Aurelijus Veryga

We współczesnym świecie Aurelijus Veryga zyskał duże znaczenie we wszystkich sferach społeczeństwa. Jej wpływ odbija się na życiu ludzi, w sferze ekonomicznej, politycznej, kulturalnej i technologicznej. Aurelijus Veryga to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, wywołując wokół niego debatę, refleksję i działania. W całej historii Aurelijus Veryga był stałym punktem odniesienia, wyznaczającym ważne kamienie milowe i zmiany w sposobie, w jaki żyjemy i wchodzimy w relacje. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy Aurelijus Veryga, aby lepiej zrozumieć jego wpływ i zasięg w dzisiejszym społeczeństwie.

Aurelijus Veryga
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 sierpnia 1976
Użwenty

Zawód, zajęcie

polityk, psychiatra, nauczyciel akademicki

Alma Mater

Akademia Medyczna w Kownie

Stanowisko

minister zdrowia (2016–2020)

Partia

Litewski Związek Rolników i Zielonych

Aurelijus Veryga (ur. 8 sierpnia 1976 w Użwentach[1]) – litewski polityk, psychiatra i nauczyciel akademicki, profesor, poseł na Sejm Republiki Litewskiej, w latach 2016–2020 minister zdrowia, deputowany do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Życiorys

Ukończył szkołę średnią w Użwentach, a w 2000 medycynę na Akademii Medycznej w Kownie. W 2004, po odbyciu rezydentury, uzyskał specjalizację w zakresie psychiatrii. W tym samym roku doktoryzował się z nauk biomedycznych, a także podjął praktykę lekarską w zawodzie psychiatry. Związany także z macierzystą uczelnią (przemianowaną na Uniwersytet Medyczny w Kownie) – od 2009 na stanowisku docenta, a od 2015 jako profesor[1].

Zaangażowany w inicjatywy na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom. W 2000 współtworzył centrum wsparcia dla młodych narkomanów w Kownie. Od 2005 do 2012 zasiadał w Narodowej Radzie Zdrowia, zaś w latach 2009–2012 był doradcą premiera Andriusa Kubiliusa do spraw zapobiegania uzależnieniom[1].

W wyborach w 2016 z ramienia Litewskiego Związku Zielonych i Rolników uzyskał mandat posła na Sejm Republiki Litewskiej[2]. 13 grudnia 2016 w nowo utworzonym gabinecie Sauliusa Skvernelisa objął stanowisko ministra zdrowia[3]. W 2020 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję[4]. Urząd ministra zdrowia sprawował do 11 grudnia 2020.

W 2024 został wybrany na eurodeputowanego X kadencji[5]. W tym samym roku uzyskał też ponownie mandat posła na Sejm[6] (jednak zrezygnował z jego objęcia[7]).

Przypisy