W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Aleksander Seńkowski. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, zagłębimy się we wszystkie aspekty związane z Aleksander Seńkowski. Przeanalizujemy jego ewolucję na przestrzeni czasu, praktyczne zastosowania i wpływ na różne obszary ludzkiego życia. Dodatkowo zapoznamy się z najnowszymi badaniami i odkryciami związanymi z Aleksander Seńkowski, a także opiniami ekspertów w tej dziedzinie. Przygotuj się na wyruszenie w podróż pełną wiedzy i odkryć na temat Aleksander Seńkowski. Nie przegap tego!
![]() | |
![]() | |
Data i miejsce urodzenia |
14 września 1897 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
6 stycznia 1964 |
Przebieg służby | |
Siły zbrojne | |
Formacja | |
Jednostki |
pułk armat polowych nr 28 |
Główne wojny i bitwy |
I wojna światowa |
Późniejsza praca |
inżynier |
![]() | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Aleksander Seńkowski (ur. 14 września 1897 we Lwowie, zm. 6 stycznia 1964 w Coventry) – kapitan pilot obserwator Wojska Polskiego. Żołnierz armii austro-węgierskiej podczas I wojny światowej, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, kawaler Orderu Virtuti Militari. Inżynier lotnictwa, specjalista w zakresie konstrukcji i budowy silników, wieloletni dyrektor w Państwowych Zakładach Lotniczych. Wdrażał do produkcji silniki wykorzystywane w samolotach PZL P.7, PZL P.11, PZL.23 Karaś, PZL.37 Łoś, PZL.46 Sum, PZL.50 Jastrząb, Lublin R.XIIIF oraz RWD-14 Czapla. Po II wojnie światowej kierował pracami nad lekkim traktorem Ferguson TE20, który przyczynił się do zmechanizowania rolnictwa na świecie.
Urodził się 14 września 1897 we Lwowie, w rodzinie Juliana, generała majora c. i k. Armii, i Marii z Pomianowskich[1][2]. Ukończył III Państwowe Gimnazjum we Lwowie, następnie maturę zdał w 1915 roku w Wiedniu. Z powodu wybuchu I wojny światowej został powołany 21 czerwca 1915 roku do odbycia służby w armii austro-węgierskiej i otrzymał przydział do pułku armat polowych nr 28, którym wcześniej dowodził jego ojciec. Został skierowany na przeszkolenie do szkoły oficerów rezerwy i po jego ukończeniu walczył od 4 marca 1916 roku na froncie wschodnim w szeregach macierzystego oddziału, który został przemianowany na pułk haubic polowych nr 28[3]. Dosyć szybko, bo już 5 czerwca 1916 roku, został wzięty do rosyjskiej niewoli, podczas której pracował jako mechanik w warsztatach samochodowych w Kijowie. 17 marca 1918 roku został uwolniony z niewoli i powrócił do macierzystego oddziału, który w międzyczasie został przemianowany na pułk artylerii polowej nr 102. Służył w nim w charakterze instruktora. Został mianowany chorążym[2].
3 listopada 1918 roku zgłosił się do służby w odrodzonym Wojsku Polskim i został przydzielony do krakowskiej I eskadry bojowej lotniczej. 28 listopada został przeniesiony do III eskadry lotniczej bojowej (przemianowanej 21 grudnia na 7. eskadrę lotniczą)[3]. Początkowo służył na stanowisku oficera technicznego, następnie w 1919 roku przeszedł przeszkolenie w charakterze obserwatora[4]. Dążył do odbycia przeszkolenia w pilotażu, ale z uwagi na brak obserwatorów musiał długo na nie czekać[5]. W maju 1919 roku, podczas lotu w załodze z pil. Stefanem Stecem został zestrzelony, ale pilot zdołał wylądować w przygodnym terenie[6][7]. W czerwcu otrzymał pochwałę za odwagę podczas ataków z niskiej wysokości na oddziały nieprzyjaciela[8]. 30 czerwca, również w załodze ze Stefanem Stecem, skutecznie bombardował i ostrzeliwał oddziały ukraińskie w rejonie Jeziernej i Podhajczyk[9].
Od początku 1920 roku brał udział w przygotowaniu eskadry do działań bojowych w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Siedemnastego lutego, w towarzystwie majora Cedrica Fauntleroya i kapitana Meriana Coopera, wyjechał po rozkazy do Tarnopola. Brał też udział w poszukiwaniu odpowiedniego lądowiska dla eskadry, jego samolot kapotował podczas lądowania na wyboistym polu pod Równem[10].
