Jeśli szukasz informacji o Auditorium Building, to dobrze trafiłeś. W tym artykule zagłębimy się w temat Auditorium Building i zbadamy wszystkie jego aspekty. Od jego pochodzenia i historii po najbardziej aktualne zastosowania, a także wyzwania i możliwości, jakie stwarza. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię Auditorium Building z powodów osobistych, zawodowych czy akademickich, tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby lepiej zrozumieć ten temat i jak najlepiej go wykorzystać. Dołącz do nas w tej wycieczce po Auditorium Building i odkryj wszystko, co ten motyw ma Ci do zaoferowania.
Auditorium Building – budynek w Chicago zaprojektowany przez Louisa H. Sullivana i Dankmara Adlera i oddany do użytku w 1889 roku. W XIX wieku budynek był najbardziej znanym na świecie budynkiem w Chicago, stanowił również symbol odbudowy miasta po wielkim pożarze w 1871 roku oraz jego bogactwa, kulturalnych aspiracji i kreatywności[1]. Ponadto, dzięki swojej 17-piętrowej wieży, budynek był w momencie swojego powstania, najwyższym punktem miasta[2].
Auditorium Building został zaplanowany przede wszystkim jako stała scena operowa. Utrzymanie tej sceny miały zapewniać mieszczące się w tym samym budynku lokalizacje komercyjne (biura, hotel itp.)[3]. Budowę rozpoczęto w 1886 roku[4], natomiast otwarcie budynku nastąpiło 9 grudnia 1889 roku. Uczestniczyli w nim Benjamin Harrison i Levi Morton[1] a także burmistrz Chicago i gubernator Illinois, śpiewaczka Adelina Patti zaśpiewała Home Sweet Home, zagrano także muzykę Haydna i Händla i zaprezentowano poezję Harriet Monroe[5].
Ukończony budynek mieścił w sobie scenę z widownią liczącą 4237 osób, a ponadto hotel (liczący 400 pokoi) oraz 136 biur[1]. Jest masywny, z zewnątrz udekorowany motywami z zakrzywionych linii[3], na dekorację wnętrza składają się m.in. pokryte roślinnym ornamentem łuki, silnie oświetlone[6]. Scenę charakteryzuje świetna akustyka[7].
W 1975 roku został wpisany na listę National Historic Landmark[4].