MauretaniaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Mauretania, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Mauretania, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Mauretania, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Mauretania, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Mauretania, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Mauretania. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Wspórzdne : 20°N 12°W / 20°N 12°W / 20; -12

Islamska Republika Mauretanii
 ( arabski )
al-Jumhryah al-Islmyah al-Mrtnyah
République   islamique de Mauritanie ( francuski )
Motto:   (arabski)
Honor, braterstwo, sprawiedliwo
Hymn:  
(w jzyku angielskim: Kraj Dumnych Szlachciców Przewodnich )
Lokalizacja Mauretanii (ciemnozielony) w zachodniej Afryce
Lokalizacja Mauretanii (ciemnozielony) w zachodniej Afryce
Kapita
i najwiksze miasto
Nawakszut
18°09N 15°58W / 18,150 N 15,967° W / 18.150; -15.967
Oficjalne jzyki arabski
Uznane jzyki narodowe Pular , Soninke , Wolof
Rozpoznawane jzyki
Francuski
Jzyki mówione
Grupy etniczne
Religia
islam
Demon(y) Mauretaski
Rzd Jednolita pó-prezydencka republika islamska
Mohamed Ould Ghazouani
Mohammed Ould Bilal
Szejk Ahmed Baye
Legislatura Zgromadzenie Narodowe
Niezaleno
Republika ustanowiona
28 listopada 1958
28 listopada 1960
Aktualna konstytucja
12 lipca 1991
Powierzchnia
Cakowity
1,030 000 km 2 (400 000 ²) ( 28. )
Woda (%)
0,03
Populacja
Szacunek za 2018 r.
4 403 313
spis powszechny z 2013 r.
3 537 368
Gsto
3,4 / km 2 (8,8 / mil kwadratowych)
PKB   ( PPP ) Szacunek na rok 2018
Cakowity
18,117 miliarda dolarów ( 134. )
Na osob
4563 $ ( 140. )
PKB  (nominalny) Szacunek na rok 2018
Cakowity
5,200 miliardów dolarów ( 154 miejsce )
Na osob
1309 $ ( 149. )
Giniego  (2014) Pozytywny spadek 32,6
rednie
HDI  (2019) Zwiksza 0,546
niski  ·  157.
Waluta Ouguiya ( MRU )
Strefa czasowa UTC ( GMT )
Strona jazdy Prawidowy
Kod telefoniczny +222
Kod ISO 3166 PAN
Internet TLD .Pan
  1. Zgodnie z art. 6 Konstytucji: Jzykami narodowymi s arabski, Pulaar , Soninke i Wolof ; jzykiem urzdowym jest arabski.

Mauritania ( / m r t e n i , m r - / ( suchania )O tym dwiku ; arabska : , Mrtny , francuski : Mauretanie ; Berberyjskie : Agawej lub Cengit ; Pulaar : Moritani , wolof : Gànnaar ; Soninke : Murutaane ), oficjalnie Islamsk Republik Mauretanii ( arabski : ), to suwerenne pastwo w zachodniej Afryce . Graniczy z Oceanu Atlantyckiego na zachodzie, Sahary Zachodniej na pónocy i pónocnym zachodzie, Algieri na pónocnym wschodzie , Mali na wschodzie i poudniowym wschodzie i Senegalu do poudniowego zachodu . Mauretania jest jedenastym najwikszym krajem w Afryce , a 90 procent jej terytorium ley w Sahary . Wikszo liczcej 4,4 miliona ludnoci mieszka na poudniu kraju o umiarkowanym klimacie, a okoo jedna trzecia koncentruje si w stolicy i najwikszym miecie, Nawakszut , pooonym na wybrzeu Atlantyku.

Nazwa kraju wywodzi si od staroytnego berberyjskiego królestwa Mauretanii , pooonego na terenie dzisiejszego Maroka i Algierii . Berberowie zajli tereny dzisiejszej Mauretanii poczwszy od III wieku naszej ery. Arabowie podbili ten obszar w VIII wieku, przynoszc islam, kultur arabsk i jzyk arabski. Pod koniec XIX wieku Mauretania zostaa skolonizowana przez Francj jako cz francuskiej Afryki Zachodniej . Uzyskaa niepodlego w 1960 roku, ale od tego czasu dowiadczya powtarzajcych si zamachów stanu i okresów dyktatury wojskowej. Ostatnim zamachem stanu, w 2008 roku , kierowa genera Mohamed Ould Abdel Aziz , który wygra kolejne wybory prezydenckie w 2009 i 2014 roku. Jego nastpc zosta Mohamed Ould Ghazouani po wyborach w 2019 roku , które zostay uznane za pierwsze pokojowe przejcie wadzy w Mauretanii od czasu uzyskania niepodlegoci .

Mauretania jest kulturowo i politycznie czci wiata arabskiego : jest czonkiem Ligi Arabskiej, a arabski jest jedynym jzykiem urzdowym. Odzwierciedlajc jego kolonialne dziedzictwo, francuski jest powszechnie uywany i suy jako lingua franca . Oficjaln religi jest islam, a prawie wszyscy mieszkacy to muzumanie sunniccy. Pomimo dominujcej tosamoci arabskiej, spoeczestwo mauretaskie jest wieloetniczne: Bidhan , czyli tak zwane biae wrzosowiska, stanowi 30 procent populacji, podczas gdy Haratin , czyli tak zwane czarne wrzosowiska, stanowi 40 procent. Obie grupy odzwierciedlaj fuzj arabsko-berberyjskiego pochodzenia, jzyka i kultury. Pozostae 30 procent ludnoci skada si z rónych subsaharyjskich grup etnicznych .

Pomimo obfitoci zasobów naturalnych, w tym rudy elaza i ropy naftowej, Mauretania pozostaje biedna; jego gospodarka opiera si gównie na rolnictwie, hodowli i ryboówstwie. Mauretania znana jest z ubogich praw czowieka , w szczególnoci z cigej praktyki niewolnictwa , bdcej wynikiem historycznego systemu kastowego midzy Bidhanem i Haratinem; by ostatnim krajem, który zniós niewolnictwo w 1981 r., a kryminalizowa je dopiero w 2007 r.

