Adidas Telstar

W dzisiejszym artykule zbadamy wpływ Adidas Telstar na nasze współczesne społeczeństwo. Adidas Telstar jest tematem zainteresowania i debaty od dawna, a jego wpływ można dostrzec w różnych kontekstach, od sfery politycznej i społecznej, po kulturową i technologiczną. W miarę zagłębiania się w ten temat, zagłębimy się w jego historyczne korzenie, obecne implikacje i potencjał kształtowania przyszłości. Poprzez szczegółową analizę i krytyczną ocenę staramy się rzucić światło na Adidas Telstar i jego znaczenie dla naszej współczesnej rzeczywistości.

Adidas Telstar
Symbol piłki nożnej, oparty na modelu Telstar

Adidas Telstarpiłka do gry w piłkę nożną wyprodukowana przez firmę Adidas w roku 1970 i mająca swoją premierę na mistrzostwach świata w 1970. Była pierwszą oficjalną piłką mistrzostw. Piłką tą, jako jedną z dwóch modeli, oprócz Adidas Telstar Durlast, rozgrywano mistrzostwa świata w 1974[1].

Historia i znaczenie

Piłka była wykonana ze skóry. Składała się z 12 czarnych pięciokątów i 20 białych sześciokątów i była najbardziej okrągłą piłką w tamtych czasach[2]. Wygląd piłki był dostosowany do czarno-białych relacji telewizyjnych, ze względu na to że mistrzostwa świata w Meksyku były pierwszymi, z których przeprowadzano bezpośrednie transmisje telewizyjne[3]. Do wskazanej sytuacji nawiązywała nazwa, będąca skrótem od sformułowania „television star”. Stylistyka piłki do dziś utrzymuje się jako symbol przedmiotu, a tak zdobiony sprzęt, potocznie w języku polskim zwany biedronką, jest wciąż produkowany. Do projektu graficznego wrócono w roku 2017, projektując piłkę Adidas Telstar 18, którą rozgrywano mundial w 2018 w Rosji[4].

Budowa i zmiany w 1974

Wykonana ze skóry bez specjalnie reklamowanego dodatku. Czasem mylona z modelem z roku 1974 Adidas Telstar Durlast, gdyż w 1974 grano oboma rodzajami, a wizualnie identyczna poza pokryciem w 1974 poliuretanem dodanym jako osłona przeciwko wodzie i uszkodzeniom mechanicznym (np. zadrapaniom).

Przypisy