Ttnica krgosupa przedniaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Ttnica krgosupa przednia, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Ttnica krgosupa przednia, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Ttnica krgosupa przednia, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Ttnica krgosupa przednia, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Ttnica krgosupa przednia, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Ttnica krgosupa przednia. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Ttnica rdzeniowa przednia
Przedni rdze krgowy - bardzo niski mag.jpg
Mikrograf przedstawiajcy przekrój osiowy przedniego rdzenia krgowego i przedniej ttnicy krgowej (góra-rodek obrazu). Bejca LFB-HE .
Gray770-vessels.png
Detale
ródo Ttnice krgowe
ya Przednie yy rdzeniowe
Identyfikatory
acina Arteria spinalis anterior
TA98 A12.2.08.016
TA2 4525
FMA 50531
Terminologia anatomiczna

W anatomii The ttnicy przedniej rdzenia jest ttnicy , która dostarcza przednia cz rdzenia krgowego . Powstaje z gazi ttnic krgowych i biegnie wzdu przedniej strony rdzenia krgowego. Wzmacnia j kilka arterii zaopatrujcych, zwaszcza ttnica Adamkiewicza .

cieka

Ttnica przednia krgosupa powstaje obustronnie jako dwie mae gazie w pobliu zakoczenia ttnic krgowych . Jeden z tych naczy jest zwykle wikszy od drugiego, ale czasami s mniej wicej tego samego rozmiaru. Schodzc przed rdzeniem przeduonym , jednocz si na poziomie otworu wielkiego . Pojedynczy pie opada przed rdzeniem krgowym , sigajc do najniszej czci rdzenia krgowego. Jest kontynuowany jako smuka gazka na filum terminale .

Ttnica na swoim przebiegu zajmuje kilka maych odgazie (tj. ttnic segmentalnych przednich rdzenia krgowego ), które wchodz do kanau krgowego przez otwory midzykrgowe . Gazie te wywodz si z ttnicy krgowej , wstpujcej ttnicy szyjnej , gazi tarczycy dolnej szyi, ttnic midzyebrowych w klatce piersiowej oraz ttnicy ldwiowej , biodrowo- ldwiowej i bocznych ttnic krzyowych w jamie brzusznej i miednicy .

Naczynie umieszcza si w pianie wzdu przedniej rodkowej szczeliny . Dostarcza t bon i substancj rdzenia krgowego, wysyajc równie gazie w jego dolnej czci, które maj by rozprowadzone do ogona koskiego .

Zaburzenia

Uszkodzenie przedniej ttnicy krgowej prowadzi do obustronnego zaburzenia drogi korowo-rdzeniowej , powodujc deficyty ruchowe, oraz obustronnego zaburzenia drogi rdzeniowo-wzgórzowej , powodujce deficyty czuciowe w postaci bólu/utraty czucia temperatury. Nazywa si to zespoem ttnicy przedniej krgosupa . Dzieje si tak, gdy przerwanie przedniej ttnicy krgowej znajduje si na poziomie rdzenia krgowego. Porównajmy to z przyrodkowym zespoem rdzenia krgowego, gdy przednia ttnica krgowa jest niedrona na poziomie rdzenia przeduonego .

Dodatkowe obrazy

Bibliografia

Ten artyku zawiera tekst w domenie publicznej ze strony 579 20. wydania Anatomii Graya (1918)

Linki zewntrzne

  • Anatomia ttnic krgosupa na Neuroangio.org
  • Yoshioka K, Niinuma H, Ohira A, Nasu K, Kawakami T, Sasaki M, Kawazoe K. Angiografia MR i angiografia TK ttnicy Adamkiewicza: nieinwazyjna przedoperacyjna ocena ttniaka aorty piersiowo-brzusznej. Radiografia. 2003 wrzesie-padziernik;23(5):1215-25. PMID  12975511 peny tekst
  • Rysunek ttnicy rdzeniowej przedniej
  • Widok poziomy dopywu krwi do rdzenia krgowego

Opiniones de nuestros usuarios

Ireneusz Frankowski

Wreszcie! W dzisiejszych czasach wydaje się, że jeśli nie piszą artykułów składających się z dziesięciu tysięcy słów, to nie są szczęśliwi. Panowie autorzy treści, to TAK to dobry artykuł o Ttnica krgosupa przednia.

Liliana Czarnecki

Mój tata rzucił mi wyzwanie, abym odrobił pracę domową bez używania czegokolwiek z Wikipedii. Powiedziałem mu, że mogę to zrobić, przeszukując wiele innych witryn. Na szczęście znalazłem tę witrynę, a ten artykuł o zmiennej Ttnica krgosupa przednia pomógł mi odrobić pracę domową. wpadłem w pokusę pójścia na Wikipedię, bo nie mogłem znaleźć nic o zmiennej _, ale na szczęście znalazłem ją tutaj, bo wtedy mój tata sprawdził historię przeglądania, żeby zobaczyć, gdzie był. przejdź do Wikipedii? Mam szczęście, że znalazłem tę stronę i artykuł o Ttnica krgosupa przednia tutaj. Dlatego daję ci moje pięć gwiazdek.

Irina Pietrzak

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Ttnica krgosupa przednia

Asia Michalik

Wspaniałe odkrycie tego artykułu na Ttnica krgosupa przednia i całej stronie. Przechodzi prosto do ulubionych.