59 Zapasowy Pułk Artylerii

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat 59 Zapasowy Pułk Artylerii. Zbadamy jego pochodzenie, ewolucję w czasie i wpływ na różne aspekty codziennego życia. 59 Zapasowy Pułk Artylerii był przedmiotem badań i debat od wielu lat, a jego znaczenie jest nadal widoczne w dzisiejszym świecie. W tym artykule staramy się rzucić światło na 59 Zapasowy Pułk Artylerii, analizując jego znaczenie i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dołącz do nas w tej podróży, aby dowiedzieć się więcej o 59 Zapasowy Pułk Artylerii i jego roli we współczesnym świecie.

59 zapasowy pułk artylerii
Historia
Państwo

 Rzeczpospolita Polska

Sformowanie

1945

Dowódcy
Pierwszy

ppłk Grzegorz Wołkow

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Rodzaj wojsk

Artyleria

Podległość

Odwód Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego

59 zapasowy pułk artylerii (59 zpa) – oddział artylerii ludowego Wojska Polskiego.

Organizacja i formowanie

Pułk został sformowany w Tomaszowie Mazowieckim na podstawie rozkazu Nr 58/org. NDWP z 13 marca 1945 roku według etatu Nr 08/618 o stanie stałym 662 ludzi i stanie zmiennym 3673 ludzi. Na bazie rozformowanego 4 zapasowego pułku kawalerii[1]. Po zakończeniu wojny na jego bazie został zorganizowany 76 Warszawski Manewrowy Pułk Artylerii według etatu Nr 4/7.

Obsada personalna

Dowództwo pułku[1]:

dowódca pułku - ppłk Grzegorz Wołkow

zastępca dowódcy do spraw polityczno-wychowawczych - por. Mikołajczyk

szef sztabu - kpt. Swidkin

Przypisy

  1. a b Ways 1967 ↓, s. 152.

Bibliografia

  • Władysław Ways: Regularne jednostki Ludowego Wojska Polskiego. Formowanie, działania bojowe, organizacja, uzbrojenie, metryki jednostek artylerii. Krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. tom 2. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967.
  • Anna Gąsiorowska, Jednostki zapasowe rodzajów wojsk z lat wojny oraz ich akta, Biuletyn Wojskowej Służby Archiwalnej Nr 6, Centralne Archiwum Wojskowe, Warszawa 1974