Etymologia

Mauretania bierze swoj nazw od staroytnego królestwa Berberów, które rozkwitao od III wieku pne, a póniej stao si rzymsk prowincj Mauretanii , która rozkwita w VII wieku naszej ery. Jednak te dwa terytoria nie nakadaj si na siebie: historyczna Mauretania bya znacznie dalej na pónoc ni wspóczesna Mauretania, poniewa rozcigaa si wzdu caej zachodniej czci ródziemnomorskiego wybrzea Afryki.

Z kolei termin Mauretania wywodzi si od greckiego i rzymskiego egzonimów oznaczajcego ludy berberyjskie z tego regionu: lud Mauri . Sowo Mauri jest równie korzeniem nazw dla Maurów .

Historia

Historia

Staroytne plemiona Mauretanii to ludy Berberów , Niger-Kongo i Bafourów . Bafour byli jednymi z pierwszych Saharyjczyków, którzy porzucili swój wczeniej koczowniczy tryb ycia i przyjli gównie rolniczy. W odpowiedzi na stopniowe wysychanie Sahary w kocu wyemigrowali na poudnie. Wiele plemion berberyjskich twierdzi, e ma jemeskie (a czasami inne arabskie) pochodzenie. Niewiele jest dowodów na poparcie tych twierdze, chocia badanie DNA z 2000 roku Jemeczyków sugeruje, e moe istnie jaki staroytny zwizek midzy tymi narodami.

Inne ludy równie migroway na poudnie za Sahar i do Afryki Zachodniej. Zgodnie z wtpliw tradycj arabsk, Almorawidowie udali si na poudnie i podbili staroytne i rozlege Imperium Ghany okoo 1076 roku. W latach 16441674 rdzenni mieszkacy tego obszaru, czyli wspóczesnej Mauretanii, podjli ostatni wysiek, by odeprze Jemeskich Arabów Maqil, którzy byli inwazji na ich terytorium. Ten wysiek, który si nie powiód, jest znany jako wojna pod Char Bouba . Najedcy byli prowadzeni przez plemi Beni Hassan . Potomkowie wojowników Beni Hassan sta si górna warstwa z mauretaskim spoeczestwa. Hassaniya , beduiski dialekt arabski nazwany na cze Beni Hassana, sta si dominujcym jzykiem wród w duej mierze koczowniczej populacji.

Berberowie zachowali niszowe wpywy, wytwarzajc wikszo maratoczyków w regionie , jak nazywa si tych, którzy zachowuj i nauczaj tam tradycji islamskiej.

Historia kolonialna

Portugalski Imperium rzdzone Arguin ( portugalski : Arguim ) z 1445 roku, po ksi Henryk eglarz zaoy FEITORIA , a do 1633 roku.
Po Portugalii, Holendrzy , a nastpnie Francuzi przejli kontrol nad Arguinem, a do porzucenia go w 1685 roku.

Od koca XIX wieku Francja przeja terytoria dzisiejszej Mauretanii, od obszaru rzeki Senegal na pónoc. W 1901 r . misj cesarsk obj Xavier Coppolani . Dziki poczeniu strategicznych sojuszy z plemionami Zawaya i presji militarnej na nomadów wojowników Hassane, udao mu si rozszerzy francuskie rzdy na emiraty mauretaskie . Poczwszy od 1903 i 1904, armiom francuskim udao si zaj Trarza , Brakna i Tagant , ale pónocny emirat Adrar wytrzyma duej, wspomagany przez antykolonialn rebeli (lub dihad ) szejka Maa al-Aynayn i rebeliantów z Tagant i inne okupowane regiony. W 1904 r. Francja zorganizowaa terytorium Mauretanii i staa si czci francuskiej Afryki Zachodniej , najpierw jako protektorat, a póniej jako kolonia . W 1912 r. armie francuskie pokonay Adrar i wczyy go do terytorium Mauretanii.

Francuskie rzdy przyniosy prawne zakazy niewolnictwa i zakoczyy wojny midzy klanami. W okresie kolonialnym 90% populacji pozostao koczowniczymi. Stopniowo wiele osób nalecych do ludów osiadych, których przodkowie zostali wygnani wieki wczeniej, zaczo migrowa do Mauretanii. Do 1960 roku stolic francuskiej Afryki Zachodniej byo Saint-Louis w Senegalu. Kiedy Senegal uzyska niepodlego w tym roku, Francja wybraa Nouakchott na miejsce nowej stolicy Mauretanii. W tym czasie Nouakchott byo niewiele wicej ni ufortyfikowan wiosk (lub "ksar" ).

Po odzyskaniu niepodlegoci przez Mauretani migrowaa do niej wiksza liczba rdzennych ludów Afryki Subsaharyjskiej ( Haalpulaar , Soninke i Wolof ), z których wikszo osiedlia si na pónoc od rzeki Senegal . Wielu z tych nowo przybyych zostao wyksztaconych w jzyku francuskim i francuskich zwyczajach i zostao urzdnikami, onierzami i administratorami w nowym pastwie. W tym samym czasie Francuzi militarnie tumili najbardziej nieprzejednane plemiona Hassane na pónocy. Presja francuska na te plemiona zmienia istniejc równowag si i pojawiy si nowe konflikty midzy populacjami poudniowymi a Maurami.

Wspóczesne niewolnictwo w Mauretanii nadal istnieje w rónych formach. Wedug niektórych szacunków tysice Mauretaczyków wci pozostaje w niewoli . Raport CNN z 2012 r., Ostatnia twierdza niewolnictwa, autorstwa Johna D. Suttera, opisuje i dokumentuje trwajce kultury wacicieli niewolników. Ta spoeczna dyskryminacja jest stosowana gównie przeciwko czarnym Maurom (Haratin) w pónocnej czci kraju, gdzie dominuj plemienne elity wród biaych Maurów ( Bidh'an , Arabowie mówicy po Hassaniya i Arabizowani Berberowie ). Praktyki niewolnictwa istniej równie wród grup etnicznych Afryki Subsaharyjskiej na poudniu.

