Amobarbital

W dzisiejszym świecie Amobarbital to temat, który przyciąga uwagę ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po konsekwencje dla życia codziennego, Amobarbital to temat, którego nie możemy zignorować. Zagłębiając się w ten artykuł, przyjrzymy się różnym aspektom Amobarbital i jego wpływowi na różne aspekty życia. Od jego początków po ewolucję w czasie – zagłębimy się w szczegółową analizę, która pozwoli nam lepiej zrozumieć znaczenie Amobarbital w dzisiejszym świecie. Dołącz do nas w tej podróży, aby odkryć wszystko, co musisz wiedzieć o Amobarbital.

Amobarbital
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C11H18N2O3

Masa molowa

226,27 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

57-43-2

PubChem

2164

DrugBank

DB01351

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce

substancja psychotropowa grupy III-P

Amobarbitalorganiczny związek chemiczny stosowany jako lek z grupy barbituranów. Jest objęty Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 roku (wykaz III)[3]. W Polsce jest w grupie III-P Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii[4]. Używany w teście Wady determinującym dominację jednej z półkul mózgu nad drugą. W czasie angiografii wlewu kroplowego do każdej z tętnic szyjnych wewnętrznych amobarbital szybko przerywa mowę w przypadku wstrzyknięcia go po stronie półkuli dominującej[5].

Jest słabym kwasem, pKa = 7,84[6].

Przypisy

  1. a b c d Amobarbital, DrugBank , University of Alberta, DB01351 (ang.).
  2. a b Amobarbital (nr A4430) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Stanów Zjednoczonych. . (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  3. List of Psychotropic Substances under International Control (Green List), wyd. 24, International Narcotics Control Board, 2010 (ang.).
  4. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 stycznia 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. .
  5. 5. Dominacja Półkul (Intelekt, Pamieć, Koordynacja). W: Bogusław K. Gołąb: Anatomia czynnościowa ośrodkowego układu nerwowego.
  6. Amobarbital, PubChem , United States National Library of Medicine, CID: 2164 (ang.).