Błona mięśniowa macicy

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Błona mięśniowa macicy. Dowiemy się o jego pochodzeniu, praktycznych zastosowaniach i aktualności dzisiaj. Błona mięśniowa macicy to temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, a jego zbadanie i zrozumienie są niezbędne, aby zrozumieć jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia. W tym artykule zagłębimy się w szczegóły, zbadamy implikacje i odkryjemy nowe aspekty, które pomogą nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Przygotuj się na zgłębienie fascynującego tematu, który niewątpliwie da ci nowe spojrzenie na Błona mięśniowa macicy.

Widok mikroskopowy

Błona mięśniowa macicy, mięsień maciczny (łac. tunica muscularis uteri, myometrium)[1] – najgrubsza warstwa ściany macicy. Składa się ze zwartego układu pęczków mięśniowych gładkich, wśród których występuje znikoma ilość tkanki łącznej, głównie w otoczeniu licznych naczyń krwionośnych. Błona mięśniowa jest jednocześnie błoną naczyniową[2].

Grubość błony mięśniowej macicy u człowieka wynosi 1–1,5 cm, wyróżnia się w niej trzy warstwy:

  • nadnaczyniowa (zewnętrzna)
  • naczyniowa (środkowa, najgrubsza, zawiera liczne rozgałęzienia naczyń krwionośnych)
  • podnaczyniowa (wewnętrzna, przylega do błony śluzowej)[2].

Przypisy

  1. Jan Henryk Spodnik, Mianownictwo anatomiczne polsko-angielsko-łacińskie, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2022, s. 185, ISBN 978-83-66960-76-3.
  2. a b Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 650–651, ISBN 978-83-200-4501-7.