Arnold Rüütel

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Arnold Rüütel. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie – zbadamy każdy aspekt, który czyni go tak interesującym i istotnym w dzisiejszym społeczeństwie. Zagłębimy się w jego wpływ w różnych obszarach, a także jego wpływ na podejmowanie decyzji i kształtowanie opinii. Jest to temat, który niewątpliwie budzi ciekawość i zainteresowanie dużej liczby osób, dlatego konieczne jest zgłębienie go, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres. Dołącz do nas w tej ekscytującej eksploracji!

Arnold Rüütel
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 maja 1928
Laimjala

Data śmierci

31 grudnia 2024

Prezydent Estonii
Okres

od 8 października 2001
do 9 października 2006

Przynależność polityczna

Estoński Związek Ludowy

Poprzednik

Lennart Meri

Następca

Toomas Hendrik Ilves

podpis
Odznaczenia
Łańcuch Orderu Herbu Państwowego (Estonia) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Wielki Krzyż ze Złotym Łańcuchem Orderu Witolda Wielkiego (Litwa) Medal Pamiątkowy 13 Stycznia Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Order Orła Białego Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Węgierskiego Zasługi (cywilny) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Adolfa de Nassau Wielki Łańcuch Orderu św. Jakuba od Miecza Wielki Łańcuch Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Narodowy Order Zasługi I klasy (Malta) Order Stara Płanina (Bułgaria) Krzyż Wielki Orderu Makariosa III (Cypr) Krzyż Wielki Orderu Sokoła (Islandia) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja) Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa)
Łańcuch Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.) Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego I klasy

Arnold Rüütel (ur. 10 maja 1928 w Laimjali, zm. 31 grudnia 2024[1]) – estoński polityk, agronom i nauczyciel akademicki, parlamentarzysta, prezydent Estonii w latach 2001–2006.

Życiorys

Ukończył szkołę rolniczą w Jänedzie, od 1949 pracował w wydziale rolnictwa powiatu Saaremaa. W latach 1955–1957 był nauczycielem w instytucie maszyn rolniczych w Dorpacie. W 1964 został absolwentem wydziału nauk rolnych Estońskiej Akademii Rolniczej. W 1969 objął stanowisko rektora tej uczelni, funkcję tę pełnił przez osiem lat. W 1972 uzyskał stopień kandydata nauk rolnych.

Działał w Komunistycznej Partii Estonii i KPZR, od 1977 pełnił funkcje w aparacie państwowym. W 1983 wyznaczony został na przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej Estońskiej SRR. W marcu 1990, gdy kraj ogłosił suwerenność, urząd ten zamieniono na przewodniczącego Rady Najwyższej Estonii. Na stanowisku tym pozostawał do 1992.

W latach 90. kontynuował pracę naukową, w 1991 obronił doktorat. Pracował w Estońskiej Akademii Rolniczej, wykładał także na Bentley University i na Uniwersytecie Helsińskim. Arnold Rüütel był pomysłodawcą utworzenia związku, który skupiałby Litwę, Łotwę i Estonię (zrealizowano tę koncepcję w formie Rady Bałtyckiej).

5 października 1992 przegrał wybory prezydenckie z kandydatem sił niepodległościowych Lennartem Merim. Od 1994 do 2000 był przewodniczącym stworzonego przez siebie Estońskiego Związku Ludowego. W 1995 wybrano go w skład Riigikogu, którego został wiceprzewodniczącym. 21 września 2001 wybrano go na urząd prezydenta, w ostatniej rundzie głosowania pokonał Toomasa Saviego. Opowiadał się za wejściem Estonii do Unii Europejskiej oraz za udziałem jego kraju w NATO. 23 września 2006 ubiegał się o reelekcję, przegrał jednak z Toomasem Hendrikiem Ilvesem[2].

Był żonaty z Ingrid Rüütel, z którą miał dwie córki.

Odznaczenia

Estońskie
Zagraniczne
Niepaństwowe

Przypisy

  1. 96-aastaselt suri president Arnold Rüütel , delfi.ee, 31 grudnia 2024 (est.).
  2. Ilves defeats Ruutel 174–162 , baltictimes.com, 25 września 2006 (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m n Arnold Rüütel , president.ee .
  4. Bearers of decorations – Arnold Rüütel – Maarjamaa Risti ketiklassi teenetemärk , president.ee (ang.).
  5. Bearers of decorations – Arnold Rüütel – Riigivapi ketiklassi teenetemärk , president.ee (ang.).
  6. Apdovanotų asmenų duomenų bazė , lrp.lt (lit.).
  7. Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristin ketjuineen ulkomaalaiset saajat , ritarikunnat.fi (fiń.).
  8. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 marca 2002 r. o nadaniu orderu (M.P. z 2002 r. nr 20, poz. 351).
  9. Tildelinger av ordener og medaljer , kongehuset.no (norw.).
  10. a b Entidades Estrangeiras Agraciadas com Ordens Portuguesas , ordens.presidencia.pt (port.).
  11. Ordinul Naţional „Steaua României” , presidency.ro (rum.).
  12. Orðuhafaskrá , forseti.is (isl.).
  13. Cavaliere di Gran Croce Ordine al Merito della Repubblica Italiana decorato di Gran Cordone , quirinale.it, 8 kwietnia 2004 (wł.).
  14. Apdovanotų asmenų duomenų bazė , lrp.lt (lit.).

Bibliografia