Wielkie susze na Sahelu na pocztku lat 70. spowodoway ogromne zniszczenia w Mauretanii, zaostrzajc problem ubóstwa i konfliktów. Zarabizowane dominujce elity reagoway na zmieniajce si okolicznoci i na wezwania arabskich nacjonalistów z zagranicy, zwikszajc presj na zarabizowanie wielu aspektów ycia Mauretanii, takich jak prawo i system edukacji. Bya to take reakcja na konsekwencje dominacji francuskiej pod rzdami kolonialnymi. Zaproponowano róne modele zachowania rónorodnoci kulturowej kraju, ale aden z nich nie zosta z powodzeniem wdroony.

Ta niezgoda etniczna bya widoczna podczas przemocy midzy spoecznociami, która wybucha w kwietniu 1989 r. (" Wojna graniczna Mauretasko-Senegalska "), ale od tego czasu ucicha. Mauretania pod koniec lat osiemdziesitych wydalia okoo 70 000 Mauretaczyków z Afryki Subsaharyjskiej. Napicia etniczne i delikatna kwestia niewolnictwa przeszego, a na niektórych obszarach teraniejszego nadal s wanymi tematami debaty politycznej w tym kraju. Znaczna cz ze wszystkich grup poszukuje bardziej zrónicowanego, pluralistycznego spoeczestwa.

Konflikt z Sahar Zachodni

Nawakszut to stolica i najwiksze miasto Mauretanii. Jest to jedno z najwikszych miast Sahary .

Midzynarodowy Trybuna Sprawiedliwoci stwierdzi, e pomimo pewnego dowodu zarówno Maroko i wizi prawnej Mauretanii przed hiszpaskiej kolonizacji, ani zestaw wizi bya wystarczajca, aby wpywa na stosowanie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Deklaracji w sprawie przyznania niepodlegoci krajom i narodom kolonialnym Ludy do Sahary Zachodniej .

Mauretania wraz z Marokiem anektowaa terytorium Sahary Zachodniej w 1976 r., przy czym Mauretania przeja doln jedn trzeci na wniosek Hiszpanii, byego mocarstwa cesarskiego. Po kilku stratach militarnych Polisario silnie uzbrojonych i wspieranych przez Algieri, regionaln potg i rywala Maroka Mauretania wycofaa si w 1979 r. Jej roszczenia przejo Maroko.

Ze wzgldu na sabo ekonomiczn Mauretania bya marginalnym graczem w sporze terytorialnym, a jej oficjalne stanowisko jest takie, e yczy sobie dogodnego rozwizania, które byoby obopólne akceptowalne dla wszystkich stron. Podczas gdy wikszo Sahary Zachodniej jest okupowana przez Maroko, ONZ nadal uwaa Sahar Zachodni za terytorium, które musi wyrazi swoje yczenia dotyczce pastwowoci. Referendum, pierwotnie zaplanowane na 1992 r., nadal ma si odby w przyszoci, pod auspicjami ONZ, w celu ustalenia, czy rdzenni Sahrawi chc by niezaleni, jako Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna , czy te by czci Maroko.

Era starego taty (1960-1978)

Mauretania staa si niepodlegym pastwem w listopadzie 1960 r. W 1964 r. prezydent Moktar Ould Daddah , pierwotnie zainstalowany przez Francuzów, sformalizowa Mauretani jako pastwo jednopartyjne z now konstytucj , ustanawiajc autorytarny reim prezydencki. Parti du Peuple Mauritanien (PPM) naleca do taty staa si organizacj rzdzc w systemie jednopartyjnym . Prezydent uzasadni to tym, e Mauretania nie bya gotowa na zachodni demokracj wielopartyjn . Zgodnie z t jednopartyjn konstytucj Daddah zosta ponownie wybrany w bezspornych wyborach w 1976 i 1978.

Daddah zosta obalony w zamachu stanu bezkrwawej w dniu 10 lipca 1978 roku przyniós krajowi bliskim upadku przez katastrofalnej wojny do aneksu z poudniow cz z Sahary Zachodniej , oprawione jako próba stworzenia Greater Mauretanii .

Rzdy wojskowe CMRN i CMSN (1978-1984)

Chinguetti byo orodkiem stypendiów islamskich w Afryce Zachodniej.

Pukownik Mustafa Ould Salek s CMRN junta okazay si niezdolne albo ustanowienie silnej bazy wadzy lub wydobycia kraju z jego destabilizacji konfliktu z Saharyjskiej ruchu oporu, Front Polisario . Szybko upad i zosta zastpiony przez inny rzd wojskowy, CMSN .

Energiczny pukownik Mohamed Khouna Ould Haidallah wkrótce zosta jego siaczem . Rezygnujc z wszelkich roszcze do Sahary Zachodniej, znalaz pokój z Polisario i poprawi stosunki z jego gównym sponsorem, Algieri. Pogorszyy si jednak stosunki z Marokiem, drug stron konfliktu, i jej europejskim sojusznikiem, Francj. Niestabilno trwaa nadal, a ambitne próby reform Haidallah upady. Jego reim by nkany przez próby zamachów stanu i intrygi wewntrz wojskowego establishmentu. Stawa si coraz bardziej kwestionowany ze wzgldu na jego surowe i bezkompromisowe rodki wobec przeciwników; wielu dysydentów trafio do wizienia, a niektórzy zostali straceni. W 1981 roku niewolnictwo zostao formalnie zniesione przez prawo, czynic Mauretani ostatnim krajem na wiecie, który to zrobi.

Zasada Ould Tayi (1984-2005)

W grudniu 1984 roku Haidallah zosta obalony przez pukownika Maaouy Ould Sid'Ahmeda Tay , który zachowujc cis kontrol wojskow, rozluni klimat polityczny.