Na początku kwietnia 1920 roku został skierowany do Warszawy w celu przeszkolenia na samolotach Ansaldo A.1 Balilla[11]. Szybko powrócił do jednostki bojowej i już 10 kwietnia wziął udział w dwukrotnym grupowym ataku na nieprzyjacielskie transporty wyładowywane na stacji kolejowej w Cudnowie[12][13]. 15 maja wykrył i ostrzelał nieprzyjacielską baterię artyleryjską. Podczas tego ataku uszkodzeniu uległ synchronizator karabinu maszynowego i przestrzelone zostało śmigło, ale pilot zdołał doprowadzić uszkodzony samolot na lotnisko[14]. 27 maja przeprowadził samotny atak na kolumnę kawalerii Armii Czerwonej liczącą ok. 20 tys. jeźdźców[15], podczas którego został lekko ranny[16][17]. Pomimo rany dalej brał udział w walkach, 28 maja w rejonie Białej Cerkwi atakował oddziały 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, które zagrażały lotnisku 7. eskadry[18]. 29 maja został jednak uznany za niezdolnego do lotów i skierowany do grupy organizującej ewakuację sprzętu eskadry do Koziatynia[19]. W trakcie bitwy o Lwów aktywnie uczestniczył w działaniach 7. em, np. 16 i 17 sierpnia czterokrotnie startował do lotów szturmowych na bolszewicką kawalerię[20].
Drugiego października, wraz z innymi lotnikami 7. em, na lotnisku Lewandówka został odznaczony przez generała Stanisława Hallera Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari[21].
W 1921 roku został urlopowany z wojska i rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej, ale już po roku był zmuszony przerwać je z powodu trudności materialnych. 17 lipca 1922 roku powrócił do czynnej służby w Wojsku Polskim, otrzymał przydział do Dowództwa Centralnych Zakładów Lotniczych w Warszawie jako oficer techniczny. W 1923 roku przeszedł we Francji kurs nadzoru technicznego produkcji lotniczej, a 1 listopada 1924 roku został przeniesiony do 2. pułku lotniczego w Krakowie i oddelegowany na studia w École Supérieure d’Aéronautique w Paryżu. Ukończył je w 1925 roku z drugą lokatą[22][23]. Powrócił do kraju i rozpoczął pracę w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa w Warszawie. W 1926 roku został skierowany ponownie do Francji na staż we francuskich wytwórniach silników lotniczych. W 1928 uzyskał tytuł inżyniera w Wyższej Szkole Aeronautyki i Konstrukcji Mechanicznych w Paryżu[24]. Został mianowany szefem ekspozytury Centrali Odbiorczej Wojskowego Zakładu Zaopatrzenia Aeronautyki[25], a następnie przeniesiony do Komisji Nadzoru Technicznego w Fabryce Silników Lotniczych Polskich Zakładów Skody (PZSkoda) w Warszawie[2]. Z dniem 31 stycznia 1928 roku został przeniesiony w stan nieczynny na 12 miesięcy bez poborów[26]. Z dniem 31 stycznia 1929 i 31 stycznia 1930 stan nieczynny został mu przedłużony na dalsze 12 miesięcy[27][28].
W 1928 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w wytwórni Wright Aeronautical nadzorował zakup licencji silnika Wright Whirlwind J-5. Po powrocie do kraju nadzorował uruchomienie produkcji licencyjnej tego silnika. Rok później został włączony do grupy specjalistów odpowiedzialnych za zakup silnika Bristol Jupiter, który posłużył do napędu myśliwców PZL P.7. W zakładach PZSkoda uruchomił jego produkcję[2].
Z dniem 1 lutego 1931 roku został powołany ze stanu nieczynnego z równoczesnym przeniesieniem do Wojskowego Zakładu Zaopatrzenia Aeronautyki[29]. Z dniem 31 sierpnia 1932 roku został przeniesiony do rezerwy z równoczesnym przeniesieniem w rezerwie do 1 pułku lotniczego[30].
Później został kierownikiem Instytutu Badań Technicznych Lotnictwa. Wspólnie z inż. Franciszkiem Peterem skonstruował 4-cylindrowy silnik lotniczy PS-II Petersen, który został użyty do napędu samolotu WK-3.
