Australopithecus garhi

W dzisiejszym świecie Australopithecus garhi to temat, który zyskał ogromne znaczenie i stał się przedmiotem zainteresowania zarówno ekspertów, jak i ogółu społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Australopithecus garhi wywołał ciągłą debatę, generując sprzeczne opinie i powodując serię badań i analiz w różnych dziedzinach. Celem tego artykułu jest dokładne omówienie tego tematu i analiza jego znaczenia, wpływu i znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie. W tym kontekście zbadane zostaną różne perspektywy i argumenty związane z Australopithecus garhi, aby zapewnić szeroką i wzbogacającą wizję tego problemu, który jest dziś tak istotny.

Australopithecus garhi
Asfaw et al., 1999
Ilustracja
Czaszka Australopithecus garhi
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Rząd

naczelne

Rodzina

człowiekowate

Podrodzina

Homininae

Rodzaj

Australopithecus

Gatunek

Australopithecus garhi

Australopithecus garhigatunek hominida odkryty w 1996 roku w okolicy etiopskiej wioski Bouri, ulokowanej w Middle Awash, w Kotlinie Danakilskiej, w pobliżu rzeki Auasz. Nazwa 'garhi' oznacza niespodzianka. Pojemność mózgoczaszki wynosiła ok. 450 cm³. Czaszka wykazuje wyraźny prognatyzm dolnotwarzowy. Zachowane zęby trzonowe były znacznych rozmiarów. Kość udowa elongacją przypomina ludzką, co może świadczyć o dwunożności. Kość ramieniowa natomiast wykazuje cechy zbliżone do małp człekokształtnych. Morfologia Australopithecus garhi wykazuje zatem mozaikowatość cech. Szczątki datowane są na około 2,5 mln lat temu. Uznawany za formę pośrednią między A. afarensis a grupą obejmującą nowocześniejsze australopiteki i rodzaj Homo[1].

Przypisy

  1. Berhane Asfaw, Tim White, Owen Lovejoy, Bruce Latimer, Scott Simpson, Gen Suwa. Australopithecus garhi: A New Species of Early Hominid from Ethiopia. „Science”. 284 (5414), s. 629–635, 23 kwietnia 1999. DOI: 10.1126/science.284.5414.629.