Ould Taya moderowa poprzednie proalgierskie stanowisko Mauretanii i przywróci wizi z Marokiem pod koniec lat osiemdziesitych. Pogbi te wizi pod koniec lat 90. i na pocztku XXI wieku, w ramach denia Mauretanii do przycignicia wsparcia ze strony pastw zachodnich i pastw arabskich sprzymierzonych z Zachodem. Mauretania nie cofna uznania rzdu na uchodstwie Sahary Zachodniej w Polisario i pozostaje w dobrych stosunkach z Algieri. Jej stanowisko w sprawie konfliktu w Saharze Zachodniej jest od lat 80. XX wieku cile neutralne.

Mauretania-Senegal Border War rozpocz w wyniku konfliktu w Diawara midzy pasterzami Maurów Mauretanii i Senegalu rolników ponad prawa wypasu. 9 kwietnia 1989 r. stranicy mauretascy zabili dwóch Senegalczyków.

Po tym incydencie wybucho kilka zamieszek w Bakel , Dakarze i innych miastach Senegalu, skierowanych przeciwko gównie zrabizowanym Mauretaczykom, którzy zdominowali lokalny handel detaliczny. Zamieszki, dodajc do ju istniejcych napi, doprowadziy do kampanii terroru przeciwko czarnym Mauretaczykom, których Bidha'an czsto postrzega jako Senegalczyków, niezalenie od ich narodowoci. Gdy konflikt z Senegalem na ma skal trwa w latach 1990/91, rzd mauretaski angaowa si lub zachca do aktów przemocy i przejmowania mienia skierowanego przeciwko grupie etnicznej Halpularen. Napicie zakoczyo si midzynarodowym transportem lotniczym, na który Senegal i Mauretania zgodziy si pod presj midzynarodow, aby zapobiec dalszej przemocy. Rzd mauretaski wypdzi tysice czarnych Mauretaczyków. Wikszo z tych tak zwanych Senegalczyków miaa niewielkie lub adne powizania z Senegalem, a wielu z nich zostao repatriowanych z Senegalu i Mali po 2007 roku. Dokadna liczba wydale nie jest znana, ale Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodców (UNHCR) szacuje, e , w czerwcu 1991 r. 52 995 uchodców mauretaskich mieszkao w Senegalu i co najmniej 13 000 w Mali.

Partie opozycyjne zostay zalegalizowane, aw 1991 r. zatwierdzono now konstytucj, która pooya kres formalnym rzdom wojskowym. Jednak zwycistwa wyborcze prezydenta Oulda Tayi zostay odrzucone przez niektóre grupy opozycyjne jako oszustwo.

Pod koniec lat osiemdziesitych Ould Taya nawiza blisk wspóprac z Irakiem i kontynuowa silnie arabsk lini nacjonalistyczn . Mauretania stawaa si coraz bardziej izolowana na arenie midzynarodowej, a napicia z krajami zachodnimi rosy dramatycznie po tym, jak podczas wojny w Zatoce w 1991 r . zaja stanowisko proirackie . Od poowy do koca lat 90. Mauretania przestawia swoj polityk zagraniczn na zacienion wspóprac z USA i Europ. Zosta nagrodzony projektami normalizacji dyplomatycznej i pomocy. 28 padziernika 1999 Mauretania doczya do Egiptu, Palestyny i Jordanii jako jedyni czonkowie Ligi Arabskiej, którzy oficjalnie uznali Izrael . Ould Taya rozpocz równie wspóprac ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie dziaa antyterrorystycznych, co zostao skrytykowane przez niektóre organizacje praw czowieka. (Patrz take Stosunki zagraniczne Mauretanii ).

Podczas reimu prezydenta Ould Tayi Mauretania rozwina si gospodarczo, rop naftow odkrya w 2001 roku firma Woodside Company.

Przewrót wojskowy w sierpniu 2005 r.

3 sierpnia 2005 r. wojskowy zamach stanu pod dowództwem pukownika Ely Ould Mohameda Valla zakoczy dwadziecia jeden lat rzdów prezydenta Maaouyi Oulda Sid'Ahmeda Tayi . Korzystajc z obecnoci Oulda Tayi na pogrzebie saudyjskiego króla Fahda , wojsko, w tym czonkowie gwardii prezydenckiej, przejo kontrol nad kluczowymi punktami stolicy Nawakszut . Przewrót odby si bez utraty ycia. Nazywajc siebie Wojskow Rad Sprawiedliwoci i Demokracji, funkcjonariusze wydali nastpujce owiadczenie:

Narodowe siy zbrojne i siy bezpieczestwa jednogonie postanowiy pooy definitywny kres opresyjnej dziaalnoci nieistniejcej ju wadzy, z powodu której nasz naród cierpia w cigu ostatnich lat.

Rada Wojskowa wydaa póniej kolejne owiadczenie mianujce pukownika Mohameda Valla prezesem i dyrektorem krajowej policji Sûreté Nationale . Vall, niegdy uwaany za mocnego sojusznika obecnie odsunitego prezydenta, pomóg Ould Tayi w zamachu stanu, który pierwotnie doprowadzi go do wadzy, a póniej suy jako jego szef ochrony. Jako czonków rady wymieniono szesnastu innych funkcjonariuszy.

Cho uwanie obserwowany przez spoeczno midzynarodow, zamach stanu zosta powszechnie zaakceptowany, a junta wojskowa zorganizowaa wybory w obiecanym dwuletnim terminie. W referendum 26 czerwca 2006 r. wikszo Mauretaczyków (97%) zatwierdzia now konstytucj, która ograniczaa czas trwania prezydentury na urzdzie. Przywódca junty , pk Vall, obieca dotrzyma referendum i pokojowo zrezygnowa z wadzy. Nawizanie stosunków Mauretanii z Izraelem   jest to jedno z zaledwie trzech pastw arabskich, które uznaj Izrael zostao utrzymane przez nowy reim, pomimo powszechnej krytyki ze strony opozycji. Uwaali to stanowisko za spucizn po próbach reimu Tayi, by zyska przychylno Zachodu.

Wybory parlamentarne i samorzdowe w Mauretanii odbyy si 19 listopada i 3 grudnia 2006 r.

Wybory prezydenckie 2007

Pierwsze w peni demokratyczne wybory prezydenckie w Mauretanii odbyy si 11 marca 2007 r. Po przewrocie wojskowym w 2005 r. wybory zakoczyy si ostatecznym przejciem od wadzy wojskowej do cywilnej. -wybory kandydatów.

