Hymny republik radzieckichWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Hymny republik radzieckich, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Hymny republik radzieckich, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Hymny republik radzieckich, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Hymny republik radzieckich, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Hymny republik radzieckich, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Hymny republik radzieckich. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Kada z rónych republik wchodzcych w skad Zwizku Radzieckiego miaa swój wasny regionalny hymn (ogólnie okrelany w jzyku rosyjskim jako hymn pastwowy, poniewa nie byy one suwerennymi krajami ).

Historia

Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka bya ostatni republik, która przyja hymn regionalny, robic to w 1990 roku. Przed t dat nie miaa adnego, a zamiast niej uya sowieckiego hymnu narodowego, którym w latach 1917-1944 by Midzynarodówka i Hymn Zwizku Radzieckiego z lat 1944-1990.

W przeciwiestwie do wikszoci hymnów narodowych, z których niewiele zostao skomponowanych przez znanych kompozytorów, róne hymny regionalne Zwizku Radzieckiego zostay skomponowane przez jednych z najlepszych kompozytorów radzieckich, w tym wiatowej sawy Gustava Ernesaksa (Estonia), Aram Chaczaturiana (Armenia), Otar Taktakishvili (Gruzja). ) oraz Uzeyir Hajibeyov (Azerbejdan).

Teksty prezentuj wielkie podobiestwa, wszystkie zawieraj wzmianki o Wodzimierzu Leninie (i w wikszoci, w swoich pocztkowych wersjach, o Józefie Stalinie ), o przewodniej roli Komunistycznej Partii Zwizku Radzieckiego i o braterstwie narodów sowieckich, w tym o konkretne odniesienie do przyjani narodu rosyjskiego (wyjtkiem od tej ostatniej reguy byy najwyraniej hymny estoskie, gruziskie i karelo-fiskie).

Niektóre melodie hymnów mona zapiewa w tekstach hymnu Zwizku Radzieckiego (najbardziej pasuj w tym przypadku ukraiski i biaoruski).

Wikszo z tych hymnów zostaa zastpiona w czasie lub po rozpadzie ZSRR ; Biaoru , Kazachstan (do 2006), Tadykistan , Turkmenistan (do 1996) i Uzbekistan zachoway melodie, ale z innymi tekstami. Federacja Rosyjska sama porzucia radziecki hymn, zastpujc j melodii przez Glinka . Jednak po dojciu do wadzy Wadimira Putina przywrócono star sowieck melodi, do której napisano nowe teksty .

Hymny

Region Tytu Kompozytorzy Teksty piosenek Przyjty Zrezygnowano
 Armeska SRR Hymn Armeskiej SRR Aram Chaczaturian Sarmen 1944 1991
 Azerbejdaska SSR Hymn Azerbejdaskiej SRR Uzeyir Hajibeyov Suleyman Rustam
Samad Vurgun
Huseyn Arif
1944 1992
 Biaoruska SSR Hymn Biaoruskiej SRR Nestar Sakaowski Klimowicz Mihasa 1952 1991
 Estoska SSR Hymn Estoskiej SRR Gustav Ernesaks Johannes Semper 1945
1956 (mod.)
1990
 gruziska SSR Hymn gruziskiej SRR Otar Taktakishvili Grigol Abashidze
Aleksander Abasheli
1946 1990
 gruziska SSR Dideba Kote Potschverashvili Kote Potschverashvili 1990 1991
 Kazachska SSR Hymn kazachskiej SRR Mukan Tulebayev
Jewgienij
Brusilovsky Latif Chamidi
Abdilda Tazhibaev
Qajym Muxamedxanov
Gabit Musirepov
1945 1992
 Kirgiska SSR Hymn Kirgiskiej SRR Wadimir Wasow
Abdylas Maldybaev
Wadimir Fere
Kubanychbek Malikov
Tugelbay Sydykbekov
Mukanbet Toktobaev
Aaly Tokombaev
1946 1992
 otewska SSR Hymn otewskiej SRR Anatols Liepi Fricis Rokpelnis
Jlijs Vanags
1945 1990
Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka  litewska SSR " Tautika giesm " Vincas Kudirka 1944
1988
1950
1990
 litewska SSR Hymn Litewskiej SRR Balys Dvarionas Jonas vedas
Antanas Venclova 1950
1953 (mod.)
1988
 Modawska SSR Hymn Modawskiej SRR tefan Neaga (1945)
Eduard azariew (1980)
Emilian
Bukow Bogdan Istru
1945
1980 (mod.)
1991
 Rosyjska FSRR Pie patriotyczna Michai Glinka Brak (instrumentalne) 1990 1991
 Tadycka SSR Hymn Tadyckiej SRR Sulejman Yudakov Abolqasem Lahouti 1946 1994
 Turkmeska SRR Hymn Turkmeskiej SRR Veli Mukhatov Aman Kekilov /zbiorowy 1946
1978 (teksty)
1996
 Ukraiska SRR Hymn Ukraiskiej SRR Anton Dmytrovych Lebedynets Pawo Tychyna (1949)
Mykoa Bazhan (1978)
1949
1978 (mod.)
1992
 Uzbecka SSR Hymn uzbeckiej SRR Mutal Burkhanov Timur Fattah
Turab Tula
1947 1992

Inni

Hymn Karelo-Fiskiej SRR by uywany dla Karelo-Fiskiej SRR, zanim zosta zdegradowany do ASSR w rosyjskiej FSRR. Z wyjtkiem Czeczenio-Inguskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej , autonomiczne republiki Zwizku Radzieckiego (ASSR) nie miay wasnych hymnów.

Status prawny

Podobnie jak sierp i mot i czerwona gwiazda , publiczne wykonanie hymnów republik radzieckich i hymnu samego Zwizku Radzieckiego s uwaane przez niektórych za symbole okupacji , jak równie za symbole totalitaryzmu i terroru pastwowego przez kilka krajów dawniej nalecych do lub okupowane przez Zwizek Radziecki . W zwizku z tym otwa, Litwa, Wgry i Ukraina , Estonia zakazaa tych hymnów midzy innymi uwaanych za symbole faszyzmu, socjalizmu, komunizmu oraz Zwizku Radzieckiego i jego republik. W Polsce rozpowszechnianie treci bdcych mediami o faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej symbolice zostao kryminalizowane w 1997 r. Jednak w 2011 r. Trybuna Konstytucyjny uzna t sankcj za niekonstytucyjn. W przeciwiestwie do takiego traktowania symboliki , propagowanie ideologii faszystowskiej, komunistycznej i innej totalitarnej pozostaje nielegalne. Przepisy te nie dotycz hymnów Rosji , Biaorusi , Uzbekistanu , Kazachstanu i Tadykistanu, które wykorzystay melodi z rónymi tekstami.

Bibliografia

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Marta Cichocki

Podane informacje o zmiennej Hymny republik radzieckich są prawdziwe i bardzo przydatne. Dobrze.

Ilona Wierzbicki

Artykuł o Hymny republik radzieckich jest kompletny i dobrze wyjaśniony. Nie dodawałbym ani nie usuwał przecinka.