Z tej okazji wkraczamy w ekscytujący świat Tofizopam. Od niepamiętnych czasów Tofizopam budzi ciekawość i zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne, wpływ na popkulturę czy znaczenie na polu naukowym, Tofizopam pozostawił niezatarty ślad w ludzkości. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom i perspektywom związanym z Tofizopam, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na nasze życie. Krótko mówiąc, zanurzamy się w fascynującą podróż, która doprowadzi nas do odkrycia wszystkiego, co ma do zaoferowania Tofizopam. Dołącz do nas w tej ekscytującej przygodzie!
Farmakologicznie odznacza się działaniem przeciwlękowym. Nie wykazuje innych właściwości charakterystycznych dla leków benzodiazepinowych (brak działania przeciwdrgawkowego, sedatywnego[4], rozluźniającego mięśnie szkieletowe, upośledzającego zdolności motoryczne oraz brak właściwości amnestycznych)[5].
W odróżnieniu od najczęściej spotykanych leków benzodiazepinowych opartych na szkielecie benzodiazepiny, jest pochodną benzodiazepiny (z układem atomów azotu w sąsiednich pozycjach pierścienia diazepinowego).
Został wprowadzony do lecznictwa (pod nazwą handlową Grandaxin) w 1970 roku przez firmę Egis Pharmaceuticals. Stosuje się go na Węgrzech, Tajlandii, Rosji, Japonii i Czechach; w innych krajach jest praktycznie nieznany. Pochodnymi tofizopamu giryzopam oraz neryzopam.
Preparaty
Grandaxin (Egis Pharmaceuticals, Węgry) – preparat w Polsce niezarejestrowany, dostępny wyłącznie w trybie importu docelowego.
↑Tofisopam, Inxight Drugs , National Center for Advancing Translational Sciences(ang.).
↑A.A.BondA.A., M.M.LaderM.M., A comparison of the psychotropic profiles of tofisopam and diazepam, „European Journal of Clinical Pharmacology”, 22 (2), 1982, s. 137–142, DOI: 10.1007/BF00542458(ang.).
↑T.T.SeppäläT.T. i inni, Tofisopam, a novel 3,4,-benzodiazepine: Multiple-dose effects on psychomotor skills and memory. Comparison with diazepam and interactions with ethanol, „Psychopharmacology”, 69 (2), 1980, s. 209–218, DOI: 10.1007/BF00427652(ang.).
AlicjaA.Chwalibogowska-PodlewskaAlicjaA., JanJ.PodlewskiJanJ., Leki Współczesnej Terapii, Warszawa: Medical Tribune Polska, 2009, ISBN 978-83-601355-1-8. Brak numerów stron w książce