Wybory wygra w drugiej turze gosowania Sidi Ould Cheikh Abdallahi , a tu za nim uplasowa si Ahmed Ould Daddah .

wojskowy zamach stanu w 2008 r.

6 sierpnia 2008 r. szef stray prezydenckiej przej paac prezydencki w Nawakszut, dzie po tym, jak 48 deputowanych partii rzdzcej zrezygnowao w protecie przeciwko polityce prezydenta Abdallahiego. Wojsko otoczyo kluczowe obiekty rzdowe, w tym budynek telewizji pastwowej, po tym, jak prezydent zwolni wyszych oficerów, w tym jednego z szefów stray prezydenckiej. Prezydent, premier Yahya Ould Ahmed Waghef i Mohamed Ould R'zeizim, minister spraw wewntrznych, zostali aresztowani.

Przewrót koordynowa genera Mohamed Ould Abdel Aziz , byy szef sztabu armii mauretaskiej i szef gwardii prezydenckiej, który zosta niedawno zwolniony. Rzecznik prezydenta Mauretanii, Abdoulaye Mamadouba, powiedzia, e prezydent, premier i minister spraw wewntrznych zostali aresztowani przez renegatów wyszych oficerów armii mauretaskiej i s przetrzymywani w areszcie domowym w paacu prezydenckim w stolicy. W pozornie udanym i bezkrwawym zamachu stanu córka Abdallahiego, Amal Mint Cheikh Abdallahi, powiedziaa: Agenci bezpieczestwa z BASEP (Prezydenckiego Batalionu Bezpieczestwa) przybyli do naszego domu i zabrali mojego ojca. Wród spiskowców zamachu stanu, którzy zostali zwolnieni na mocy dekretu prezydenckiego na krótko wczeniej, znaleli si Abdel Aziz, genera Muhammad Ould Al-Ghazwani, genera Philippe Swikri i genera brygady (Aqid) Ahmad Ould Bakri.

Po zamachu stanu

Mauretaski deputowany Mohammed Al Mukhtar twierdzi, e wielu mieszkaców tego kraju poparo przejcie rzdu, który sta si reimem autorytarnym pod rzdami prezydenta, który zmarginalizowa wikszo w parlamencie. Zamach ten popar równie rywal Abdallahiego w wyborach 2007 roku, Ahmed Ould Daddah. Jednak reim Abdela Aziza by izolowany na arenie midzynarodowej i podlega sankcjom dyplomatycznym oraz anulowaniu niektórych projektów pomocowych. Znalaza niewielu zwolenników zagranicznych (m.in. Maroko, Libia i Iran), podczas gdy Algieria, Stany Zjednoczone, Francja i inne kraje europejskie skrytykoway zamach stanu i nadal odnosiy si do Abdallahiego jako prawowitego prezydenta Mauretanii. W kraju grupa partii skupia si wokó Abdallahiego, aby kontynuowa protesty przeciwko zamachowi stanu, co spowodowao, e junta zakazaa demonstracji i rozprawia si z dziaaczami opozycji. Presja midzynarodowa i wewntrzna ostatecznie wymusia uwolnienie Abdallahiego, którego zamiast tego umieszczono w areszcie domowym w swojej rodzinnej wiosce. Nowy rzd zerwa stosunki z Izraelem. W marcu 2010 roku minister spraw zagranicznych Mauretanii Mint Hamdi Ould Mouknass ogosia, e Mauretania zerwaa stosunki z Izraelem w cakowity i definitywny sposób.

Po zamachu Abdel Aziz nalega na przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich w celu zastpienia Abdallahiego, ale zosta zmuszony do przeoenia ich z powodu wewntrznej i midzynarodowej opozycji. Wiosn 2009 roku junta wynegocjowaa porozumienie z niektórymi postaciami opozycji i midzynarodowymi partiami. W rezultacie Abdallahi formalnie zrezygnowa w wyniku protestu, poniewa stao si jasne, e niektóre siy opozycji odeszy od niego, a wikszo midzynarodowych graczy, w szczególnoci Francja i Algieria, teraz sprzymierzya si z Abdelem Azizem. Stany Zjednoczone nadal krytykoway zamach stanu, ale nie sprzeciwiay si aktywnie wyborom.

Rezygnacja Abdallahiego umoliwia wybór Abdela Aziza na prezydenta cywilnego 18 lipca wikszoci 52% gosów. Wielu byych zwolenników Abdallahi krytykowao to jako wybieg polityczny i odmówio uznania wyników. Argumentowali, e wybory zostay sfaszowane z powodu kontroli junty i skaryli si, e spoeczno midzynarodowa zawioda opozycj. Mimo skarg, wybory zostay niemal jednogonie zaakceptowane przez kraje zachodnie, arabskie i afrykaskie, które zniosy sankcje i wznowiy stosunki z Mauretani. Wydaje si, e pod koniec lata Abdel Aziz zabezpieczy swoj pozycj i zyska szerokie midzynarodowe i wewntrzne poparcie. Niektóre osoby, takie jak przewodniczcy Senatu Messaoud Ould Boulkheir , nadal odrzucay nowy porzdek i wzyway do rezygnacji Abdela Aziza.

W lutym 2011 roku fale Arabskiej Wiosny rozprzestrzeniy si na Mauretani , gdzie tysice ludzi wyszy na ulice stolicy.

W listopadzie 2014 r. Mauretania zostaa zaproszona jako pastwo niebdce czonkami na szczyt G20 w Brisbane.

W sierpniu 2019 r. Mohamed Ould Ghazouani zosta zaprzysiony na dziesitego prezydenta Mauretanii od czasu uzyskania przez ni niepodlegoci od Francji w 1960 r. Jego poprzednik Mohamed Ould Abdel Aziz rzdzi krajem przez 10 lat. Rzdzca partia Zwizek na rzecz Republiki (UPR) zostaa zaoona przez Aziza w 2009 roku.

