Láadan

Láadan – sztuczny język stworzony przez Suzette Haden Elgin na potrzeby powieści science fiction Native Tongue, opisującej przyszłe społeczeństwo amerykańskie.

Fonologia

Fonologia láadanu jest dosyć nietypowa.

Tony

Láadan jest językiem tonalnym. Używa czterech różnych tonów:

Elgin woli opisywać swój język jako zawierający jeden ton (wysoki), a nie cztery. W jej analizie láadan nie dopuszcza podwójnych (długich) fonemów. Tam, gdzie dwie jednakowe samogłoski mogłyby się spotkać w jednym morfemie, jedna z nich jest oznaczana wysokim tonem. Słowa máa i maá są dopuszczalne, ale maa nie. Słowo Láadan ma trzy sylaby: lá- z krótką samogłoską /a/ i wysokim tonem; -a z krótkim /a/ i bez tonu oraz -dan. (Kiedy dodanie afiksu spowodowałoby spotkanie identycznych samogłosek, epentetyczne /h/ zostanie dodane aby uniknąć niedopuszczalnej sekwencji.)

Samogłoski

W języku funkcjonuje pięć samogłosek

Spółgłoski

Język nie ma spółgłosek /p, t, k, g/, obecnych w większości języków naturalnych świata. Dysponuje za to następującymi fonemami:

Morfologia

Láadan jest językiem aglutynacyjnym. W odróżnieniu od wielu języków, gdy płeć osoby/zawodu/funkcji nie jest określona, domyślnie jest to płeć żeńska. Płeć męska jest wskazywana przez sufiks -id, np. thul – „matka/rodzic”, thulid – „ojciec”.

Przypisy

  1. https://web.archive.org/web/20031011215759/http://members.rogers.com/kmsperling/laadan/learning.html Podstawy języka láadan (strona w jęz. angielskim)
  2. Linguistics; constructed languages; LAadan problem...: ozarque , ozarque.livejournal.com   (ang.).
Języki sztuczne
Kategorie języków sztucznych
Międzynarodowe języki pomocnicze
Języki logiczne i filozoficzne
Języki fikcyjnych światów i ludów
Zabawy językowe
Inne
Kontrola autorytatywna (język sztuczny):