W tym artykule przyjrzymy się Amfibole z różnych podejść, analizując jego wiele aspektów i odpowiadając na różne pytania związane z tym tematem. _Var1 to temat o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie i w związku z tym zagłębimy się w jego znaczenie, implikacje i wpływ w różnych obszarach. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć Amfibole i zaoferować wszechstronną perspektywę, która pozwoli czytelnikowi zagłębić się w ten ekscytujący temat.
Amfibole (z stgr. ἀμφίβολος amphibolos – "nieokreślony", ze względu na różnorodność koloru i formy) – duża grupa minerałów skałotwórczych, krzemianów, czasami też glinokrzemianów.
Są to krzemiany lub glinokrzemiany wapnia, magnezu, glinu, żelaza i sodu, manganu, tytanu, potasu z niewielką zawartością wody.
Przed uchwaleniem międzynarodowej krystalochemicznej klasyfikacji amfiboli IMA (International Mineralogical Association) (1978 r.) wyznacznikiem klasyfikacji były cechy optyczne. Uchwalenie nowej klasyfikacji zdyskredytowało prawie 170 dawniejszych nazw amfiboli i ich odmian.
Obecnie wyróżnia się cztery grupy amfiboli
Do amfiboli należą między innymi: aktynolit, antofyllit, niektóre azbesty naturalne, cummingtonit, gedryt, glaukofan, hornblenda, krokidolit, richteryt, riebeckit, tremolit.
Ważne minerały skałotwórcze wielu skał magmowych i metamorficznych (są głównym składnikiem amfibolitu). Spotykane są też w skałach okruchowych: piaskach i żwirach.