Geografia

Mauretania ley w zachodnim regionie kontynentu afrykaskiego i jest na ogó paska, jej 1 030 700 kilometrów kwadratowych tworzy rozlege, suche równiny poprzecinane okazjonalnymi grzbietami i wychodniami przypominajcymi klify. Graniczy z Pónocnym Oceanem Atlantyckim , midzy Senegalem a Sahar Zachodni , Mali i Algieri . Jest uwaany za cz zarówno Sahelu, jak i Maghrebu . Okoo trzy czwarte Mauretanii to pustynia lub pópustynia. W wyniku przeduajcej si, dotkliwej suszy, od poowy lat 60. pustynia powiksza si.

Szereg skarp wychodzi na poudniowy zachód, przecinajc podunie te równiny w centrum kraju. Skarpy oddzielaj równie szereg paskowyów z piaskowca, z których najwyszy to paskowy Adrar , osigajcy wysoko 500 metrów lub 1600 stóp. U podnóa niektórych skarp le wiosenne oazy. Pojedyncze szczyty, czsto bogate w mineray, wznosz si ponad paskowyami; mniejsze szczyty nazywane s guelbs, a wiksze kedias. Koncentryczny Guelb er Richat jest wanym elementem regionu pónocno-rodkowego. Kediet ej Jill , w pobliu miasta Zouîrât , ma wysoko 915 metrów (3000 stóp) i jest najwyszym szczytem. Paskowye stopniowo opadaj w kierunku pónocno-wschodnim do jaowego El Djouf , czyli Pustej Dzielnicy, rozlegego regionu duych wydm, które cz si z Sahar . Na zachodzie, midzy oceanem a paskowyami, znajduj si na przemian obszary równin gliniastych (regs) i wydm (ergów), z których niektóre przesuwaj si z miejsca na miejsce, stopniowo przesuwane przez silne wiatry. Wydmy generalnie zwikszaj rozmiar i mobilno w kierunku pónocnym.

Pasy naturalnej rolinnoci, odpowiadajce wzorcowi opadów, rozcigaj si ze wschodu na zachód i rozcigaj si od ladów lasów tropikalnych wzdu rzeki Sénégal po zarola i sawanny na poudniowym wschodzie. Tylko piaszczysta pustynia znajduje si w centrum i na pónocy kraju. Mauretania jest domem dla siedmiu ldowych ekoregionów: Sahelijskiej sawanny akacjowej , zachodnio-sudaskiej sawanny , saharyjskich halofitów , przybrzenej pustyni atlantyckiej , pónocnosaharyjskich stepów i lasów , poudniowosaharyjskich stepów i lasów oraz zachodnio-saharyjskich lasów górskich .

Richat Struktura , nazwany Oko Sahary , to formacja skalna przypominajca koncentryczne okrgi w Adrar Plateau , niedaleko wadan , rodkowo-zachodniej Mauretanii.

Dzikiej przyrody

rzd i politycy

Parlament Mauretanii skada si z pojedynczej komory , w Zgromadzeniu Narodowym . Skadajcy si ze 157 czonków, reprezentanci wybierani s na picioletni kadencj w okrgach jednomandatowych .

Do 2017 r. parlament posiada izb wysz, Senat . Senat liczy 56 czonków, 53 czonków wybieranych na szecioletni kadencj przez radnych gminnych, z czego jedna trzecia odnawiana co dwa lata i 3 czonków wybieranych przez Mauretaczyków za granic. Zosta zniesiony w 2017 roku, po referendum .

Prezydent Mauretanii bezporednio wybierany bezwzgldn wikszoci w gosowaniu powszechnym w 2 rundach razie potrzeby na okres 5 lat (kwalifikujcych si na drug kadencj). Ostatnie wybory odbyy si 22 czerwca 2019 r., kolejne zaplanowano na 22 czerwca 2024 r. Premier mianowany przez prezydenta.

Podziay administracyjne

Biurokracja rzdowa skada si z tradycyjnych ministerstw, agencji specjalnych i firm parapastwowych . Ministerstwo Spraw Wewntrznych przewodzi systemowi gubernatorów regionalnych i prefektów wzorowanemu na francuskim systemie administracji lokalnej. W ramach tego systemu Mauretania jest podzielona na 15 regionów ( wilaya lub régions ).

Kontrola jest cile skoncentrowana w wadzy wykonawczej rzdu centralnego, ale seria wyborów krajowych i samorzdowych od 1992 r. spowodowaa ograniczon decentralizacj . Regiony te s podzielone na 44 departamenty ( moughataa ). Regiony i okrg stoeczny (w porzdku alfabetycznym) oraz ich stolice to:

Adrar Region Assaba Region Brakna Region Dakhlet Nouadhibou Region Gorgol Region Guidimaka Region Hodh Ech Chargui Region Hodh El Gharbi Region Inchiri Region Nouakchott Tagant Region Tiris Zemmour Region Trarza RegionKlikalna mapa Mauretanii przedstawiajca jej dwanacie regionów i jedn stolic.
O tym obrazie
Region Kapita #
Adrar Atar 1
Assaba Kiffa 2
Brakna Noga 3
Dakhlet Nouadhibou Nawazibu 4
Gorgol Kaédi 5
Guidimaka Sélibaby 6
Hodh Ech Chargui Nema 7
Hodh El Gharbi Ayoun el Atrous 8
Inchiri Akjoujt 9
Nawakszut-Nord Dar-Naim 10
Nawakszut-Zachód Tevragh-Zeina 10
Nawakszut-Sud Arafat 10
Tagant Tidjikdja 11
Tiris Zemmour Zouérat 12
Trarza Rosso 13

Gospodarka

Mauretania, mimo e jest bogata w zasoby naturalne, ma niski PKB. Wikszo ludnoci nadal utrzymuje si z rolnictwa i hodowli, mimo e wikszo nomadów i wielu rolników produkujcych na wasne potrzeby zostao zmuszonych do wyjazdu do miast przez nawracajce susze w latach 70. i 80. XX wieku. Mauretania posiada rozlege zoa rudy elaza, które stanowi prawie 50% cakowitego eksportu. Firmy wydobywcze zota i miedzi otwieraj kopalnie w gbi kraju.

