Prowincja Antarktyda ChilenaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Prowincja Antarktyda Chilena, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Prowincja Antarktyda Chilena, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Prowincja Antarktyda Chilena, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Prowincja Antarktyda Chilena, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Prowincja Antarktyda Chilena, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Prowincja Antarktyda Chilena. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Antarktyda Chilena
Prowincja Antarktyda Chilena
Baza Presidente Eduardo Frei Montalva
Baza Presidente Eduardo Frei Montalva
Oficjalna piecz prowincji Antártica Chilena
Lokalizacja w regionie Magallanes i Antártica Chilena
Lokalizacja w regionie Magallanes i Antártica Chilena
Wspórzdne: 55°43S 67°22W / 55,717°S 67,367°W / -55.717; -67,367 Wspórzdne : 55°43S 67°22W / 55,717°S 67,367°W / -55.717; -67,367
Kraj  Chile
Region  Magallanes y Antártica Chilena
Kapita Puerto Williams
Gminy Cabo de Hornos , Antarktyka
Rzd
  Rodzaj Prowincjonalny
   Gubernator Juan José Arcos ( PRI )
Powierzchnia
  Cakowity 1 265 853,7 km 2 (488 748,8 ²)
Populacja
 (Spis Powszechny 2012)
  Cakowity 1,792
  Gsto 0,0014 / km 2 (0,0037 / mil kwadratowych)
  Miejski
1952
  Wiejski
440
Seks
  Mczyni 1518
  Kobiety 874
Strefa czasowa UTC-4 ( CLT )
  lato (czas letni ) UTC-3 ( CLST )
Numer(y) kierunkowy(e) 56 + 61
Strona internetowa [1]

Prowincja Antártica Chilena ( hiszp . Provincia Antártica Chilena ) jest najbardziej wysunit na poudnie i jedn z czterech prowincji w najbardziej wysunitym na poudnie regionie Chile , Magallanes i Antártica Chilena (XII). Stolic jest Puerto Williams . Prowincja obejmuje skrajnie poudniow cz Isla Grande de Tierra del Fuego (na poudnie od Kordyliery Darwin ), wyspy na poudnie i zachód od Isla Grande ( Wyspy Diego Ramíreza ) oraz roszczenia Chile na Antarktydzie . Prowincja jest administracyjnie podzielona na dwie gminy ( comunas ): Cabo de Hornos , pooone na poudniowym kracu Ameryki Poudniowej, i Antártica , obszar Antarktydy w ksztacie klina , który nie jest uznawany na arenie midzynarodowej. Jego cakowita powierzchnia 1 265 853,7 km 2 (488749 ²) sprawia, e jest prawie dwa razy wikszy ni wszystkie inne prowincje Chile cznie.

Gminy

  1. Gmina Cabo de Hornos (do 2001 zwana Navarino, kapita Puerto Williams), obszar 14.146 km 2 (5462 ²), poczwszy od spisu ludnoci 2002: 2,262, z czego 1952 s w stolicy. Jako gmina, Cabo de Hornos jest jednostk administracyjn trzeciego stopnia Chile zarzdzan przez rad miejsk, na czele której stoi alcalde, który jest wybierany bezporednio co cztery lata. Alcalde 2016-2020 to Patricio Fernández (PDC). Rada gminna skada si z nastpujcych czonków:

Daniel Fernando Valdebenito Contreras (PS) Ángela Barría Barrientos (RN) Juan Velásquez (PS) Carolina Guenel González (DC) Francis Delgado Ibaceta (RN) Paola Speake Ojeda (DC)

  1. Gmina Antártica , obszar 1250000 km 2 (482628 ²), poczwszy od spisu ludnoci 2002: 130. Obszar ten jako cao nie jest uznawane na arenie midzynarodowej. ( Patrz Roszczenia terytorialne Antarktyki .)

Gmina Cabo de Hornos zarzdza zarówno Antártic, jak i Cabo de Hornos z Cabo de Hornos, co czyni j jedyn chilijsk gmin administrujc obecnie wicej ni jedn gmin.

