompleks witynny Dendara, Wewntrz wityni Hathor, Kompleks witynny Hathor
Dendera znajduje si w Egipcie
Dendera
Dendera
Lokalizacja w Egipcie
Wspórzdne: 26°1005N 32°3922E / 26.16806°N 32.65611°E / 26.16806; 32.65611 Wspórzdne : 26°1005N 32°3922E / 26.16806°N 32.65611°E / 26.16806; 32.65611
Kraj  Egipt
Gubernatorstwo Qena
Strefa czasowa UTC+2 ( EST )

Dendera ( arabski : Dandarah ; starogrecki : lub ; Bohairic koptyjski : , romanizowana:  Nitentri ; Sahidic koptyjski : , romanizowana:  Nitntre ), pisane równie Denderah , staroytny Iunet jwn.t Tentyris lub Tentyra to mae miasto i dawne biskupstwo w Egipcie pooone na zachodnim brzegu Nilu , okoo 5 kilometrów (3 mil) na poudnie od Qena , po przeciwnej stronie rzeki. Znajduje si okoo 60 kilometrów (37 mil) na pónoc od Luksoru i pozostaje acisko-katolickim biskupstwem tytularnym . Zawiera kompleks witynny Dendera , jedno z najlepiej zachowanych miejsc witynnych ze staroytnego Górnego Egiptu .

Etymologia

wasna n
T
teraz
jwnt
Era : Stare Królestwo
(2686-2181 pne)
Hieroglify egipskie
tA
n
tA
r
r
T
teraz
lub
xpr
N21
n
tA
Z1 N23
r
r
T teraz
t3 n t3 rr(t)
Era : dynastia Ptolemeuszy
(305-30 pne)
Hieroglify egipskie

Pierwotna nazwa miasta jest staroytny egipski : wnt , którego etymologia nie jest znana. Zosta on póniej uzupeniony imieniem gównej bogini Hathor i sta si staroytnym Egipcjaninem : wnt-t-ntrt , lit. 'wnt bogini', z którego pochodzi koptyjski : , romanizowany:  Nitentri lub po prostu staroytny egipski : t-ntrt , lit. bogini, z której pochodzi staroytna greka : . Wspóczesna arabska nazwa miasta pochodzi od greckiej lub koptyjskiej nazwy.

Istnieje równie nienormalna forma koptyjska , która moe by albo uproszczeniem zwykej nazwy, albo pomyleniem ze staroytn grek : .

Historia kocielna

Po Egipt sta si rzymsk posiadanie, miasto Tentyris by czci Póno prowincji rzymskiej z Thebais Secunda . Jego biskupstwa by sufragan z Ptolemais Hermiou , stolicy i metropolii Apostolskiej prowincji. Niewiele wiadomo o historii chrzecijastwa w tym miejscu, poniewa podano tylko imiona dwóch staroytnych biskupów:

Miasto otrzymao swoj obecn arabsk nazw Denderah podczas pónego Imperium Osmaskiego i rzdzio 6000 mieszkaców w dystrykcie Qena (Qeneh).

Tytuowy patrz

Pod acisk nazw Tentyris , stolica biskupia zostaa nominalnie reaktywowana jako biskupstwo tytularne (w jzyku kuriackim wielokrotnie zmieniana nazwa) od 1902 roku, ale jest nieobsadzone od 1972 roku, majc nastpujce osoby zajmujce odpowiedni (najnisz) rang biskupi:

Kompleks witynny

Kompleks witynny Dendera , który zawiera wityni Hathor , jest jedn z najlepiej zachowanych wity, jeli nie najlepiej zachowan, w caym Górnym Egipcie. Cay kompleks zajmuje okoo 40 000 metrów kwadratowych i jest otoczony potnym murem z cegy muowej. Obecna witynia Hathor pochodzi z lipca 54 p.n.e., za czasów Ptolemeusza XII z dynastii Ptolemeuszy i zostaa ukoczona przez rzymskiego cesarza Tyberiusza , ale opiera si na fundamentach wczeniejszych budowli datowanych co najmniej a do Chufu ( znany jako budowniczy Wielkiej Piramidy Cheops, drugi faraon IV dynastii [ok. 2613ok. 2494 pne]), ale to faraon Pepi I Meryre zbudowa wityni.

Niegdy by domem dla synnego zodiaku Dendera , który jest obecnie wystawiany w Luwrze w Paryu. Znajduj si tu take rzymskie i faraoskie Mammisi (domy urodzenia), ruiny kocioa koptyjskiego i maa kaplica powicona Izydzie , datowana na epok rzymsk lub ptolemejsk .

W ssiedztwie kompleksu witynnego piekarnia datowana na I Okres Przejciowy zostaa odkryta przez francusko-polsk ekspedycj z Institut français d'archéologie orientale (IFAO) i Polskiego Centrum Archeologii ródziemnomorskiej UW . Tu wypiekano chleb ofiarowany Hathor. Zespó wykopa równie w tym rejonie tzw. wityni Wschodni.

Teren wokó wityni zosta szeroko zagospodarowany i obecnie ma nowoczesne centrum dla zwiedzajcych, bazar i ma kafeteri.

Klimat

Obszar ten charakteryzuje si du iloci soca przez cay rok ze wzgldu na stabilne powietrze opadajce i wysokie cinienie. Wedug systemu klasyfikacji klimatu Köppena , Dendera ma gorcy klimat pustynny , w skrócie BWh na mapach klimatycznych.

Sponsorzy

Zabytki

Referencje Notatki

róda i linki zewntrzne

Opiniones de nuestros usuarios

Wlodzimierz Cieśla

W tym poście o Dendera dowiedziałem się rzeczy, których nie znałem, więc mogę już iść spać.

Janusz Mielczarek

Myślałem, że wiem już wszystko o zmiennej, ale w tym artykule zweryfikowałem, że pewne szczegóły, które uważałem za dobre, nie były tak dobre. Dziękuję za informacje.

Tadeusz Stachowiak

Dzięki za ten post na Dendera, właśnie tego potrzebowałem

Kris Okoń

Dzięki. Pomógł mi artykuł o Dendera.