Pierwszy gbokowodny port w kraju zosta otwarty w 1986 r. w pobliu Nawakszut . W ostatnich latach susza i ze zarzdzanie gospodarcze doprowadziy do narastania zaduenia zagranicznego. W marcu 1999 r. rzd podpisa porozumienie ze wspóln misj Banku wiatowego i Midzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie wartego 54 mln dolarów instrumentu na rzecz dostosowania strukturalnego (ESAF). Jedn z kluczowych kwestii pozostaje prywatyzacja. Mao prawdopodobne jest, aby Mauretania zrealizowaa cele ESAF dotyczce rocznego wzrostu PKB na poziomie 4-5%.

Ropa zostaa odkryta w Mauretanii w 2001 roku na polu Chinguetti na morzu . Cho potencjalnie istotny dla gospodarki Mauretanii, jego ogólny wpyw jest trudny do przewidzenia. Mauretania zostaa opisana jako desperacko biedny pustynny kraj, który obejmuje wiat arabski i afrykaski i jest najnowszym, cho maym producentem ropy naftowej w Afryce. W gbi ldu w basenie Taoudeni mog znajdowa si dodatkowe rezerwy ropy , cho trudne warunki spowoduj, e wydobycie bdzie kosztowne.

Rzd Zjednoczonych Emiratów Arabskich za porednictwem pilotaowego zielonego miasta Masdar zainstalowa nowe elektrownie soneczne, aby dostarczy dodatkowe 16,6 megawatów energii elektrycznej. Elektrownie zasil okoo 39 000 domów i ogranicz 27 850 ton emisji dwutlenku wgla rocznie.

Dane demograficzne

Populacja
Rok Milion
1950 0,7
2000 2,7
2018 4.4

Od 2018 roku Mauretania liczy okoo 4,3 miliona. Miejscowa ludno skada si z trzech gównych grup etnicznych: Bidhan lub biali Maurowie, Haratin lub czarni Maurowie i Afrykanie Zachodni . 53% Bidhan, 30% Haratin i 17% inne. Szacunki lokalnego urzdu statystycznego wskazuj, e Bidhan stanowi okoo 53% mieszkaców. Mówi po arabsku Hassaniya i s gównie pochodzenia arabsko-berberyjskiego . Haratin stanowi okoo 34% populacji. S potomkami pierwotnych mieszkaców terenów Tassili n'Ajjer i Acacus Mountain w epoce epipalaeolitu . Pozostae 13% ludnoci skada si w duej mierze z rónych grup etnicznych pochodzenia zachodnioafrykaskiego. Wród nich s niger-Kongo -speaking Halpulaar (fulbe) Soninke , Bambar i wolof .

Religia

Religie Mauretanii
islam
99,9%
chrzecijastwo
0,1%

Mauretania jest prawie w 100% muzumaska, a wikszo mieszkaców naley do wyznania sunnickiego . The Sufi zlece, Tijaniyah i Qadiriyyah, maj ogromny wpyw nie tylko w kraju, ale w Maroku, Algierii, Senegalu i innych krajach ssiedzkich, jak równie. Diecezja Nawakszut , zaoona w 1965 roku, suy 4.500 katolików w Mauretanii (mieszkacy, gównie zagranicznych z Afryki Zachodniej i Europie).

W Mauretanii istniej skrajne ograniczenia wolnoci religii i przekona; jest jednym z trzynastu krajów na wiecie, które karz ateizm mierci. 27 kwietnia 2018 r. Zgromadzenie Narodowe uchwalio ustaw, która nakada obowizek kary mierci dla kadego skazanego za bluniercz mow i czyny uznane za witokradcze. Nowe prawo eliminuje moliwo na podstawie artykuu 306 zastpienia kary mierci kar mierci za niektóre przestpstwa zwizane z apostazj, jeli sprawca natychmiast pokutuje. Prawo przewiduje równie kar do dwóch lat wizienia i grzywn w wysokoci do 600 000 Ouguiya (okoo 14 630 EUR) za obraz nieprzyzwoitoci publicznej i wartoci islamskich oraz zamanie zakazów Allaha lub pomoc w ich amaniu.

Jzyki

Arabski jest jzykiem urzdowym i narodowym Mauretanii. Lokalna odmiana mówiona, znana jako Hassaniya , zawiera wiele sów berberyjskich i znacznie róni si od Modern Standard Arabic, który jest uywany do oficjalnej komunikacji. Pulaar , Soninke i Wolof su równie jako jzyki narodowe. Francuski jest powszechnie uywany w mediach i wród wyksztaconych klas.

Zdrowie

W 2011 roku rednia dugo ycia w chwili urodzenia wynosia 61,14 lat. Wydatki per capita na zdrowie wyniosy 43 USD (PPP) w 2004 roku. Wydatki publiczne stanowiy 2% PKB w 2004 roku, a prywatne 0,9% PKB w 2004 roku. Na pocztku XXI wieku na 100 000 osób przypadao 11 lekarzy. miertelno niemowlt wynosi 60,42 zgonów/1000 ywych urodze (dane szacunkowe z 2011 r.).

Wskanik otyoci wród mauretaskich kobiet jest wysoki, by moe czciowo ze wzgldu na tradycyjne standardy pikna w niektórych regionach, wedug których otye kobiety s uwaane za pikne, a szczupe za chore.

Edukacja

Od 1999 r. cae nauczanie w pierwszej klasie szkoy podstawowej odbywa si w jzyku Modern Standard Arabic ; Francuski jest wprowadzany na drugim roku i jest uywany do prowadzenia wszystkich przedmiotów naukowych. Wzrasta uycie jzyka angielskiego .

Mauretania ma Uniwersytet Nouakchott i inne instytucje szkolnictwa wyszego, ale wikszo dobrze wyksztaconych Mauretaczyków studiowaa poza granicami kraju. Wydatki publiczne na edukacj stanowiy 10,1% wydatków rzdowych w latach 20002007.

