Pyta AntarktycznaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Pyta Antarktyczna, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Pyta Antarktyczna, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Pyta Antarktyczna, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Pyta Antarktyczna, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Pyta Antarktyczna, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Pyta Antarktyczna. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Pyta Antarktyczna
Pyta Antarktyczna
Rodzaj Powany
Przybliona powierzchnia 60 900 000 km 2 (23 500 000 ²)
Ruch 1 poudniowy zachód
Prdko 1 12-14 mm (0,47-0,55 cala)/rok
Cechy Antarktyda , Ocean Poudniowy
1 W stosunku do pyty afrykaskiej

Antarktycznego pyta jest tektoniczne pyta zawierajca kontynent na Antarktyce , w Kergulena Plateau i rozciga si na zewntrz na podstawie ssiednich oceany . Po oderwaniu si od Gondwany (poudniowa cz superkontynentu Pangea ), pyta antarktyczna zacza przesuwa kontynent Antarktydy na poudnie do jego obecnej odizolowanej lokalizacji, powodujc, e kontynent rozwin si znacznie chodniejszy klimat. Pyta Antarktyczna jest prawie cakowicie ograniczona przez rozcigajce si systemy grzbietów ródoceanicznych . Przylege pytki s Pyta Nazca The Plate Ameryki Poudniowej The Pyta afrykaska The somalijski Pyta The Pyta indoaustralijska The Plate Pacyfiku , aw poprzek przeksztaci granica , na Plate Szkocja .

Pyta Antarktyczna ma powierzchni okoo 60 900 000 km 2 (23 500 000 ²). To pita co do wielkoci pyta na Ziemi.

Szacuje si, e ruch pyty antarktycznej wynosi co najmniej 1 cm (0,4 cala) rocznie w kierunku Oceanu Atlantyckiego .

Subdukcji pod Ameryk Poudniow

Pyta Antarktyczna zacza subdukowa pod Ameryk Poudniow 14 milionów lat temu w epoce miocenu . Pocztkowo subdukowa si tylko w najbardziej wysunitym na poudnie kracu Patagonii , co oznacza, e Chile Trzy Wze leao w pobliu Cieniny Magellana . Gdy poudniowa cz pyty Nazca i wzniesienie Chile zostay pochonite przez subdukcj, bardziej wysunite na pónoc regiony pyty antarktycznej zaczy subdukowa pod Patagonii, tak e skrzyowanie potrójne Chile znajduje si obecnie przed pówyspem Taitao na 46°15'S. Uwaa si, e subdukcja pyty antarktycznej pod Ameryk Poudniow podniosa Patagoni, poniewa zmniejszya wczeniej energiczny przepyw w dó w paszczu Ziemi spowodowany subdukcj pyty Nazca pod Patagoni. Topografia dynamiczne spowodowane tym podwyki podniesiony czwartorzdu wieku tarasy morskie i plae na caym wybrzeu atlantyckim Patagonii.

Ziemie

Bibliografia

Opiniones de nuestros usuarios

Dominik Chmiel

Czasami, gdy szukasz informacji w Internecie o czymś, znajdujesz zbyt długie artykuły, które nalegają na mówienie o rzeczach, które Cię nie interesują. Podobał mi się ten artykuł o zmiennej, ponieważ idzie do rzeczy i mówi dokładnie o tym, czego chcę, bez gubienie się w informacjach Bezużyteczne.

Andrzej Serafin

Ten wpis na Pyta Antarktyczna sprawił, że wygrałem zakład, co mniej niż uzyskanie dobrego wyniku.