Po zwolnieniu z wojska wrócił do pracy w zakładach Skoda. Pełnił tam kolejno funkcje kierownika montażu, kierownika warsztatu i szefa produkcji. Nadzorował uruchomianie produkcji licencyjnych silników Bristol Mercury (użytych w samolocie PZL P.11) i Pegasus (użytych w samolocie PZL.23 Karaś) oraz silnika PZL G-1620A Mors o mocy 340 KM konstrukcji inż. Stanisława Nowkuńskiego (przeznaczonego do napędu samolotów Lublin R.XIIIF). W 1934 roku awansował na stanowisko zastępcy dyrektora ds. produkcji[31]. Po zakupie PZSkoda przez państwo pełnił funkcję II zastępcy dyrektora do spraw produkcji Wytwórni Silników Nr 1 w Państwowych Zakładach Lotniczych. Pod jego nadzorem wprowadzano do produkcji silniki Bristol wykorzystane do napędu samolotów PZL.37 Łoś, PZL.46 Sum, PZL.50 Jastrząb oraz silnik PZL G-1620B Mors-II, konstrukcji Stanisława Nowkuńskiego, przeznaczony do napędu samolotu RWD-14 Czapla. W 1937 roku wdrożył potokowy system produkcji, co przyczyniło się do zwiększenia wydajności w kierowanych przez niego zakładach[32]. Na stanowisku zastępcy dyrektora PZL pracował do momentu wybuchu II wojny światowej[2].
Po kampanii wrześniowej przedostał się przez Rumunię do Francji, gdzie w marcu 1940 roku został zatrudniony w fabryce silników i osprzętu Société Industrielles Générale de Moteur d’Aviation (S.I.G.M.A) w Lyonie[33]. W styczniu 1942 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie znalazł zatrudnienie w dziale silnikowym zakładów Bristol Aeroplane Company w Filton[34]. W 1942 roku na Kongresie Technicznym Lotnictwa wygłosił referat poświęcony zagadnieniom produkcji silników lotniczych[35]. W styczniu 1944 roku rozpoczął pracę w zakładach „Roy Fedden”, gdzie pracował jako kierownik działu projektowania samolotów i silników lotniczych. W listopadzie 1947 roku został zatrudniony w wytwórni traktorów „Harry Ferguson Ltd.” w Coventry. Pełnił tam funkcję naczelnego inżyniera działu produkcji, a następnie naczelnego inżyniera wytwórni. Pod jego kierunkiem powstał lekki traktor Ferguson TE20, który został uznany za jeden z najważniejszych ciągników rolniczych w historii rolnictwa[36].
Zmarł 6 stycznia 1964 roku w Coventry[37].
W sierpniu 1923 roku wystartował w II Krajowym Locie Okrężnym, którego nie ukończył[38]. Pasjonował się też motoryzacją, był członkiem Automobilklubu Polskiego. W Automobilklubie pełnił funkcję m.in. wiceprezesa[39] i sekretarza generalnego[40] oraz zajmował się przygotowaniem i nadzorem nad przebiegiem rajdów samochodowych[41]. W 1926 roku wystartował w automobilowym pościgu za lisem[42]. W październiku 1929 roku zasiadał w jury konkursu na najpiękniejszy samochód[43], w sierpniu 1930 roku został zwycięzcą automobilowej pogoni za lisem zorganizowanej w Podkowie Leśnej[44]. Również w 1930 roku był członkiem komisji Lotu Małej Ententy i Polski[45].
W 1937 roku startował w Międzyklubowym Turnieju Samochodowym Warszawa–Łódź[46]. Sprawował funkcję Wicekomandora podczas VIII[47], IX[48] i XI[49] Międzynarodowego Rajdu zorganizowanego przez Automobilklub Polski. W 1939 roku wszedł w skład ostatniego przedwojennego zarządu Automobilklubu Polskiego[50].
Od 1932 roku należał do Związku Polskich Inżynierów Lotniczych (w 1936 pełnił w nim funkcję prezesa)[51][52], w 1937 roku został wybrany na stanowisko przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego[53].
Po II wojnie światowej był członkiem Stowarzyszenia Techników Polskich (STP) w Wielkiej Brytanii, Institution of Mechanical Engineers oraz Society of Automotive Engineers. Działał w organizacjach polonijnych na terenie Wielkiej Brytanii[2].
W 1934 roku poślubił Janinę z Pfeifferów (ur. 1909)[2].