Andrzej Bednarczyk

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Andrzej Bednarczyk, badając jego wpływ w różnych kontekstach i ewolucję w czasie. Od samego początku do chwili obecnej Andrzej Bednarczyk był przedmiotem badań, debat i kontrowersji. Na następnych kilku stronach zagłębimy się w najważniejsze aspekty związane z Andrzej Bednarczyk, analizując jego cechy charakterystyczne, wpływy i reperkusje dla społeczeństwa. Mamy nadzieję, że dzięki tym badaniom rzucimy światło na ten bardzo istotny temat i przedstawimy kompleksową wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Andrzej Bednarczyk
Ilustracja
Zawód, zajęcie

malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy

profesor sztuk plastycznych

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Stanowisko

rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w kadencji 2020–2024

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Andrzej Bednarczyk (ur. 13 sierpnia 1960 w Leśnej)[1]polski malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rektor tej uczelni wybrany na kadencję 2020–2024[2].

Wykształcenie i kariera akademicka

Jest synem pastora Kościoła Chrześcijan Baptystów Krzysztofa Bednarczyka i Ludmiły z domu Kircun[1]. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni malarstwa profesora Zbigniewa Grzybowskiego[3].

W 2009 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa ASP. Został profesorem w Katedrze Malarstwa tego Wydziału[4].

W czerwcu 2020 kolegium elektorów wybrało go na stanowisko rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kadencję 2020–2024[5].

Wystawy, nagrody i katalogi dokonań

Od 1985 jego prace były wystawiane w 22 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej[6]. W 1988 miał w Centrum Kultury Studenckiej Rotunda w Krakowie pierwszą wystawę indywidualną. W 1990 wystawiał w Genewie. Swoje prace prezentował także w Czechach, Belgii i Wielkiej Brytanii. Jego dzieła znajdują się w zbiorach m.in. Biblioteki Watykańskiej, Oxygen-Biennial Foundation na Węgrzech, w Bańskiej Bystrzycy, w Stanford University Library w USA[3].

Podczas studiów w ASP otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W późniejszym okresie uzyskał Stypendium The Pollock w Nowym Jorku. Został wyróżniony nagrodą Związku Polskich Artystów Plastyków na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi[3].

ABC Gallery w Poznaniu wydała w 2005 katalog jego dzieł, zawierający około 100 reprodukcji ukazujących dokonania artysty powstałe począwszy od lat 90.[3]

W 2018 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019)[7].

Wybrane publikacje

  • Kamienie mojego Boga, Kraków: Krakowski Klub Artystyczno-Literacki, 1994.
  • Chrystus i ścierwojady = The Christ and the scavengers, Kraków: Oficyna Konfraterni Poetów, Dom Kultury „Pogórze”, 1997[8].

Przypisy

  1. a b Bednarczyk Andrzej, Władysław Tyrański, Kto jest kim w Krakowie : lokalne władze, urzędy, instytucje, środowiska : edukacja, zatrudnienie, pozycja zawodowa, działalność polityczna i społeczna, sympatie polityczne, rodzina, rozrywki i upodobania (dane z 1999 roku), Kraków: Krakowska Agencja Informacyjna, 2000, s. 21, ISBN 83-909309-2-7, OCLC 47866363 .
  2. Rektor – ASP Kraków , asp.krakow.pl .
  3. a b c d Jolanta Nowaczyk, Andrzej Bednarczyk – poeta rzeźby XXI wieku , 14 sierpnia 2010 (pol.).
  4. Prof. Andrzej Bednarczyk, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  5. Prof. Andrzej Bednarczyk nowym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie , wyborcza.pl, 25 czerwca 2020 .
  6. Andrzej Bednarczyk , abcgallery.pl (pol.).
  7. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis , mkidn.gov.pl .
  8. Bednarczyk, Andrzej (1960-). (pol.).

Linki zewnętrzne