Ttnica naczyniówkowa przedniaWszystka wiedza, jaką ludzie zgromadzili przez wieki na temat Ttnica naczyniówkowa przednia, jest teraz dostępna w Internecie, a my zebraliśmy ją i uporządkowaliśmy dla Ciebie w najbardziej przystępny sposób. Chcemy, abyś mógł szybko i sprawnie uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Ttnica naczyniówkowa przednia, które chcesz poznać, aby Twoje doświadczenie było przyjemne i abyś czuł, że naprawdę znalazłeś informacje o Ttnica naczyniówkowa przednia, których szukałeś.

Aby osiągnąć nasze cele, dołożyliśmy starań nie tylko w celu uzyskania najbardziej aktualnych, zrozumiałych i prawdziwych informacji o Ttnica naczyniówkowa przednia, ale także upewniliśmy się, że wygląd, czytelność, szybkość ładowania i użyteczność strony są tak przyjemne, jak to tylko możliwe, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na poznaniu wszystkich dostępnych danych i informacji o Ttnica naczyniówkowa przednia, bez konieczności martwienia się o cokolwiek innego - my już zajęliśmy się tym za Ciebie. Mamy nadzieję, że udało nam się osiągnąć nasz cel i że użytkownik znalazł poszukiwane informacje o Ttnica naczyniówkowa przednia. Witamy Cię i zachęcamy do dalszego korzystania z scientiapl.com .

Ttnica naczyniówkowa przednia
Circle of Willis en.svg
Schemat krenia ttniczego u podstawy mózgu (gorszy widok). Przednia ttnica naczyniówkowa jest oznaczona po prawej stronie koa Willisa .
Detale
ródo ttnica szyjna wewntrzna
Identyfikatory
acina Arteria chorioidea przednia
TA98 A12.2.06.019
TA2 4501
FMA 50087
Terminologia anatomiczna

W przednich naczyniówki ttnic pochodzi z ttnicy szyjnej . Moe jednak (rzadko) powstawa z ttnicy rodkowej mózgu .

Struktura

Ttnica naczyniówkowa przednia rozpoczyna si od dystalnej ttnicy szyjnej 5 mm za pocztkiem tylnej ttnicy czcej i tu przed kocem ttnicy szyjnej. Obsuguje struktury w promózgowiu, midzymózgowiu i ródmózgowiu:

Znaczenie kliniczne

Nie jest znany peny zakres uszkodze spowodowanych niedronoci przedniej ttnicy naczyniówkowej. Jednak badania pokazuj, e przerwanie przepywu krwi z tego naczynia moe spowodowa hemiplegi po przeciwnej (przeciwnej) stronie ciaa, niedoczulic po drugiej stronie i homonimiczn hemianopsj . Uwaa si, e objawy te wynikaj z niedokrwienia koczyny tylnej torebki wewntrznej , wzgórza i skrzyowania nerwu wzrokowego / przewodu wzrokowego . Jednak do tylnej koczyny torebki wewntrznej równie trafiaj ttnice soczewkowato-triwatowe ze rodkowej ttnicy mózgowej , tworzc w ten sposób czciowo nadmiarowe zaopatrzenie.

Zobacz te

Bibliografia

Linki zewntrzne

Opiniones de nuestros usuarios

Gregory Cichocki

Zawsze dobrze jest się uczyć. Dziękuję za artykuł o zmiennej Ttnica naczyniówkowa przednia

Eugeniusz Grzelak

Ten wpis na Ttnica naczyniówkowa przednia pomógł mi w ostatniej chwili dokończyć pracę na jutro. Już widziałem, jak znowu ciągnę Wikipedię, coś, czego nauczyciel nam zabronił. Dziękuję za uratowanie mnie.

Ireneusz Michalski

Język wygląda na stary, ale informacje są wiarygodne i ogólnie wszystko, co napisano o Ttnica naczyniówkowa przednia, daje dużo pewności.