Prawa czowieka

Rzd Abdallahi by powszechnie postrzegany jako skorumpowany i majcy ograniczony dostp do informacji rzdowych. Nadal problemem byy seksizm, rasizm, okaleczanie eskich narzdów pciowych , praca dzieci, handel ludmi i polityczna marginalizacja grup etnicznych w duej mierze pochodzcych z poudnia. Homoseksualizm jest nielegalne i stanowi przestpstwo kapita w Mauretanii.

Po zamachu stanu w 2008 r. wojskowy rzd Mauretanii stan w obliczu powanych sankcji midzynarodowych i wewntrznych niepokojów. Amnesty International oskarya j o stosowanie skoordynowanych tortur wobec winiów kryminalnych i politycznych. Amnesty zarzucia mauretaskiemu systemowi prawnemu, zarówno przed, jak i po zamachu stanu z 2008 roku, dziaanie z cakowitym lekcewaeniem procedur prawnych, sprawiedliwego procesu lub humanitarnego pozbawienia wolnoci. Organizacja powiedziaa, e rzd mauretaski praktykowa zinstytucjonalizowane i cige stosowanie tortur w caej swojej historii po odzyskaniu niepodlegoci, pod rzdami wszystkich swoich przywódców.

Amnesty International w 2008 roku twierdzia, e tortury s powszechne w Mauretanii, stwierdzajc, e ich stosowanie jest gboko zakorzenione w kulturze si bezpieczestwa, które uywaj ich jako systemu ledztw i represji. Stosowane formy tortur obejmuj oparzenia papierosami, poraenia prdem i przemoc seksualn, stwierdzia Amnesty International. W 2014 roku Departament Stanu Stanów Zjednoczonych uzna tortury ze strony mauretaskich organów cigania za jeden z centralnych problemów zwizanych z prawami czowieka w kraju. Juan E. Méndez , niezaleny ekspert ds. praw czowieka z Organizacji Narodów Zjednoczonych, poinformowa w 2016 r., e w Mauretanii istniej zabezpieczenia prawne przed torturami, ale nie s stosowane, wskazujc na prawie cakowity brak dochodze w sprawie zarzutów stosowania tortur.

Wedug Raportu Praw Czowieka Departamentu Stanu USA z 2010 r. naduycia w Mauretanii obejmuj:

...zncanie si nad zatrzymanymi i winiami; bezkarno si bezpieczestwa; dugotrwae aresztowanie tymczasowe; surowe warunki wizienne; arbitralne aresztowania; ograniczenia wolnoci prasy i zgromadze; korupcja; dyskryminacja kobiet; okaleczanie eskich narzdów pciowych (FGM); maestwo dzieci; marginalizacja polityczna grup etnicznych z poudnia; dyskryminacja rasowa i etniczna; niewolnictwo i praktyki zwizane z niewolnictwem; i pracy dzieci.

Wspóczesne niewolnictwo

Niewolnictwo utrzymuje si w Mauretanii, mimo e jest zakazane. Jest to wynik historycznego systemu kastowego , który prowadzi do niewolnictwa opartego na pochodzeniu. Zniewoleni to Haratin o ciemniejszej skórze , a ich wacicielami s Maurowie o janiejszej skórze.

W 1905 r. francuska administracja kolonialna ogosia koniec niewolnictwa w Mauretanii, z bardzo maym sukcesem. Chocia nominalnie zniesione w 1981 roku, posiadanie niewolników nie byo nielegalne a do 2007 roku.

Raport Departamentu Stanu USA z 2010 roku stwierdza: Wysiki rzdu nie byy wystarczajce do egzekwowania prawa antyniewolniczego. adne przypadki nie zostay pomylnie wszczte na mocy prawa antyniewolniczego, mimo e de facto niewolnictwo istnieje w Mauretanii.

W 2012 roku oszacowano, e 10% do 20% ludnoci Mauretanii (od 340 000 do 680 000 osób) yje w niewoli.

W 2012 roku minister rzdu stwierdzi, e niewolnictwo ju nie istnieje w Mauretanii. Jednak wedug Global Slavery Index organizacji Walk Free Foundation w 2018 r. w Mauretanii byo okoo 90 000 zniewolonych osób, czyli okoo 2% populacji.

Przeszkody w zakoczeniu niewolnictwa w Mauretanii obejmuj:

  • Trudno w egzekwowaniu prawa na rozlegej pustyni kraju
  • Ubóstwo, które ogranicza moliwoci utrzymania si niewolników w przypadku uwolnienia
  • Wiara, e niewolnictwo jest czci naturalnego porzdku tego spoeczestwa.
Zbiór Koranu w bibliotece w Chinguetti

Kultura

Zdjcia do kilku filmów dokumentalnych i filmów miay miejsce w Mauretanii, w tym Fort Saganne (1984), Pity element (1997), Winged Migration (2001) i Timbuktu (2014).

The T'heydinn jest czci tradycji ustnej Maurów .

Biblioteki Chinguetti zawieraj tysice redniowiecznych rkopisów.

Zobacz te

Flaga Mauretanii.svg Portal Mauretanii

Bibliografia

Dalsza lektura

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Eryk Mazurkiewicz

Bardzo ciekawy ten post o Mauretania.

Marcelina Lewandowski

Myślałem, że wiem już wszystko o zmiennej, ale w tym artykule zweryfikowałem, że pewne szczegóły, które uważałem za dobre, nie były tak dobre. Dziękuję za informacje.

Malwina Stasiak

Informacje o zmiennej Mauretania są bardzo ciekawe i rzetelne, podobnie jak pozostałe artykuły, które przeczytałem do tej pory, a jest ich już wiele, bo na randkę na Tinderze czekam prawie godzinę i się nie pojawia, więc daje mi to, że mnie to wystawiło. Korzystam z okazji, aby zostawić kilka gwiazdek dla firmy i srać na moje pieprzone życie.

Danuta Laskowski

To dobry artykuł dotyczący Mauretania. Podaje niezbędne informacje, bez ekscesów.

Franciszek Konieczna

Dzięki za ten post na Mauretania, właśnie tego potrzebowałem