W dzisiejszym świecie ATV – Krajowa Telewizja Kablowa zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym, społecznym czy politycznym, ATV – Krajowa Telewizja Kablowa odgrywa fundamentalną rolę w naszym codziennym życiu. W całej historii ATV – Krajowa Telewizja Kablowa był przedmiotem badań, debat i podziwu, ale nigdy wcześniej nie zajmował tak ważnego miejsca w społeczeństwie, jak dzisiaj. Od swoich początków do chwili obecnej ATV – Krajowa Telewizja Kablowa ewoluował i dostosowywał się do zmian i wyzwań, przed którymi stanął na przestrzeni czasu. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ ATV – Krajowa Telewizja Kablowa na różne aspekty codziennego życia i jego wpływ na sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata.
Rozpoczęcie nadawania |
1993 |
---|---|
Zakończenie nadawania |
marzec 1999 |
Kraj nadawania | |
Język |
polski |
Siedziba |
ul. Łąkowa 29 90-554 Łódź |
ATV (Krajowa Telewizja Kablowa "ATV") – jeden z pierwszych, legalnie działających koncesjonowanych nadawców w Polsce. Kanał powstał w 1993 roku i w zamyśle miał uzupełniać programy lokalne telewizji kablowych, gdzie też był dystrybuowany. Jego siedziba znajdowała się na Łąkowej 29 w Łodzi[1][2][3].
Przez pierwsze lata działalności cały program ATV przygotowywany był i montowany w studiu w Łodzi. Później rozsyłano go na kasetach VHS do sieci kablowych w całej Polsce, które deklarowały się emitować o wcześniej ustalonej porze w danym dniu. Przez ten czas ATV traktowane było głównie jako wypełniacz lokalnych programów sieci kablowych z uwagi na jedynie kilkugodzinny program, który oferował. W 1997 roku zaraz po otrzymaniu koncesji na nadawanie programu satelitarnego, zdecydowano się przemianować ATV na ATV1 oraz uruchomić drugi, skierowany do dzieci kanał ATV2. Niedługo później wprowadzono już bardziej sprofilowane pasma tematyczne na obu antenach.
ATV1
ATV2
Rok później doszło do kolejnej zmiany. ATV Relaks połączono z ATV Kino, natomiast Super ATV z ATV Smyk.
W 1999 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała się odebrać koncesję kanałom ATV stwierdzając zaległości finansowe nadawcy (brak opłat za korzystanie z koncesji satelitarnej), nadawanie niskiej jakości programu oraz ciągłe emitowanie powtórek. Pod koniec swojego istnienia ATV w ogóle nie dokonywała zakupów programowych, produkowano jedynie kilka programów własnych. W marcu tego samego roku ATV zakończyło działalność jako telewizja i stała się spółką producencką i zmieniła nazwę na Multiwizja.
Miesiąc po likwidacji kanałów ATV, nadawca stał się producentem kanałów tematycznych platformy Polsat 2 Cyfrowy:
Taki stan rzeczy nie trwał jednak zbyt długo. Na jesieni 1999 roku programy archiwalne ATV zeszły z anteny, a niebawem Polsat rozpoczął samodzielną produkcję swoich kanałów. Wkrótce też wprowadzono ich nowe nazwy: On, Ona oraz Junior, zrezygnowano także z emisji programów Komedia i Info Dokument/Info. W 2000 roku "Multiwizja" zaprzestała działalności, a ATV tym samym ostatecznie przeszło do historii.
Produkcja własna:
"Teleatrakcje":
Telenowele:
Seriale:
Kreskówki: