W dzisiejszym świecie Antoni Przybylski (astronom) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy konsekwencje dla przyszłości, Antoni Przybylski (astronom) przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Ponieważ zainteresowanie tym tematem stale rośnie, istotne jest dalsze zrozumienie jego znaczenia i implikacji, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule zbadamy różne aspekty Antoni Przybylski (astronom) i jego wpływ w różnych obszarach, od kultury po ekonomię, w celu przedstawienia kompleksowej i świadomej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.
![]() Przybylski w Obserwatorium Mount Stromlo, maj 1954 | |
Data i miejsce urodzenia |
1913 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
21 września 1985 |
Alma Mater | |
Antoni Przybylski (ur. w 1913 w Rogoźnie, zm. 21 września 1985) – polsko-australijski astronom. Znany z odkrycia gwiazdy nazwanej na jego cześć.
W latach 30. XX-wieku, Przybylski studiował na Uniwersytecie Poznańskim oraz badał komety w tamtejszym obserwatorium[1][2].
Po wybuchu drugiej wojny światowej dołączył do Armii Krajowej i bronił Warszawy jako oficer artylerii, gdzie został pojmany i internowany w Meklemburgii. W 1941 roku zbiegł do domu rodziców w Polsce, jednak ryzyko złapania przez gestapo było zbyt duże i zdecydował się wyruszyć do Szwajcarii[1][2]. W Szwajcarii został studentem, a następnie wykładowcą na Politechnice Federalnej w Zurychu. Tam został doktorem nauk technicznych, broniąc pracę pod tytułem „Oznaczanie tlenu w miedzi[2].
W 1950 roku przybył do Australii na pokładzie SS Goya. Początkowe miesiące spędził, pracując fizycznie pomagając przy instalacji telefonów dla Poczty Głównej w Melbourne. Jego prace naukowe przykuły uwagę Richarda Woolley'a, który zaproponował mu pracę w Obserwatorium Mount Stromlo[2]. Woolley dał Przybylskiemu stypendium i został promotorem jego drugiego doktoratu, który otrzymał w 1954 roku za pracę dotyczącą teorii atmosfery słonecznej[3].
W 1957 roku Bart Bok zastąpił Woolley'a na stanowisku dyrektora obserwatorium i zarządził, aby każdy teoretyk uczestniczył w praktycznej obserwacji. To bezpośrednio przyczyniło się do odkrycia przez Przybylskiego, że gwiazda HD 101065 (później nazwana jego nazwiskiem) ma specyficzne widmo, które nie mieści się w ramach standardowej klasyfikacji gwiazd[3]. Po odejściu na emeryturę z Mount Stromlo, Przybylski żył w college'u Jana XXIII Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, gdzie kontynuował swoją naukę, tym razem studiując botanikę, zoologię i geologię. W 1984 roku, w wieku 71 lat, otrzymał licencjat z nauk przyrodniczych[1].