Ttnica módku przednia dolnaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Ttnica módku przednia dolna, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Ttnica módku przednia dolna, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Ttnica módku przednia dolna, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Ttnica módku przednia dolna, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Ttnica módku przednia dolna, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Ttnica módku przednia dolna. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Ttnica módku przednia dolna
Arterie módku.jpg
Trzy gówne ttnice módku: SCA , przednia dolna ttnica módku (AICA) i PICA .
Circle of Willis en.svg
Schemat krenia ttniczego u podstawy mózgu (gorszy widok). AICA jest oznaczona w prawym dolnym rogu.
Detale
ródo Ttnica podstawna
Gazie Ttnica labiryntowa
ya Dolne yy módku
Kieszonkowe dzieci Przednio-dolna powierzchnia módku , kaczków, szypuki rodkowej módku i dolno-bocznej czci mostu .
Identyfikatory
acina Arteria cerebelli gorsza przednia
TA98 A12.2.08.019
TA2 4550
FMA 50544
Terminologia anatomiczna

Przedniej ttnicy niszy módku (AICA) jest jednym z trzech par ttnic , która dostarcza krew do módku .

Powstaje z ttnicy podstawnej z kadej strony na poziomie poczenia rdzenia przeduonego z mostem w pniu mózgu . Ma zmienny przebieg, biegncy wstecz, by rozprowadzi si do przedniej czci dolnej powierzchni módku, zespalajc si zarówno z tyln doln gazi módku (PICA) ttnicy krgowej, jak i ttnic górn módku .

W wikszoci przypadków wydziela równie wewntrzn ttnic suchow lub bdnikow ; jednak ttnica bdnikowa moe rzadziej pojawia si jako odgazienie ttnicy podstawnej .

Ilo tkanki dostarczanej przez AICA jest zmienna, w zalenoci od tego, czy PICA jest bardziej lub mniej dominujca, ale zwykle obejmuje przednio-doln powierzchni módku, kaczki, szypuk rodkowego módku i dolno-boczn cz mostu.

Znaczenie kliniczne

Okluzja AICA jest uwaana za rzadk, ale generalnie prowadzi do zespou mostu bocznego , znanego równie jako zespó AICA. Objawy obejmuj nage pojawienie si zawrotów gowy i wymiotów, oczopls , dyzartri , opadanie na bok zmiany (z powodu uszkodzenia jder przedsionkowych ) oraz róne cechy ipsilateralne, w tym hemiataksj, utrat wszystkich modalnoci czucia twarzy (z powodu na uszkodzenie gównego jdra czuciowego trójdzielnego ), poraenie twarzy (z powodu uszkodzenia jdra twarzowego ) oraz utrat suchu i szum w uszach (z powodu uszkodzenia jder limakowych ). Zawroty gowy mog czasami wystpowa jako izolowany objaw na kilka tygodni lub miesicy przed wystpieniem ostrego niedokrwienia i zawau mózgu, prawdopodobnie w znaczeniu przejciowego niedokrwienia ucha wewntrznego lub nerwu przedsionkowego . Wystpuje równie utrata czucia bólu i temperatury w przeciwlegych koczynach i tuowiu, co moe prowadzi do pomieszania diagnostycznego z zespoem rdzenia krgowego bocznego , który równie powoduje skrzyowane objawy neurologiczne, ale zwykle nie powoduje objawów limakowych, cikiego poraenia twarzy lub multimodalnego utrata czucia twarzy.

Bibliografia

Ten artyku zawiera tekst w domenie publicznej ze strony 580 w 20. wydaniu Gray's Anatomy (1918)

Linki zewntrzne

Opiniones de nuestros usuarios

Aneta Kowalczyk

Artykuł o Ttnica módku przednia dolna jest kompletny i dobrze wyjaśniony. Nie dodawałbym ani nie usuwał przecinka.

Marcel Dobrowolski

Dla takich jak ja szukających informacji na temat Ttnica módku przednia dolna, jest to bardzo dobra opcja.

Sandra Dobosz

Uważam, że ten wpis o zmiennej Ttnica módku przednia dolna jest sformułowany bardzo ciekawie, przypomina mi lata szkolne. Jakie piękne czasy, dzięki za sprowadzenie mnie do nich.