Demografia

Wedug spisu ludnoci z 2002 roku przez Narodowy Instytut Statystyczny ( INE ), to liczyo 2,392 mieszkaców (1,518 mczyzn i 874 kobiet), co daje gsto zaludnienia 0,0019 / km 2 (0 / ²). Sporód nich 1952 (81,6%) mieszkao w miastach, a 440 (18,4%) na wsi. Prowincja jest najwiksza w Chile, ale jednoczenie jest najmniej i najrzadziej zaludnion prowincj w kraju. Pomidzy spisami z 1992 a 2002 roku liczba ludnoci wzrosa o 23% (447 osób).

Uznanie terytorium

Poudniowoamerykaska cz terytorium jest uznawana na arenie midzynarodowej jako cz Chile; jednak gmina Antártica , która obejmuje wikszo obszaru prowincji, jest sporna. Stanowi chilijskie roszczenie do Antarktydy , rozcigajce si na poudnie od 60. równolenika do bieguna poudniowego .

Gmina Antártica jest praktycznie niezamieszkana z wyjtkiem stacji badawczych rónych krajów, chocia Chile utrzymuje sta ludno cywiln w Villa Las Estrellas (w pobliu stacji Frei Montalva ), w tym kobiety i dzieci, ma szko, a nawet bank, aby poprze swoje roszczenia terytorialne dotyczce obszaru. Oficjalna populacja na tym obszarze wedug spisu z 2002 r. wynosi 130 (115 mczyzn, 15 kobiet). Nie obejmuje to personelu baz niechilijskich na tym obszarze.

Zgodnie z chilijskim argumentem, jego roszczenia do Antártica Chilena s tak stare, jak samo Chile. Linia Tordesillas ustanowia podzia terytoriów kolonialnych pomidzy Portugali i Hiszpani na zachód/wschód. Na pierwszej organizacji nowych podbitych terytoriów, Karol V , wadca Cesarstwa Hiszpaskiego przydzieli Pedro Sancho de la Hoz kontrol nad Terra Australis, która obejmowaa poudniow cz Ameryki Poudniowej, Archipelag Ziemi Ognistej i wszystkie poudniowe nieodkryte terytoria ( Terra Australis Ignota). Ta gobernación ostatecznie poczya si z innymi terytoriami w Kapitanie Generalnym Królestwa Chile.

Pre-historia

Wiadomo, e wczesne osadnictwo przez prehistorycznego czowieka miao miejsce dziki wykopaliskom archeologicznym w tej prowincji. Yaghans zaoy wiele osad na wyspach dzisiejszej prowincji Antártica espana; na przykad w zatoce Wulaia znajduje si znaczce wczesne stanowisko archeologiczne Yaghan , które C. Michael Hogan nazywa Bahia Wulaia Dome Middens .

Historia

Puerto Williams i Porvenir zostay zaoone pod koniec XIX wieku, gównie przez imigrantów z Europy Zachodniej (szczególnie z Wysp Brytyjskich , Skandynawii i byej Jugosawii ) oraz eglarzy na statkach wycieczkowych i odziach rybackich. Chilijski rzd przesiedli w XX wieku chilijskich osadników z centralnej czci kraju, aby zwikszy rzadk populacj prowincji.

Zobacz te

Bibliografia

Zewntrzne linki

Opiniones de nuestros usuarios

Monika Stachowiak

Ten wpis na Prowincja Antarktyda Chilena pomógł mi w ostatniej chwili dokończyć pracę na jutro. Już widziałem, jak znowu ciągnę Wikipedię, coś, czego nauczyciel nam zabronił. Dziękuję za uratowanie mnie.

Kinga Rosiński

Wreszcie artykuł o Prowincja Antarktyda Chilena, który jest łatwy do przeczytania.

Alan Wolski

Wspaniałe odkrycie tego artykułu na Prowincja Antarktyda Chilena i całej stronie. Przechodzi prosto do ulubionych.